Lahmacun Kaç Kalori?

Lahmacun Kalori Miktarı Nedir ?

Lezzetli Lahmacunlar Kaç Kalori Acaba

Türk mutfağının vazgeçilmez ürünleri arasında yer alan lahmacun, görüntüsü ve kokusuyla insanı oldukça fazla cezbetmektedir. Hamurdan yapılan ve içerisinde kıyma, soğan, biber, domates gibi ürünlerin yer almakta olduğu lahmacunun kalorisi ise haliyle oldukça yüksektir. Bu nedenle özellikle diyet yapanlar lahmacun kaç kalori sorusunu gündeme getirerek, diyetleri esnasında lahmacunu tüketip tüketemeyeceğini merak etmektedir.

Lahmacunun içerisinde bulunan yağ oranı oldukça fazladır. Aynı zamanda un ve glüten içerdiğinden dolayı da daha çok karbonhidrat bulundurarak enerjisi oldukça yüksek bir besin maddesidir.

Lahmacunun içerisinde bulunan yağ oranı oldukça fazladır. Aynı zamanda un ve glüten içerdiğinden dolayı da daha çok karbonhidrat bulundurarak enerjisi oldukça yüksek bir besin maddesidir. Bu nedenle uzmanlar, diyet yapan kişiler için lahmacun tüketimini pek önermemektedir. Yakılması oldukça zor olmasından dolayı, vücutta yağ tutumuna neden olur ve özellikle diyet yapanların verdiği kiloları geri almasına neden olabilmektedir. Bu nedenle diyet yapan bir kişi, diyet listesinde yer alan besinlerin kalori değerlerine göre değerlendirerek ve günlük enerji tüketimini arttırarak lahmacun tüketebilmektedir.

Diyet yaparken lahmacun tüketmek isteyen kişiler aynı zamanda lahmacunun malzemelerinde değişiklik yaparak da tüketebilmektedir. Örneğin, lahmacunun içerisinde yağsız bir kıyma kullanmak ve yağ oranını düşürmek, kalorisini de düşürmeye yarayacaktır. Bunun yanında kıyma yerine sebze kullanılarak yapılan lahmacunun da kalorisi oldukça düşecektir. Ancak tadından taviz vermek gerekmektedir. Ayrıca lahmacunun hamurunun da ince tutulması yine kalorisini düşürmeye yarayacak bir yöntemdir.

Lahmacunda kullanılan kıyma protein açısından oldukça zengin bir besin maddesi olmasının yanı sıra aynı zamanda B12 ve demir açısından da zengindir.

Lahmacunda kullanılan kıyma protein açısından oldukça zengin bir besin maddesi olmasının yanı sıra aynı zamanda B12 ve demir açısından da zengindir. Bu nedenle de lahmacun, vücudun günlük protein ihtiyacının da büyük bir kısmını karşılayabilmektedir. Lahmacun yapımında kullanılan malzemelerin değerleri ve kalori miktarları ise şu şekildedir:

  • Un: (100 gr) 330 kcal
  • Kıyma: (100 gr) 332 kcal
  • Zeytinyağı: (1 yemek kaşığı) 119 kcal
  • Maya: (1 çay kaşığı) 7,5 kcal
  • Domates: (1 adet orta boy) 22 kcal
  • Soğan: (1 adet büyük) 47 kcal
  • Maydanoz: (100 gr) 36 kcal
  • Biber: (1 adet) 33 kalori
  • Domates Salçası: (1 tatlı kaşığı) 11 kcal
  • Biber Salçası: (1 yemek kaşığı) 45 kcal

Lahmacun içerisine kimyon, kırmızı toz biber, karabiber, tuz ve pul biber gibi baharatlar da eklendikten sonra adedindeki kalori miktarı 370 kcal şeklinde ölçülmektedir. 2 adet lahmacun tüketilmesi dahilinde ise 740 kcal alındığından yakılması oldukça zor olmaktadır.

Lahmacun içerisine kimyon, kırmızı toz biber, karabiber, tuz ve pul biber gibi baharatlar da eklendikten sonra adedindeki kalori miktarı 370 kcal şeklinde ölçülmektedir.

Yoruma kapalı.