Kilo Vermek İçin Yapılması Gerekenler

Diyet yapmaya başlamadan önce ne kadar sürede kaç kilo vermeniz gerektiğini tespit etmeniz gereklidir. 5 kilodan daha fazla kilo vereceksiniz bir diyetisyenden yardım almanız önemlidir. Diyeti istikrarlı bir şekilde sürdürebilmek ve yarıda bırakmamak için motivasyonunuzu sürekli yüksek tutmanız ve diyete zihnen hazır olmalısınız.

Hedef Belirleyin
Uzman ideal kilo verme hızını haftada 1 kilo ayda 4 -5 kilo olarak belirlemiştir. Siz de hafta 1 kilo verecek şekilde kendinize hedef belirleyebilirsiniz. Kendinize uygun beslenme ve spor programı hazırlamalısınız. Hangi besinleri tüketip tüketmeyeceğiniz konusunda bilgi sahibi olmak, yiyeceklerin kalori miktarını bilmek işinizi kolaylaştıracaktır. Motivasyonunuzun düşmemesi için kendinize küçük ödüller verebilir ve her gün yediklerinizi yazdığınız bir günlük tutabilirsiniz. Yaptığınız yanlışların daha kolay farkına varabilmenizi sağlayan bu günlük aynı zamanda başarılarınızı ve ne kadar yok kat ettiğinizi görüp motive olmanız açısından size fayda sağlayacaktır.

Diyet Listeniz 3 Ana 3 Ara Öğünden Oluşmalı
Günlük uyanış ve yatış saatinize göre belli aralıklarla ana ve ara öğünleri düzenlemelisiniz. Her bir öğün arasında en az 2-3 saat geçmesine dikkat edilmelidir.

07:00 Kahvaltı
10:00 Ara Öğün
13:00 Öğle
17:00 Ara Öğün
19:00 Akşam
21:00 Ara Öğün
Olarak diyet programınızı hazırlayabilirsiniz.

Ara Öğünlerde Ne Yenmeli?
Günün ilk ara öğününde besleyici değeri daha yüksek yiyecekler tercih edilmelidir. Bir avuç kadar ceviz, fındık, badem, kuru üzüm, kabak çekirdeği, kuru kayısı tüketilebilir. Öğlenden sonraki ara öğünde ise kan şekerinizin düşmesini önleyecek bitki çayları veya bir porsiyon taze mevsim meyvesi tüketilebilir. Yeşil çay, ada çayı, rezene, biberiye, melisa çayını limonlu ve tarçınlı içebilirsiniz. Dilerseniz bir fincan şekersiz çay veya kahve de tüketebilirsiniz. Akşam yemeğinden sonraki ara öğünde ise bir bardak ılık süt içerseniz hem daha rahat uyuyacak hem de gece boyu metabolizmanız çalışmaya devam edecektir.

Yeme Sürenizi En Az 20 Dakika Olmalı
Uzmanlar hızlı yenilen yemeklerin daha fazla kilo aldırdığını belirtiyor. Bu nedenle yemeğinizi acele etmeden iyice çiğneyerek yemelisiniz. Kilo vermenin en basit kurallarından birisi de yediğiniz porsiyonu yarı yarıya azaltmak ve yeme sürenizi 2 katına çıkarmaktır.

Bol Sıvı Tüketin
Diyet yaparken bazı kişiler ilk günlerde baş dönmesi, halsizlik, baş ağrısı gibi sorunlar yaşayabilir. Bu sorunlardan kurtulmak için günde 8-12 bardak kadar su tüketmelisiniz. Özellikle yaz aylarında ter ile kaybedilen su ihtiyacını karşılamak, kilo vermek ve daha fazla yemek yemeyi önlemek amacıyla bol sıvı tüketmelisiniz. Sadece su değil çorba, komposto veya bitki çayları da tüketebilirsiniz.

Daha Aktif Olun
Spor yapmadan diyet size hiçbir fayda sağlamaz. Günde içindeki aktivite seviyenizi arttırabilir ya da egzersiz programı belirleyebilirsiniz. Bölgesel yağlarınızdan kurtularak daha fit bir görünüme sahip olmanızı sağlayan egzersizler sayesinde kısa sürede istediğiniz kiloya ulaşabilirsiniz.

Yoruma kapalı.