Kilo Vermeye Çalışırken Kaçınılması Gereken 10 Yiyecek

Diyette Hata Yapmayın

Yediğiniz yiyecekler kilonuz üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. Tam yağlı yoğurt ya da hindistan cevizi yağı ve yumurta gibi bazı gıda kilo kaybına yardımcı olur. Kilo verme sürcemizi hızlandırmak veya yavaşlatmak tamamen elimidedir.

Diğer gıdalar ise özellikle işlenmiş ve rafine edilmiş ürünler kilo almanıza neden olabilir. İşte hızlı kilo vermeye çalışırken kaçınmanız gereken 11 yiyecek.

1. Patates Kızartması ve Patates Cipsler

1. Patates kızartması ve patates cipsler

Bütün patatesler sağlıklı ve doyurucudur ancak patates kızartması ve patates cipsi değildir. Kalorileri çok yüksektir ve farkında bile olmadan fazlaca tüketilmesi en kolay yiyeceklerdir.

Gözlemsel çalışmalarda patates kızartması ve patates cipsi tüketmek kilo alımıyla doğrudan ilişkilendirilmiştir. Bir çalışma patates cipsinin servis başına diğer yiyeceklerden daha fazla kilo alımına neden olduğu tespit edilmiştir.

Dahası kavrulmuş veya kızarmış patates akrilamid adı verilen kansere neden olan maddeler içerebilir. Bu nedenle sade ve haşlanmış patates tüketmek en iyisidir.

2. Şekerli İçecekler

Şekerli İçecekler

Kola gibi şekerle tatlandırılmış içecekler gezegendeki en sağlıksız şeylerden biridir. Kilo alımı ile güçlü bir şekilde ilişkilidirler ve fazla tüketildiklerinde sağlık açısından olumsuz etkileri olabilir.

Şekerli içecekler çok fazla kalori içermesine rağmen beyniniz onları katı yiyecek gibi kaydetmez. Bu yüzden bunlar sizi tok hissettirmez ve doyabilmek için daha fazla yiyecek tüketirsiniz.

Kilo verme konusunda ciddiyseniz şekerli içeceklerden tamamen vazgeçmeyi düşünün.

3. Beyaz Ekmek

Beyaz ekmek

Beyaz ekmek oldukça rafine edilir ve genellikle çok fazla şeker içerir. Glisemik indeksi yüksektir ve kan şekeri seviyenizi yükseltebilir.

9.267 kişiyle yapılan bir çalışmada günde iki dilim (120 gram) beyaz ekmek yemenin % 40 daha fazla kilo alımına ve obezite riskine neden olduğunu göstermiştir.

Neyse ki geleneksel buğday ekmeği gibi birçok sağlıklı alternatif var. Eğer ekmek tüketmek istiyorsanızda kepek ve tam buğday ekmeklerini tercih etmenizi öneririz.

Ancak tüm buğday ekmeklerinde glüten bulunduğunu unutmayın. Diğer seçenekler arasında ise mısır ekmeği ve badem unu ekmeği bulunur.

4. Meyve Suları

Meyve suları

Süpermarkette bulduğunuz meyve sularının çoğunun taze bir meyve ile çok az ortak noktası vardır. Meyve suları yüksek oranda işlenmiştir ve şekerle doludur.

Üstelik bir bardak kola kadar fazla şeker ve kalori içerebilirler. Ayrıca meyve suyunda genellikle lif yoktur ve çiğneme gerektirmez. Bu yüzden beyninize bir doygunluk mesajı vermez.

Yani bu bir bardak portakal suyunun dolgunluk üzerinde taze bütün bir portakal yemek ile aynı etkilere sahip olmayacağı anlamına gelir ve kısa sürede büyük miktarlarda tüketmeyi kolaylaştırır.

Meyve suyundan uzak durun ve bunun yerine bütün meyveleri tüketin.

5. Hamur İşleri, Kurabiye ve Kekler

Hamur İşleri, Kurabiye ve Kekler

Hamur işleri ve kurabiyeler ve kekler ilave şeker ve rafine un gibi sağlıksız içeriklerle doludur. Ayrıca çok zararlı olan ve birçok hastalığa neden olan yapay trans yağlar da içerebilirler.

Bunlar ayrıca doyurucu değildir ve bu yüksek kalorili ve düşük besleyicilik etkilere sahipler. Bu yiyecekleri yedikten sonra muhtemelen çok hızlı bir şekilde tekrar acıkırsınız. Tatlı bir şey arıyorsanız bunlar yerine bir parça bitter çikolata tüketin. Birçok kişi diyet listesine uymamaktadır.

6. Bazı Alkol Çeşitleri

Hamur İşleri, Kurabiye ve Kekler

Alkol karbonhidrat ve proteinden daha fazla kalori içerir ve gram başına yaklaşık 7 kalori sağlar. Bununla birlikte alkol ve kilo alımına ilişkin kanıtlar net değildir. Az bir miktar tüketmek normal görünmektedir ve aslında kilo alımının azalmasıyla bağlantılıdır. Ama öbür yandan çok tüketmek ise artan kilo artışı ile ilişkilidir.

Alkol türü de önemlidir. Bira kilo almaya neden olabilir ancak dengeli bir şekilde şarap tüketmek gerçekten yararlı olabilir.

7. Dondurma

Dondurma

Dondurma inanılmaz lezzetli bir yiyecek olmasına karşı çok sağlıksızdır. Kalorisi yüksektir ve içeriği şeker ile doludur.

Tabi ki yaz aylarında ara sıra tüketmekte sıkıntı yok ama sorun şu ki dondurmayı bir oturuşta büyük miktarlarda tüketmek çok kolay.

Daha az şekerle tam yağlı yoğurt ve meyve gibi daha sağlıklı malzemeler kullanarak kendi dondurmanızı yapmayı düşünün. Ayrıca kendinize küçük bir porsiyon servis edin ve çok fazla yememeniz için dondurmayı uzaklaştırın.

8. Pizza

Pizza

Pizza çok popüler bir fast food. Bununla birlikte ticari olarak yapılan pizzalar da çok sağlıksızdır. Özellikle öğle yemeği kapsamında alınan atıştırmalıklar, kişilerin hızla kilo almasına neden olmaktadır.

Kalorileri son derece yüksektir ve genellikle yüksek oranda rafine un ve işlenmiş et gibi sağlıksız bileşenler içerirler.

Bir dilim pizzanın tadını çıkarmak istiyorsanız daha sağlıklı malzemelerle evde kendiniz yapmayı deneyin. Marketlerde paketli satılan çeşitleri çok fazla şeker içerebileceğinden ev yapımı pizza sosu da daha sağlıklıdır. Hızlı kilo vermek isteyen kişiler pizza gibi yiyeceklerden uzak durması son derece önemlidir.

9. Yüksek Kalorili Kahveler

Yüksek Kalorili Kahveler

Kahve biyolojik olarak aktif birkaç madde ve en önemlisi kafein içerir. Bu kimyasallar en azından kısa vadede metabolizmanızı hızlandırabilir ve yağ yakımını artırabilir. Fakat gün boyunca içiren şekerli kahveler kilo almanıza neden olabilir.

Bununla birlikte suni krema ​​ve şeker gibi sağlıksız bileşenlerin eklenmesinin olumsuz etkileri bu olumlu etkilere ağır basmaktadır. Yüksek kalorili kahve içecekleri bir bardak koladan daha iyi değildir. Bütün bir öğüne eşit olabilecek boş kalorilerle doludurlar.

Eğer kahveyi seviyorsanız kilo vermeye çalışırken sade koyu bir kahveye yönelmek en iyisidir. İçerisine biraz süt eklemek de iyi bir seçenektir. Sadece şeker ve yüksek kalorili kremalar ve diğer sağlıksız maddeleri eklemekten kaçının.

10. İlave Şekeri Yüksek Gıdalar

İlave Şekeri Yüksek Gıdalar

Eklenen şeker muhtemelen modern diyetteki en kötü şeydir. Fazla miktarlar bugün dünyanın en ciddi hastalıklarından bazılarıyla ilişkilendirilmiştir. İlave şekeri yüksek gıdalar genellikle tonlarca boş kalori verir ama çok fazla doygunluk vermezler.

Çok miktarda ilave şeker içerebilecek yiyeceklere örnek olarak şekerli kahvaltılık gevrekler, granola barlar ve az yağlı meyveli yoğurtlar verilebilir. Kilo vermek herkesin hayalidir.

“Az yağlı” veya “yağsız” gıdaları seçerken özellikle dikkatli olmalısınız çünkü üreticiler yağ çıkarıldığında kaybedilen lezzeti telafi etmek için genellikle çok fazla şeker eklerler. O yüzden bunlardan uzak durmalısınız.

Özet olarak kilo kaybı için en kötü gıdalar yüksek oranda işlenmiş abur cuburlardır. Bu gıdalara tipik olarak ilave şeker, rafine buğday ve ilave yağlar yüklenir.

Bir yiyeceğin sağlıklı mı yoksa sağlıksız mı olduğundan emin değilseniz etiketi okuyun. Ancak şeker yazmak yerine farklı isimler kullanılabildiğini unutmayın.

Ayrıca porsiyon boyutlarını dikkate almayı unutmayın. Fındık, kuru meyve ve peynir gibi bazı sağlıklı yiyeceklerin kalorisi yüksektir ve bir kerede çok fazla tüketmek kolay olabilir.

Kişiler metabolizma hızını arttırmak için spor yapması son derece önemlidir. Diyetin yanı sıra spor yapan bireyler yağ yakma hızını arttırmaktadır. Unutulmaması gereken bir diğer husus ise vücuttaki yağ oranının sağlığımıza etkisidir.

Ve son olarak yiyeceklerinizi yavaşça çiğnediğiniz ve dikkatinizi yemeğinize verdiğiniz alışkanlıklar edinin. Bu teknik yiyecek alımınızı azaltmaya yardımcı olabilir.

Yoruma kapalı.