Kola Kaç Kalori?

Yaz aylarının dayanılmaz, serinletici olduğu iddia edilen, sevilen içeceği kola bu yazımızın konusu. Kolanın damağımızda bıraktığı lezzetinin aksine vücudumuzda bıraktığı izlerinin güzel olduğu söylenemez.

Özellikle çocukların ve gençlerin tercih ettiği bu içecek, şeker miktarının çok fazla olması ile dikkat çeker.

Kola İçtiğimizde Bedenimizde Neler Olur?

Kola, asitli ve şekerli içeriği ile vücudumuz için tam bir tehlike deposu. Asitli yapısı mide problemlerine davetiye çıkartırken diğer organlarımız için de masum sayılmaz.

Kafein açısından zengin olması vücutta ödem oluşmasına neden olur.

Şekerli yapısı diş sağlığımız için risk taşır. Kısacası ağız, yemek borusu, mide, böbrek ve daha birçok organımız için zararlı bir içecektir.

Ayrıca yapay tatlandırıcılar kullanılarak kalori miktarının düşürülmesi hiç de düşünüldüğü gibi masum bir davranış değildir. Aksine vücudun şeker isteğini arttırarak daha tehlikeli bir durum oluşturur.

Asitli İçeceklerin Zararları

Bu saydığımız zararlı durumlar sadece kolaya mahsus değildir. Genel olarak tüm asitli içeceklerin ortak özelliği aşırı şekerli oluşlarıdır. PH seviyesinin çok düşük oluşu, iç organlarımıza olumsuz etki eder.

Son günlerde sosyal medyada kola ve benzeri içeceklerle yapılan bir takım deneyler gözünüze çarpmıştır. Paslı bir demirin asitli bir içecekle temizlenerek göz alıcı bir ışıltıya kavuşturulması bunlara bir örnektir. Bu deneyler kolanın ya da asitli içeceğin vücudumuzu temizlediği anlamına gelmez. Aksine bedenimize ne kadar zarar verdiğimizi gösterir. Öyle ki bizler son dönemlerde temizlik malzemelerinde bile doğal ürünleri tercih etmeye başlamışken, böyle bir içecek seçimi yapmak pek de akıllıca olmaz.

Kolanın Besin Değerleri ve Kalori Miktarı

Aşağıdaki rakamlar, 100 gram kolanın kaç kalori olduğu ve besin değerleri hakkında bilgi sahibi olmamızı sağlar

Kalori: 61 kcal

Karbonhidrat: 10,8 g

Potasyum: 1,0 mg

Kalsiyum: 4,0 mg

Serinlemek ya da sıvı ihtiyacımızı karşılamak için tercih edeceğimiz içecek kola olmamalıdır. Onun yerine pek çok sağlıklı, keyifli alternatifler sayabiliriz. Kendimizin hazırlayacağı meyve suları ya da ev yapımı yoğurtla hazırladığımız buz gibi ayran ya da taze limondan yaptığımız limonata bunlara birer örnektir. Koladan uzaklaşıp sağlıklı içeceklere yöneldiğimizde; bu koyu renkli gazlı sıvı, bir süre sonra unutulacak mazide kalacak bir içecek olmaya adaydır.

Yoruma kapalı.