Kivi Kaç Kaloridir?

Ana vatanı Çin olan kivi “actinidia deliciosa” olarak bilimsel ada sahiptir. Kiviler asma yapraklarıyla yetişir ve odunsu yapıdadır. Kivinin birçok faydaları bulunmakta ve bu yüzden bilimsel olarak yapılan çalışmalarla Yeni Zelanda, İngiltere ve ABD gibi ülkelerde de yetiştirilmesine 20. yüzyılın başlarından itibaren ağırlık verilmeye başlanmıştır.

Kivinin Faydaları

  • B12, E vitamini deposu olması nedeniyle kivinin dermatolojik olarak oldukça faydalı tropik bir meyve olduğu bilim adamlarınca kanıtlandı. Özellikle saç diplerini besleyerek saç dökülmelerinin önüne geçtiği ve bunun yanı sıra akne, sivilce ve cilt lekelerinin de önüne geçtiğini dikkate almamız gerekmektedir.
  • Yaşlanmanın önüne geçen kolajen üretiminin artmasına neden olarak yaşlılıkla savaşan doğal botoks özelliği taşımaktadır. Bunun yanı sıra cilde elastik bir özellik sunarak daima genç bir görünüm kazandırmaktadır.
  • Potasyum, karbonhidrat, A ve D vitamini barındırması nedeniyle özellikle saç için çok faydalı bir meyvedir.

Dünyada Kivi Üretimi

Kivinin kivi kaç kalori yönünden faydalarına yer verdikten sonra dünyada kivi üretimine yönelik olarak ilk sırada gelen ülkeler hakkında da kesinlikle bilgi aktarmamız gerekmektedir. Böylelikle dünyada kivi üretiminde önde gelen ülkelerin hangileri olduğunu kesinlikle belirtmek her anlamda mümkün olan niteliktir. Kivi üretiminde ana vatanı Çin ilk sırada yer almakta ve bunu diğer Uzak Doğu ülkeleri takip etmektedir. Bunu Japonya, Tayland, Güney Kore, Vietnam, Pakistan ve Sri Lanka gibi ülkeler takip etmektedir. Bu ülkelerin yanında Avrupa’ya 1970’li yıllarla birlikte taşınmış olan kivinin Yeni Zelanda, İngiltere ve ABD ülkelerinde de yaygın olarak üretimi söz konusudur.

Kalorisi

Bu bilgilerin yanı sıra kivi kaç kalori üzerinde de kesinlikle durmamız gerekmektedir. Kivinin 60,9 kalori olduğunu öncelikle ifade etmemiz gerekmektedir.

Besin Değerleri

0,5 gr yağ miktarı

15 gr karbonhidrat

9 gr şeker

3 gr diyet lifi

1,1 gr protein bulunmakta ve bunun yanı sıra A, C, D ve E vitamini yönünden de oldukça zengin bir tropik meyve olduğunu belirterek kivi kaç kalori bakımından detaylı bir şekilde bilgi aktarmamız üzerinde durmak gerekir.

Yoruma kapalı.