Limonata Kaç Kalori?

Limonata kaç kalori yaz aylarının gelmesiyle gündeme gelmiştir. Sıcak yaz günlerinde serinletici bir içecektir. Limonata içerisinde bolca C vitaminini de barındırır. Bu sayede ülkemizde en sık tüketilen gazsız içecekler arasına girmiştir. Son derece lezzetli olmasının yanı sıra gazlı içeceklerin yerine limonata tercih edilmesinin en büyük sebeplerinden biri de bağışıklık sistemine oldukça büyük bir fayda sağlıyor olmasıdır. Diyet uygulayan ve formuna dikkat eden kişiler ise limonata kaç kalori sorusunun yanıtını merak etmektedir.

Limonata Neleri İçerir?

limonata-kac-kaloriLimonatanın yapımında kullanılan ana maddeler; limon, şeker ve sudur. Bunun yanında nane, çilek gibi çeşitli tat verici besinler de sıklıkla limonataya katılabilmektedir. Ev yapımı limonatanın yanında piyasada artık çoğu markaya ait limonatayı bulmak mümkündür.  Bu sayede evde kendisi hazırlamayı bilmeyen ya da hazır olarak içmek isteyen kişiler, bu markaların ürünlerinden faydalanabilmektedir.

Limonata Nelere İyi Gelir?

Limonata, içerisinde bolca limon bulunduğundan dolayı C vitamini açısından son derece zengin bir içecektir. C vitamini sayesinde bağışıklık sistemini ve sinir sistemini güçlendirmektedir. Beyin ve kalp fonksiyonlarının da düzgün çalışmasına içerdiği potasyumla destek olmaktadır. Limonda bulunan asitler, midedeki asit oranını düzenlemekte ve hazımsızlık, mide yanması, şişkinlik gibi durumlarda insanın rahatlamasına yardımcı olmaktadır.

Limonata Kaç Kalori?

limonata-kac-kalori
Limonata Kaç Kalori?

Limonun kalori oranı ise içerisinde bulunan şeker miktarı ile doğru orantılı bir şekilde artmaktadır. Evde limonata yaparken, daha az şeker kullanılması halinde limonatanın içerdiği kalori miktarı da düşmektedir. 100 gram limonata besin değerleri şu şekildedir:

 • 7,3 g karbonhidrat,
 • 0,2 g lif,
 • 0,1 g protein,
 • 0,1 g yağ,
 • 0,5 IU A vitamini,
 • 8,9 mg C vitamini,
 • 25,2 mg potasyum,
 • 6,1 mg kalsiyum,
 • 0,1 mg demir.

Markalarda Limonata Kaç Kalori?

Gazlı soğuk içeceklerin vücuda vermiş olduğu zararlar göz önüne alındığında, özellikle sıcak havada gazsız içecek olarak limonata tercih edilmesi halinde içerisinde kullanılan şeker oranına dikkat edilmesi gerekmektedir. Fazla şeker kullanımı, yüksek kalori anlamına gelmektedir. Limonatanın markalara göre hazır limonata kalori değerleri ise şu şekildedir (100 g):

 • Limonata kalori ev yapımı: 37 kcal
 • Uludağ Limonata kaç kalori: 56 kcal
 • Uludağ Şekersiz Limonata: 1 kcal
 • Doğanay Limonata: 51 kcal
 • Cappy Limonata: 55 kcal
 • Sırma Limonata: 55 kcal

Doğru bir şekilde tüketilmesi halinde limonata vücuda oldukça büyük faydalar sağlarken, şekerli ve fazla tüketimi sonucunda kilo alınmasına sebep olabilmektedir.

Ölçülerle Limonata Kaç Kalori?

limonata-kac-kaloriLimonata içerken mililitre kaloriyi büyük oranda etkiler. Bir bardak limonatanın kalorisiyle bir litre limonatanın kalori değeri aynı değildir. Her besinde ve her içecekte olduğu gibi ölçüler kaloriyi etkileyen en önemli belirteçlerdir. Miktara göre limonata kaç kalori:

1 Bardak Limonata Kaç Kalori?

1 bardak kalori yaklaşık 100 gramdır. 1 porsiyon olarak da adlandırılmaktadır. 1 bardak limonata 40 kaloriye denk gelmektedir. İçerisine eklenecek nane, şeker veya tatlandırıcılarla bu kalori değişecektir.

200 Ml Limonata Kaç Kalori?

200 mililitrelik limonata da 100 gramdan hesaplanmaktadır. 100 gramda 40 kalori olan limonata 200 ml’lik bardakta 200 grama denk gelebilmektedir. Bu ölçüyle alınabilecek kalori değeri kolayca hesaplanmaktadır.

Bir Bardak Şekerli Limonata Kaç Kalori?

Şeker eklenerek tüketilen limonatalarda alınacak kaloriye şekerin kalorisi de etki etmektedir. 1 bardak şekerli limonata yaklaşık 75 kaloriye tekabül etmektedir. Limonata içerisine eklenecek esmer veya beyaz şeker de kalori değerini değiştirmektedir.

Diyette Limonata İçilir Mi?

limonata-kac-kaloriÖzellikle sıcak havada asitli içecek, meyve suyu yerine limonata son derece sağlıklı bir alternatiftir. Diyette limonata tüketileceği zaman limonata hazırlanırken kullanılan şeker miktarına dikkat edilmelidir. Diyette 1 su bardağı kadar tüketilmesi yeterlidir. Ev yapımı şekersiz limonatalar hazır limonatalardan daha fazla tercih edilip, kullanılabilmektedir. Ev yapımı olduğu için özellikle kalorisi düşüktür algısı olsa da tam tersidir. Yine miktara dikkat edilmelidir.

Yoruma kapalı.