5 Adımda Lavanta Suyu Faydaları | Lavanta Suyu Nasıl Yapılır

Evde Lavanta Suyu Yapımı Nasıldır?

Piyasada farklı markalar öncülüğünde satılan lavanta suyu tonik ve kolonyaların fiyatları artmaya başlayınca lavanta suyu nasıl yapılır sorusu sıklıkla araştırılmaya başlandı. Ev ortamında içinde hangi malzemelerin olduğunu bilerek pratik şekilde lavanta suyu elde edip faydalarından yararlanmak mümkündür. Birkaç temel malzemeye sahip olmak yeterli olacaktır.

Lavanta Suyu Nasıl Yapılır | Lavanta Suyunun Faydaları Nelerdir

YouTube video

Lavantaların belirli işlemlerden geçmesi ile suları elde edilir. Sektör içerisinde bulunan ve satışı gerçekleştirilen ürünler içerisinde bol miktarda zararlı içerik ve alkol bulunur. Oranların fazla olması mevcut lavanta suyu saç bakım ya da cilt bakımı sırasında yarar değil zarar sağlayacaktır. Bundan dolayı içeriğinin temiz olan bir lavanta suyunun elde edilmesi ev ortamında mümkündür.

1 – Lavanta Suyu İçmenin Faydaları

Lavanta suyu nasıl yapılır sorusunu incelemeden önce lavanta suyu faydaları konusuna değinmek gerekir. Faydaları sayıldığında neredeyse bitmeyen bu bitkinin hayat içerisinde sağladığı katkılar çoktur. Psikolojik alandan cilt bakımına kadar etkili olduğu noktalar bulunur. Tek bir lavanta suyuna sahip olarak birçok noktada kullanım sağlanabilir.

lavanta-suyu-nasil-yapilir

Lavanta suyu ne işe yarar diye soracak olursanız, özetleyebileceğimiz lavanta suyu faydaları arasında:

 • Özellikle yağ bezesi çok olan ciltler için dengeleyici olma,
 • Uyku problemi yaşayanların kolay uykuya dalabilmesi,
 • Sivilce, siyah nokta gibi problemleri olanlar için kurutma ve engelleme,
 • Ferah kokusu ile dikkat çekme,
 • Ruhu sakinleştirici etkisi bulunur.

Özellikle lavanta suyu saç bakımı sırasında da sıklıkla tercih edilmektedir.

2 – Evde Lavanta Suyu Nasıl Yapılır?

Faydaları sonrasında evde lavanta suyu nasıl yapılır diye merak edenler için aşamaları oldukça basittir. Sahip olacağınız birkaç malzeme ile kısa sürede lavanta suyu tonik ya da kolonyası elde edebilirsiniz. Gereken malzemeleri kuru ya da taze olarak aktardan temin edebilirsiniz. Aktarlarda bulunan kuru lavantaları alırken güvenilir alanlar olmasına dikkat edilmelidir.

lavanta-suyu-nasil-yapilir

Malzemeler

 • 100-150 gram (1 demet) kuru ya da taze lavanta,
 • Yaklaşık bir litre su,
 • Tomurcuk ve suyu ayırmak için süzgeç,
 • Saklayabileceğiniz boş sprey kutuları

 

lavanta-suyu-nasil-yapilirSuyu elde ederek lavanta suyu faydaları arasında bulunan özelliklerden yararlanmak için öncelikle demetlerde bulunan tomurcukları ayırmak gerekiyor. Tomurcukları daha sonra suyun alabileceği genişlikte bir tencereye koyulması gerekir. Su eklenerek ağzı kapalı tencerede kaynaması beklenir. Kaynadığı andan itibaren 10 dakika kadar durması lavanta suyu tonik oluşumu için yeterli olacaktır.

lavanta-suyu-nasil-yapilir

Evde lavanta suyu nasıl yapılır konusunda en önemli iki püf nokta bulunmaktadır. Bunlardan ilki lavantanın keskin kokusu kaynamaya başladığı andan itibaren yayılacaktır. Ağzı açık bir tencerede işleme devam etmek sonrasında koku kalmamasına neden olacağından dikkat etmek gerekir. İkinci kısım ise kaynamadan sonra soğutma işlemi 1 gün olmalıdır. İyi dinlenen ve demlenen sudan fayda elde etmek daha mümkündür.

lavanta-suyu-nasil-yapilir

Kaynama sonrası eğer acele etmeniz gerekiyorsa eliniz değdiğine yakmayacak ılıklıkta olması gerekir. Bu sıcaklığa eriştikten sonra lavanta suyu faydaları için süzgeç yardımı ile tomurcuk ve suyu ayrıştırmalısınız. Ayırdığınız suları sprey kaplara boşaltmalı ve güneş olmayan alanlarda muhafaza etmelisiniz. Çok uzun süreli olmamakla birlikte tüketilmesi önerilmektedir. Lavanta suyu nasıl hazirlanir sorusunu hayata geçirmek bu derece kolaydır.

3 – Kuru Lavanta ile Ne Yapılır?

Elinizde mevcut bulunan kuru lavantalar ile lavanta suyu nasıl yapılır diyecek olursanız yazımızın önceki kısmında yer alan tarifi deneyebilirsiniz. Bunun yanı sıra kuru lavantadan farklı şekillerde faydalanmak mümkündür. İlk olarak kuru olsa da mevcut bulunabilecek hafif kokusunu kullanmanız ilk tercih noktasıdır.
lavanta-suyu-nasil-yapilir
Görüntüsü dolayısıyla dekorasyon malzemesi olarak tercih edilebilir. Herhangi bir çerçeve içerisine koyularak anlamı da varsa eğer ömür boyu kullanılabilir. Açık renk duvarlara asılacak beyaz çerçeve arasındaki kuru lavantalar farklı bir havayı ortama katacaktır. Lavanta suyu faydaları dışında lavanta görüntü açısından oldukça uygun olmaktadır.

4 – Evde Lavanta Kolonyası Nasıl Yapılır?

Günlük hayatta sık sık kullanmaya başladığımız kolonyanızı lavanta suyu nasıl yapılır sorusunun cevabına benzer şekilde elde edebilirsiniz. İhtiyacınız olan malzemeler bulabileceğiniz kolaylıktadır. Alkollü ve alkolsüz olarak üretilmesi mümkün olmaktadır. Tercihiniz doğrultusunda hareket ederek güzel kokuya sahip kolonyalar elde edebilirsiniz.
lavanta-suyu-nasil-yapilir
Evde lavanta kokusu nasıl yapılır sorusuna alkolsüz yapım aşaması için şu cevap verilmektedir:

 • 250 ml beyaz sirke,
 • 250 mg su,
 • 10-15 damla lavanta yağı (aktarlarda bulunur) temin edilerek bir kap içerisinde karıştırılır.
 • Oluşan karışım sprey kutularına alınarak güvenle kullanılabilir.

Lavanta yağı kullanılması lavanta suyu faydaları konusunda yararlanmanıza yardımcı olacaktır.

5- Lavanta Suyu Saça Nasıl Uygulanır?

Lavanta suyu saç bakımı için çok önem taşıdığından lavanta suyu nasıl yapılır sorusunun cevabı bu anlamda önemlidir. Elde edilecek lavanta suyu tonik ya da saç bakımı için tercih edilebilir. Saça uygulanma aşamaları ise oldukça basittir. Saçınızın kısa sürede daha bakımlı, yıpranmalardan uzak bir hale geldiğini görebilmek mümkündür. Bunun yanı sıra saç diplerindeki rahatsızlıklar için de etkilidir.

lavanta-suyu-nasil-yapilir

Lavanta suyu faydaları arasında en çok saça yaptığı etkiler yer alır. Saçın daha güzel kokmasının yanı sıra saç diplerinde oluşan kepeklenme ve kabuklanmaları yok eder. Mevcut saç yapısını güçlendirir. Bunun yanı sıra yeni saç oluşumunu sağlar. Kişiler kuru saçlara uygulama yapabileceği gibi daha çok duş sonrası ıslak saça diplere gelecek şekilde uygulama yapması önerilmektedir. Kullanım sonrası durulama ihtiyacına gerek yoktur.

Lavanta bitkisinin suyu ve toniğinin yanı sıra güzel kokusu da hepimizin ilgisini çekmiştir. Parfümlerde de bu tarz güzel kokulara sahip olmak her kadının isteğidir.Yaklaşan yıl başına özel olarak hazırladığımız birbirinden güzel kokulara sahip parfüm listesine göz atmak isterseniz En İyi Kadın Parfümleri yazımıza göz atabilirsiniz!

Yoruma kapalı.