Kumlama Makinesi Nedir, Nasıl Seçilir?

Kumlama Makinası Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Pürüzlü, kirli, yağlı, paslanmış ve yıpranmış paslanmaz çelik veya metal yüzeylerin düzeltilmesi veya pürüzsüz bir yüzeyin de pürüzlü hale getirilmesi için yapılan işleme kumlama denilir. Kumlama işleminin hızlı ve güvenli bir şekilde yapılması için kumlama makinası gerekmektedir.

Aşındırıcı olarak nitelendirilen maddelerin temizlenmesi için yüksek basınç etkisi ile birlikte püskürtülmesi anlamına gelen bu işlem birçok farklı yüzey türlerinde uygulanabilir. Kumlama yapılan yüzeyler metal, ahşap, tuğla, cam ve beton gibi yüzeyler olabilir. Özellikle boyama yapılacak olan yüzeylerin temizlenmesinde de sıklıkla kumlama yapılır.

Kumlama Makinesinde Hangi Maddeler Kullanılır?

Kumlama makinesi ile kumlama işlemi yapılması denilince kullanılan malzeme olarak ilk akla gelen kumdur. Fakat farklı işlemlerin uygulandığı kumlama işlemlerinde kumlama denmesinin sebebi yüksek basınç kullanılması suretiyle püskürtülen malzemenin nehir, sahil ve silika kumunun kullanılarak yapılmasındandır.

kumlama-makinesi
Kumlama Makinesi

Bunun yanında aşındırıcı toz, çelik bilye, küçük ceviz ile plastik ve alüminyum oksit de kumlamada kullanılıyor. Kumlama makinesini seçerken kullanılacak yüzey ve alanlara göre bir makine seçimi yapmak gerekiyor.

Kumlama Makinası Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kumlama makinası seçerken ihtiyacınıza uygun bir model seçmek yararınıza olacaktır. Oldukça fazla ürün çeşitliliği bulunan makinelerde her ihtiyaca uygun işleve sahip kumlama makinası modeli bulabilirsiniz. Sıfır veya ikinci el kumlama makinası alırken kullanılacak yüzeyleri ve çalışma alanlarını göz önünde bulundurarak satın almalısınız.

kumlama-makinesi

Yine işlev türüne göre büyük ve küçük boy kumlama makinesi tercih edilebilir. Ayrıca manuel ya da elektrikli olarak ta kumlama makinesi seçmek mümkün. Sulu kumlama makinesi özellikle hassas kumlama işlemleri yapılırken kullanılır. Tozsuz bir çalışma fırsatı sunmasından dolayı diğer modellere göre daha rahat çalışma imkânı sağlar.

Kumlama Makinesi Fiyatları

Doğrudan sahibinden ya da aracıdan ikinci el olarak veya firmadan sıfır olarak kumlama makinesi satın alabilirsiniz. Kumlama makineleri kumlama tercih edilecek yönteme göre farklı özellikler taşımaktadır. Manuel kumlama makineleri tam otomatik olarak bir kullanım sunmaz bu yüzden fiyatları otomatik olanlara kıyasla biraz daha uygundur.

kumlama-makinesi

Fiyat açısından bir avantaj sağlasalar da pratik kullanım olarak pek de avantajlı sayılmazlar. Çok fazla sayıda kumlama şekli ve yöntemi bulunuyor. Islak aşındırma, boncuk püskürtme, hidro püskürtme gibi yöntemlerin hepsi de farklı yüzey ve alanlarda kullanılıyor. Burada kullanacağınız yüzeye göre bir kumlama makinesi seçebilirsiniz.

kumlama-makinesi

Mesela sulu kumlama makineleri daha rahat bir çalışma fırsatı sunarken kuru kumlama işlemlerinde daha geniş bir kontrol şarttır. Sulu kumlama makinelerinde daha kontrollü çalışmak mümkün. Temiz bir çalışma ortamı vermesinden dolayı da tercih edilebilirliği daha yüksektir. Tüm bunları göz önünde bulundurmak koşuluyla her modeli dikkatli bir şekilde inceleyerek fiyatlarını gözden geçirebilirsiniz. En kullanışlı ve uygun fiyatlı kumlama makinesi seçeneklerine göz atmak için https://www.sanayiden.com/seyyar-kumlama-makinesi sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Yoruma kapalı.