Kış Aylarında En Doğru Diyet Programı İle Kilo Verin

Yaz aylarının etkisinden çıkmamız kolay olmayacak, kendimizi kışın; hareketsiz, karanlık ve yeni günlerine hazırlamamız gerekecek. Mevsimsel değişimlere göre yeni Diyet Programı Uygulamamız daha doğru olacaktır.


İlginizi Çekebilir: 2020 Yılında Sağlıklı Yaşamanın 10 Altın Kuralı


Kışın Kilo Almanızı Engelleyecek Diyet Programı

Yaz aylarına uygun Diyet Programı ile her şeyi kolayca yapardık; yürüyüşler, koşular ve evimizin konforunda yoga ve diğer spor aktiviteleri; bunlar bizim kilo kontrolümüze yardımcı oluyordu. Ama kışa girmemizle; metabolizmamız daha yavaşladı ve daha hareketsiz günleri önümüze getirdi.

Bu da kilo kontrolümüzü hızla zayıflattı ve kilo almamızı kolaylaştırmaya başladı diyebiliriz. Peki bunlardan sakınmamız için neler yapabilirsiniz? Neleri yapmalı ve neleri yapmamalısınız; Kış Aylarına Uygun Doğru Diyet Programı nasıl yapılır? Bu konulara değinmeye çalışalım…

Kış Aylarında En Doğru Diyet Programı İle Kilo Verin
Kış Aylarında En Doğru Diyet Programı İle Kilo Verin

1- Kış Diyet Programında Protein ve Yağ İçeren Gıdaları Tüketmek Önemlidir

Kendinizi kilo alacağım diyerek; protein ve yağ bakımından zengin besin içeriklerini hayatınızdan çıkarmaya kalkmayın. Bunları hayatımızın devamı; dinç, mutlu bir vücut ve beyin için tüketmeyi sürdürmelisiniz. Bunları yaptığınızda kan şekerinizi dengeleyerek, iştahınızı da frenlemiş olursunuz. Diyet Programı içinde örneğin bir parça tavuk budunun yanına biraz domates yeşillik koyarak tüketebilir ya da tavuğu yemek olarak içine havuç, patates, kereviz katarak birlikte tüketebilirsiniz. Bunlarda vücudun ihtiyaç duyacağı protein ve yağı almamızı sağlayacaktır.


Bunada Gözatabilirsiniz: 2 Haftada 6 Kilo Verdiren South Beach Diyeti


Cevizle yoğurdu karıştırarak; tereyağlı yumurta yaparak ve bunları çeşitlendirebilirsiniz, vücudunuzun ihtiyaç duyduğu enerjiyi sağlarsınız. Formda bir vücut için; avakado, somon, yumurta, badem, yeşil çay, karabuğday veya tarçın; Doğru bir Diyet Programı içerisinde haftanın günlerine yayarak sofranızda bulundurun ve düzenli tüketiniz.

Kış Aylarında En Doğru Diyet Programı İle Kilo Verin
Kış Diyet Programında yoğurt her anlamda vücut direncinizi artırır.

2- Kış Diyet Programına Uygun Yoğurt ve Kefirinizi Evde Hazırlayın

Günümüz insanları her şeyi marketlerden almaya başladı. Oysa evimizde yapacağımız küçük dokunuşlarla; sağlığımıza ve vücudumuza faydalı gıdaları kendimiz hazırlayabilirsiniz. Bunların başında da yoğurt gelmektedir. Diyet Programı için iki haftada bir sütçünüzden alacağınız sütünüzü, kendiniz mayalayarak kendinize organik besin ihtiyacınızı karşılamanız mümkündür.

Kış Diyet Programında yoğurt her anlamda vücut direncinizi artırır. Yoğurdun bağırsaklar üzerinde olumlu etkileri olur, bu sayede metabolizmanız hızlanır ve kilo almamanız da garanti altına alınır. Sağlıklı bir sindirim sistemi demek, sağlıklı vücut demektir.

Kefir tüketimine de özen göstermelisiniz, o da sağlıklı bakteri sayısında rol oynayacaktır. Turşular, sirke, sebzeler ve turşu içerisinde dost bakteri sayısı fazladır; bunları yediğimizde vücudumuzun direnci de artacak ve kilo kontrolünde rol oynayacaktır.

Kış Aylarında En Doğru Diyet Programı İle Kilo Verin
Şekerler, kilo almamızı ve metabolizmanın da zayıflamasına neden olurlar.

3- Kış Diyet Programında En Büyük Düşmanını Şeker

Diyet programı içerisinde basit şekerleri bulundurmayın. Şekeri ya hiç tüketmemeli yada onu meyvelerden ve evde yaptığımız reçellerden yaparak yemeye özen göstermeliyiz; fabrikasyon şekerden ve çikolatalardan uzak durmalıyız. Bu tür şekerler, kilo almamızı ve metabolizmanın da zayıflamasına neden olurlar.

Kış Aylarında En Doğru Diyet Programı İle Kilo Verin
Şekerin vücuda girmesiyle, kilo alımımız hızlanır ve iştahımızı da arttırır

Eski Çağlarda Rafine Şeker Yoktu

Geçmiş zamanlarda, insanların hayatlarında fabrikasyon şeker yoktu. Şeker ihtiyaçlarını diğer sebzelerden ve meyvelerden elde ediyorlardı. İnsanların ulaşım ve tüketim açısından, fabrikasyon şekerlere bağımlılığı artmıştır. Bunlardan tamamen sıyrılamasak da, kendimiz evimizde üreteceğimiz formüllerle doğal şekere ulaşabiliriz. Şekerin vücuda girmesiyle, kilo alımımız hızlanır ve iştahımızı da arttırır; bu da bize kilo ve sonrasında üzüntü olarak geri döner.

Kış Aylarında En Doğru Diyet Programı İle Kilo Verin
Gazlı içecek içtiğimizde insülin hormonuna etki eder ve iştahımızı da arttırırlar.

Meyve Suları ve Gazlı İçecekleri Diyet Programından Çıkarın

Özellikle gazlı içeceklerde (Meyveli gazoz veya diğerlerinde…), bir bardağında inanılmaz bir şeker miktarı vardır. Bu içecekleri içerken iki kere düşünmekte fayda vardır. Ayrıca gazlı içecek içtiğimizde insülin hormonuna etki eder ve iştahımızı da arttırırlar. Dolayısıyla daha fazla şeker demek, daha fazla kilo demektir; bu da bize kilo almamızdan dolayı mutsuzluk getirecektir. Bunu önlemenin diğer yolu da, şeker ihtiyacımızı; sebzelerden ve meyvelerden elde etmekte geçiyor.

Kış Aylarında En Doğru Diyet Programı İle Kilo Verin
Hazır Gıdalar yerine mevsiminde pazardan aldığımız sebze ve meyveleri tüketmemiz daha doğru olacaktır.

4- Hazır Gıdalar İle Kış Diyet Programı Yapılmaz

Bizim bahsedilen hazır paketlenmiş fabrikasyon ürünlerdir. Bunlar çok miktarda şeker ve tuz içerirler ve yediğimizde daha çok acıkmamıza sebep olurlar. Bunlar; paket bisküviler, dondurulmuş sebzeler, donmuş pizza ve sebzelerdir; bu tür ürünler yerine mevsiminde pazardan aldığımız sebze ve meyveleri tüketmemiz daha doğru olacaktır.

Kış Aylarında En Doğru Diyet Programı İle Kilo Verin
Mevsiminde sebzeleri taze olarak alıp evde yemekler hazırlamamız; kırmızı ve yeşil meyvelere soframızda yer vermeli ve tüketmeye çalışmalıyız.

Hazır Gıda Yerine Doğal Ürünler Tercih Edin

Doğal ürün hayatımıza bir girdi ve tüm insanların artık tek düşüncesi “Doğal Ürünler” oldu. Bunları hayatımıza katarak, kendimizi daha mutlu, dinç ve metabolizmamıza da yararı olacaktır. Bunları dikkate alarak Diyet Programımızı buna göre şekillendirmeliyiz.

Mevsiminde sebzeleri taze olarak alıp evde yemekler hazırlamamız; kırmızı ve yeşil meyvelere soframızda yer vermeli ve tüketmeye çalışmalıyız. Bunlar da metabolizmamız açısından iyi olacak, kendimizi daha hafif ve dinç, mutlu hissedeceğiz bu şekilde.

Metabolizmanın hızlanmasına yardım edecek; kimyon, biberiye, kırmızı pul biber, karabiber, kekik gibi baharatları yemeklerimizde kullanmalı ve tüketmeliyiz. Bunlarda kilo kontrolünde yardımcı ürünler olacaklardır.

Kış Aylarında En Doğru Diyet Programı İle Kilo Verin
Biliyoruz, kahvaltılık gevreklerden vazgeçmeniz kolay olmayacak ama kilo almak istemiyorsanız; yemeyi bırakmak zorundasınız.

5- Kahvaltılık Gevrekleri Diyet Programından Çıkarın

İşte size şeker içeren yiyeceklerden birisi, hem de inanılmaz oranda bir şeker içerirler; bunlar kahvaltılık gevreklerdir. Bunu yiyecekseniz de, haftada bir öğüne kadar düşürmelisiniz ya da tamamen tüketmeyi (Eve almamayı…) bırakmalısınız! Biliyoruz, kahvaltılık gevreklerden vazgeçmeniz kolay olmayacak ama kilo almak istemiyorsanız; yemeyi bırakmak zorundasınız.

Kış Aylarında En Doğru Diyet Programı İle Kilo Verin
Kendinize; “Akşam 9’dan sonra bir şey yemeyeceğim!” diyerek kendi kendinize söz vermeli veya motive etmelisiniz.

6- Kış Diyet Programında Uykudan Önce 3 Saat Yemek Yok

Metabolizmanızın bir dengeye oturtmak istiyorsanız; uyumanıza üç saat kala yemek yememeyi kendinize aşılamalısınız. Bunu kendi sağlığınız ve işinizde, evinizde geçireceğiniz güzel vakitlerin habercisi olarak görmelisiniz.

Kendinize; “Akşam 9’dan sonra bir şey yemeyeceğim!” diyerek kendi kendinize söz vermeli veya motive etmelisiniz. Uyurken vücudumuz sindirmeyle uğraşmasın, sonrasında serbest radikallerin verdiği hasarlara yoğunlaşacaktır.

Geç vakte kadar yediğimiz yemekler; örneğin akşam 9:30’da yediğiniz bir tabak pilav; sizlere kilo olarak geri dönecektir.

Kış Aylarında En Doğru Diyet Programı İle Kilo Verin
Hareket Etmeyen Kilo Alır! Hareket Etmeyi Diyet Programına Ekleyin.

7- Hareket Etmeyen Kilo Alır! Hareket Etmeyi Diyet Programına Ekleyin

Öğlen yemeğini yediniz ve kış aylarında olduğunuz için dışarı çıkamadınız; evde yapacağınız ısınma hareketleri sonrasında bineceğiniz yürüme bandında kendinizi ve vücudunuzun aldığı enerjiyi yakmayı deneyin.

Bunu her gün düzenli olarak yapın. Yine yaz aylarındaysanız; yemekten 30 dakika sonra (yürüyüş, koşu gibi sporlarla…) kendinize zaman ayırın ve bedeninizi daha canlı hissedeceksiniz.

Kendinizi bir yemek rutinine oturtun; sabah 8’de kahvaltı, öğlen 12’de yemek yemeyi, akşam 6’da akşam yemeği yemeyi süreklilik haline getirin. Vücudunuz bu disipline alışırsa; kilo alımınız duracak ve kendinizi gün içerisinde daha zinde hissedersiniz.

Kendinizi ve vücudunuza gösterdiğiniz özen oranında; siz de hayattan tat alabilir ve yakınlarınızla daha güzel günler geçirebilirsiniz.

Yoruma kapalı.