Leblebi Kilo Aldırır Mı ?

Leblebinin Kalorisi

Nohutun kavrulmasıyla üretilen bir çeşit kuruyemiş türü olarak kabul edilmektedir. Ünlü seyyah Evliya Çelebi, 17. yüzyıl devrinde dönemin İstanbul’unda leblebinin yerli vatandaşlar tarafından sıkça tüketildiğini yazmaktadır. Ülkemizde leblebisiyle meşhur olan Çorum ili aynı zamanda dünya ihracat kentleri arasında da ilk sıralarda gelmesi açısından dikkatleri üzerine çekmektedir.

Leblebinin Elde Edilmesi

Leblebi üç gün terbiye edilerek kabuklarından ayrılan nohutun daha sonra akşamdan ıslatılması ve yumuşamaya bırakılmasıyla üretilir. Daha sonra fırınlanarak ısıtılır ve en sonunda una banılır. Böylelikle pişmesi için yeniden fırınlanarak artık, kuruyemiş olarak satışa hazır hale geldi demektir. Ülkemizde dünyaya da açılan Çorum leblebisi gerçekten de önem teşkil etmesi bakımından ilk sıralarda gelmektedir.

Leblebinin Faydaları

Zengin lif açısından tok tutar ve bu da aşırı derecede kilo problemi yaşayanların veya kilo almak istemeyenlerin mutlaka diyet listesine eklemesi gereken kuruyemişlerden birisi olarak karşımıza çıkar. Bunun yanı sıra içerdiği aminoasitler sayesinde uykusuzluk sorunlarını gidermektedir. Cildi besler, saç köklerini güçlendirir ve son olarak kolesterol dengesini sağlaması açısından leblebi kilo aldırır mı yönüyle dikkat çekmektedir.

Besin Değeri

38 gr karbonhidrat

21.5 gr lif

19.8 gr protein

3.4 gr toplam yağ bulunmasının yanı sıra A, C vitamini ve potasyum, demir yönünden oldukça zengindir. İşte bu özellikleri doğrultusunda değerlendirildiği zaman leblebi kilo aldırır mı yönüyle gerçekten de önde gelmeye devam ettiğini dikkate almamız gerekmektedir. Bu özelliklerine yer verildiği zaman da her anlamda önem teşkil etmeye devam eden yaklaşım tarzlarından birisi olarak kabul edilmesi açısından önemli bir nitelik olarak karşımıza çıkmaktadır.

Kalorisi

Kalorisi oldukça yüksek olan leblebi tam 268 kaloridir. Bu da kilo alımında sorun yaşayanlar açısından leblebi kilo aldırır mı öne çıkmakta ve ayrıca cilt sağlığının korunması yönünden de öne çıkmaktadır.

Yoruma kapalı.