Koronavirüs Günlerinde Aşırı Yeme İsteği Nasıl Engellenir?

Korona Virüs Günlerinde Evde Aşırı Yeme İsteği Neden Kaynaklanır?

Aşırı yeme isteği, gün içerisinde kişinin sürekli olarak bir şeyler atıştırma isteğidir. Gün içerisinde sürekli olarak bir şeyler yeme arzunuz varsa bu durum psikolojik nedenlerden kaynaklanıyor olabilir.

Bilindiği gibi aşırı kilo alımı, yani obezite tüm dünyanın en büyük problemlerinden bir tanesidir. Bu konuda dünya genelinde sayısız araştırma bulunuyor. Obeziteyi önlemek için gıda takviyeleri, farklı egzersiz yöntemleri ve farklı bitki kürleri kullanılıyor. Kullanılan yöntemlerin hiçbirisi şu zamana kadar kesin bir fayda sağlamadı.

Aşırı Yeme İsteği

Bu nedenle dünya genelinde obezite problemi her geçen gün artış gösteriyor. Bu durumda ilaç kullanarak ya da diğer yöntemleri kullanarak obeziteyi yok etmek mümkün görünmemekte. Aslında obeziteye yol açan aşırı yeme isteği ruhsal bir problemdir. Ruhsal problem çözülmediği zaman diğer önleyici yöntemleri uygulamanın pek de bir anlamı kalmıyor.

Ruhsal problemlerin en büyük nedeni çocukluk zamanlarında eksik kalmış olan ve ihtiyaç duyulan duygulardan kaynaklanıyor. Anne ya da babadan veya kendisine bakan kişiden herhangi bir nedenle ihtiyaç duyulan ve alınamayan olumlu duygular nedeni ile bu olumlu duygular, yiyeceklerden alınmak istenmektedir.

Aşırı Yeme İsteği

Bu durum beyinle ilgilidir. Örneğin bir ekmek tükettiğimiz zaman, görünüşte ekmek tüketiriz ancak ruhsal anlamda konu incelendiğinde ekmek yerine değerlilik duygusuna ihtiyacımız olduğu için onu değerlilik duygusu yemekteyiz.

Bu duruma yol açan, duygu eksikliği hissedilen başka bir duygu da olabilir. Örneğin var olma duygusunun eksikliğini geçmişte yaşamışsak, yemek yiyerek eksik olan var olma duygusunu gideriyoruz. Günlük hayatta ise bu durum şöyle gerçekleşmekte: Örneğin yaşantımızda bu aralar yolunda gitmeyen bir durumla karşılaşmışızdır.

Aşırı Yeme İsteği

Bu durum nedeni ile kendimizi aşırı değersiz biri olarak görmeye başlamışızdır. Bu durum bizi ekmek ya da benzeri bir şey yemeğe zorlar. Ekmek ya da diğer besinleri tükettikçe kendimizi daha değerli hissetmeye başlarız. Bilinç altımıza göre bu durumda değerlilik duygusunu ekmekten aldığımızı düşünürüz.

Duygu eksikliğine başka bir örnek olarak, kişinin hayatta tek başına kalması da gösterilebilir. Diyelim kişi herhangi bir nedenle bu hayatta yalnız kaldı. Yalnız kalan kişi tatlı yedikçe kendini var olmuş hissetmektedir. Bedeni daha da genişledikçe bu dünyadan kaybolmadığını ve var olduğunu bilinç altı hissedecektir. Bu düşünce sonrasında kişi kendini daha mutlu hissedecektir. Ancak kilo alımı da aynı oranda hızlanacaktır.

Aşırı Yeme İsteği

Olumsuz duyguların kişide meydana gelmesi, aşırı yeme isteği tetiklemektedir. Karbonhidrat barındıran ve tadı güzel gelen yiyecekleri tüketme isteğimiz olumsuz duygular nedeni ile artar. Örneğin; çikolata, tatlı, kurabiye, ekmek ve makarna tüketimi böyle durumlarda çok hızlı bir şekilde artar.

Böyle durumlarda karbonhidrat ve şekerli yiyecekler insanın en iyi dostu gibi görünmektedir. Günlük hayatında kişi, belli bir süre yediğine dikkat ederse ve düzenli olarak spor yaparak zayıflarsa bu olumsuz duygulara kapılma riskine de sahip olmaktadır.

Aşırı Yeme İsteği Kaynağı Duygusal Problemlerdir

Aşırı Yeme İsteği

Aşırı yeme isteği rahatsızlığının tedavisinde bu yeme isteğinin altında yatan nedenler araştırılmaktadır. Bilinç altının aşırı yeme isteği neden olduğu psikolojik durum incelenir. Bu duygular;

 • Yalnızlık,
 • Değersizlik,
 • Yokmuş gibi hissetme,
 • Boşluk,
 • Yetersizlik,
 • Korkuya kapılma,
 • Anlamsızlık olarak kendini göstermektedir.

Bu olumsuz duygular yok edilmeden kilo verilirse uzun dönemde istenilen sonuçlar elde edilemeyecektir. Diyelim bu duygular varken kişi öğünlerine ve egzersiz yapmaya çok dikkat etti ve 10 kilo verdi.

Aşırı Yeme İsteği

Olumsuz duygular yok olmadığı sürece bu kişi en az 11 kilo olarak verdiği bu kiloyu fazlası ile yakın zamanda tekrar alacaktır. Zaman içinde bu rutine devam etse bile kilosu belirli dönemlerde azalacak ancak her defasında tekrar kilo alacak, aldığı kilo da bir öncekinin biraz üstünde gerçekleşecek.

Bu sebeplerle, yemek yerken kişinin ne yediğinin bilincinde olması önemlidir. Bu yemeği neden yiyorum, gerçekten bu yemeği yemeye ihtiyacım var mı gibi soruları kendine sormalıdır. Yediği öğünde illa karbonhidrat gerekiyor mu ya da şekerli gıdaları niçin tüketiyorum gibi sorular da kişide farkındalık oluşturan önemli sorgulamaların anahtarıdır.

Aşırı Yeme İsteği

Karbonhidrat tüketiminin en büyük nedeni kişinin sahip olduğu içe dönük duygulardır. Kişinin kendi dünyasına dönerek duygusal problemler yaşadığı dönemlerde karbonhidrat tüketimine ya da şekere ihtiyaç duyduğu gözlemlenmektedir. Karbonhidrat tüketen bir kişinin dışa odaklanmaya başladığı bilinmektedir.

Yemek yedikten sonra “Gözüm açıldı, iyi geldi.” gibi ifadeler, karbonhidratın bu özelliğinden kaynaklanmaktadır. Karbonhidrat tüketen bir kişinin içe dönük duygulardan uzaklaşarak dış dünyaya ilgi gösterdiği tespit edilmiştir.

Aşırı Yeme İsteği

Şeker tüketiminin önemli bir nedeni, kişide korku duygusunun olmasıdır. Korkan kişinin şekere ve şekerden üretilen gıdalara olan ilgisi artmaktadır. Korkan kişinin beyninde sempatik sistem aktive olmuş olur. Bu sistemin aktive olması sonucunda beyinde savaş-kaç tepkisi meydana gelir.

Beynin savaşması ya da uzaklaşması gereken şey şekerdir. Bu nedenle şeker tüketerek vücuda hızlı bir şekilde enerji sağlamak mümkün olmaktadır. Beyinde yer alan bu otomatik mekanizma, kişinin şeker tüketimini artırmaktadır.

Aşırı Yeme İsteği Engellenmesi

Aşırı Yeme İsteği

Fiziksel olarak açlık hissedilmiyorsa ve buna rağmen kişide aşırı yeme isteği hiç bitmiyorsa kişinin o dönem ruhsal dünyasında yolunda gitmeyen bir şeyler var demektir. Bu durum genellikle son 72 saat içerisinde meydana gelmiş bir olaydır. Bu kötü olayın duygusu da kişiyi etkisi altına almıştır. Bu kötü duygudan arınmak için de karbonhidrat tüketmek istenmektedir. Karbonhidrat tükettikçe kişi kendini daha rahat hissetmektedir.

Yaşanan bir olay nedeni ile hissedilen duygu diyelim ki değersizlik olsun. İlk olarak değersizlik nedeni ile ekmek tükettiğinizi bilmeniz, zihninizde bir rahatlama meydana getirecektir. İkinci olarak yapılması gereken de şudur. Bu değersizlik duygusunu günlük yaşantınızda nerelerde hissediyorsunuz ve daha sonra çocukluk döneminde bu duyguyu nasıl deneyimlediniz? Bu üç aşamadaki soruların cevabını bulmak zihninizi rahatlatacaktır. Zihin rahatladıkça aşırı yeme isteği azaldığını fark edeceksiniz. Bazı durumlarda bu bağlantıları kurarak zihninizi rahatlatmak kolay olmayabilir. Böyle durumlarda bir uzmandan destek almak hem bu soruları cevaplamanızı hem de aşırı yeme isteği ortadan kaldırmanız için faydalı olabilir.

Koronavirüs Korunmak İçin Pastil Nasıl Kullanılmalı Mı?

Pastil Nasıl Kullanılmalı

Uzmanlara göre korona virüsten korunmak için pastil kullanımı önemli olmakta. Virüsü yok edici özelliği bulunan zerdeçal, nar ve zencefil özütleri içeren pastillerin kullanılması büyük bir kesim tarafından önerilmekte. Pastiller doğru kullanılmadığında etkisinin azalacağı da  uzmanlar tarafından belirtiliyor.

Pastiller doğru kullanıldığında ise virüsün akciğere inmesi önlenmekte ve virüs boğazda hapsolmakta. Bu nedenle pastil kullanmak virüsle mücadelede önemli bir silah. Virüsten korunmak için pastil kullanımı sırasında dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunuyor. Pastil kullanımı, bazı hususlar çerçevesinde yapılmalı.

Her pastil, virüsle mücadelede etkili değil. Şekerli pastiller virüsü azalmaktan ziyade virüsü güçlendirici bir etkiye sahip. Bazı pastiller sahip olduğu özütleri sayesinde virüslerin yok olmasında çok etkili. Zerdaçal, nar ve zencefil özütlü pastiller bu konuda çok işlevsel. Ayrıca pastillerin şekersiz olması da virüsle mücadelede önemli bir nokta olmakta.

Koronavirüs Günlerinde Doğru Pastil Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Pastil Nasıl Kullanılmalı

Doğru pastil kullanımının virüsle mücadelede etkili olduğu uzmanlar tarafından sıklıkla dile getirilmekte. Bu nedenle doğru pastil kullanımının bilinmesi, çok önemli bir konu. Doğru pastil kullanımı hususunda şunlara dikkat edilmeli:

 • Pastil kullandıktan sonra 1 saat süreyle su içilmemeli,
 • Pastil tükettikten sonra 1 saat boyunca yemek yenmemeli,
 • Pastil çiğneyerek kısa sürede tüketilmemeli, ağızda emilerek yavaş yavaş tüketilmeli,
 • Küçük çocuklar, pastilin tadını acı bularak hemen yutmaya kalkabilirler. Bu sebeple 4 yaşından büyük olan çocuklara bir tam pastil ikiye bölünerek verilebilir.
 • Şekersiz pastillerin tercih edilmesi daha önemlidir. Şekerli pastiller mikroorganizmaların gelişmesine yol açar.
 • Zencefil, nar ve zerdeçal özütünden hazırlanmış pastiller şekersiz bir yapıya sahipse virüsleri %85 oranında önlemektedir. Bu yapıya sahip pastillerden günde 6 tane kullanabilirsiniz.
 • Kalabalık ortamlarda, toplu taşıma araçlarında ve havaalanlarında koruyucu bir tedbir olarak pastil kullanılabilir.
 • İyileştirici etkisi olduğu düşünülen tavuk suyu çorbası ve şekerli pastillerin virüslerin boğazda yerleşimini kolaylaştırdığı tespit edilmiştir. Tavuk suyu çorba ve şekerli pastil tüketilmemelidir.
 • Şekerli pastiller ve tavuk suyu çorbası, virüslerin vücuda yerleşmelerini kolaylaştırır. Virüslerin kendi aralarında bir mesajlaşma sistemi vardır. Nar, zerdeçal ve zencefil özleri yer alan şekersiz pastiller virüsler arasındaki mesajlaşma sistemini yok etmektedir.

 

Sumak Faydaları ve Koronavirüs

Sumak Faydaları ve Koronavirüs

Bu yazımızda tüm dünyayı etkisi altına alan salgın hastalık olan coronavirüsten bahsedeceğiz. .Bu hastalık için uzmanların  açıklamaları ekseninde  yaptıklarımıza ek olarak  evimizde sağlıklı olmak için sumak faydaları ve sumağın Coronavirüse savaşta nasıl bir etkiye sahip olduğundan bahsedeceğiz.

Sumak nedir?

Sumak Faydaları ve Koronavirüs

Sumak Güney  Avrupa , Iran, Afganistan, Kuzey Afrika ve Akdeniz de yetişen  küre biçiminde bir bitkidir. Kırmızımsı bir renge sahiptir ve ekşi bir tadı vardır. Baharat olarak kullanılması için uygun  yöntemlerle kurutulur ve bu şekilde yemeklerde ve salatalarda kullanılır.

Sumağın faydaları nelerdir?

Sumak Nerelerde Kullanılır?

Sumak bir antioksidan kaynağıdır. Yüksek kolesterol nedeniyle oluşan kalp ve karaciğer rahatsızlıklarında kolesterolü düşürmesinden dolayı sumak kullanımı pozitif etki gösterir.

Sumak C vitamini bakımından zengin olduğu  için  kullanımı  grip, soğuk algınlığı gibi hastalıklara ve üst solunum yolu hastalıklarına yakalanma riskini azaltır. Bağışıklığın artmasını sağlar.

Bağışıklık sistemini güçlendiren sumak hastalıklara yakalanma riskini azaltır.

Diyabet  hastaları ve riskli diyabet hastalığı olanlarda sumak kullanımı şeker seviyesi düzeltmeye yaradığı için önemlidir .

Sumak iyi bir idrar sökücüdür çünkü vücuttan toksin atılmasına yardımcı olur. Ağrılı idrara çıkma, iltihap sorunlarının azalmasına yardımcı olur.

Kadın hastalıklarında doğal bir ilaç olarak kullanılabilir .Özellikle aşırı  vajinal akıntılar için kullanılabilen bir doğal üründür. Adet ağrılarına ve düzensizliğinde kullanılan ev yapımı doğal bir çözüm olur.

Ayrıca sumak faydaları sadece hastalıklara olan pozitif etkisiyle de kalmaz annelerin sütünü arttırmada da etkilidir.

Sumağın faydaları insanların bir çok hastalığına pozitif etkisi olduğu için doğal bir çözüm olarak hayatımızda  yeri yadsınamazdır.
En önemliside bağışıklık sistemine katkısı büyüktür.

Coronavirüs nedir? Sumağın coronavirüse faydası nedir?

Coronavirüs Çin ile başlayarak kısa sürede tüm dünyada etkisini göstermiş çok hızlı yayılan bir hastalıktır. Solunum yoluyla yayılmasından dolayı dünyayı büyük ölçüde ve çok hızlı bir şekilde etkisi altına almıştır.

Coronavirüslerin  farklı çeşitleri bulunmaktadır ve bu farklı türler  farklı  rahatsızlıklara yol açar. Örnek vermek gerekirse bazı Coronavirüsler  sindirim sistemi rahatsızlığına neden olurken bazılarıysa solunum sisteminde tahribata neden olur .

Peki coronavirüse karşı neler yapılabilir?  Henüz tedavisi bir ilacı olmayan bu hastalığa karşı insanlar çaresiz durumda uzmanların açıkladığı gibi Coronavirüs bağışıklığı düşük insanların atlatamayacağı bir hastalık olarak karşımızda. Bu bilgi bize bağışıklığımızı arttırmamız gerektiğini gösteriyor. İşte burada sumak faydaları son dönemde neden konuşuluyor konusunu açıklar niteliktedir. Dünyanın aşmaya çalıştığı bu hastalıkta kendimizin yapabileceği en iyi şeylerden biri bağışıklığımızı arttırmak olduğu  için  sumak kullanımı bu dönemde evlerimizde yapabileceğimiz sağlıklı ve doğal bir bağışıklık arttırma desteği olacaktır.

Coronavirüs ile mücadele döneminde evde kalmak ve bağışıklık sistemini arttırmak yapılması gerekenler arasında çok önemli bir yerdedir.

 

Sumaktan faydalanma yöntemleri nelerdir?

Sumak Nedir?

Bu başlıkta evinizde kendiniz sumak ile yapabileceğiniz faydalı ve pratik bir kaç yararlı tariften bahsedeceğiz. Çünkü sumak faydaları ile hayatımızda olması gereken bir baharat çeşididir.

 

 1. Sumağı yemeklerinizde ekşilik vermek amaçlı bolca kullandığınız bir baharat haline getirmek sumağın faydalarından yararlanmanızı sağlar.
 2. Özellikle öğününüzde balık varsa soğan, sumak ve zeytinyağından oluşan basit ve pratik tarifle balığın yanında zevkle tüketebileceğiniz bir sumaklı yan ürünününüz oluşur.
 3. Salatalarınıza ve soslarınıza sumak ekleyerek farklı ve sağlıklı tatlar elde edebilirsiniz.
 4. Turşu kurma esnasında turşularınıza sumak katarak antioksidan özelliğini arttırabilirsiniz.
 5. Sumak çayı yaparak sumaktan faydalanabilirsiniz klasik bir bitki çayı yapar gibi sumak baharatıyla sağlıklı bir çay elde edebilirsiniz.

Sumak nedir, sumağın faydaları, Coronavirüs  nedir  ve sumağın  coronavirüse faydaları nelerdir ve bu virüs için ne yapmalıyız konusundaki başlıklarımızdan  da anlayacağımız üzere bu hastalıkla mücadele edebilmek için bağışıklığı güçlü bireyler olmamız gerekiyor bunun içinde evlerimizde kaldığımız bu dönemde sofralara çok rahat eklenebilecek birçok yemeğe eklendiğinde çok lezzetli sonuçlar elde edilebileceğimiz sumağın katkısı büyük oluyor.

Hem doğal hem sağlıklı bu baharatın yeme alışkanlığımızda  yer etmesi ise sadece bu salgın dönemi için değil tüm hayatımız boyunca bağışıklığı güçlü ve sağlıklı bireyler olmamızı  sağlar.

 

Yoruma kapalı.