Makarna Kilo Aldırır Mı?

Besleyici ve doyurucu özelliğe sahip olan makarna aşırıya kaçılmadığı sürece kilo aldırmaz. Ancak karbonhidrat bakımından zengin olan bu besin tüm öğünlerde veya her gün tüketilmesi halinde kilo almanıza neden olacaktır. Burada makarnanın içerdiği karbonhidrat miktarına göre nasıl tüketilmesi gerektiği daha önemlidir.

İrmik, yumurta, su ve tuz gibi malzemelerin karıştırılıp kurutulması ile yapılan makarna her yaş grubundan kişinin severek tükettiği bir besindir. Çeşitli şekillerde hazırlayabileceğiniz makarnayı özellikle kilo problemi olan kişilerin yağsız bir şekilde tüketmeleri önerilir. Bir porsiyonu geçmemek şartıyla makarna tüketmek kilo alımına yol açmaz. İçerdiği vitamin ve mineraller nedeniyle besleyici değeri oldukça yüksektir. Diyet yapanlar günün bir öğününde makarna tüketerek kendilerini uzun süre tok hissedebilirler. Hem vücudun ihtiyacı olan besin öğelerini almanızı sağlar hem de bağışıklığınızı güçlendirir.

Diyet Yapanlar Makarna Tüketebilir Mi?
A, B1, B2 vitaminleri, demir, fosfor ve protein bakımından oldukça zengindir. Kalp ve damar sağlığını korur ve kemik gelişimini sağlar. Çocuk, genç yaşlı herkesin rahatlıkla tüketebileceği makarna kötü kolesterolü dengede tutarak sağlığınızı korur. Yüksek miktarda karbonhidrat içermesi nedeniyle makarnanın kilo aldırıp aldırmayacağı akılları karıştırmıştır. Ancak makarnayı az yağlı ve sade tüketmek kilo aldırmadığı gibi vücuda enerji vererek diyet yaparken halsiz düşmenizin önüne geçer. Öğle ya da akşam yemeklerinde bir porsiyon makarna tüketerek kolayca doyabilir ve daha az yemek yiyebilirsiniz.

Makarna Sosları Dikkatli Kullanılmalı
Fakir ya da zengin herkesin sofrasında yer alan makarnanın sağlıklı olması için evde kendiniz yapmayı tercih etmelisiniz. Fabrikalarda yapılan hazır makarnalar içlerine konulan yapay tatlandırıcı ve soslar nedeniyle alınan kalori miktarını arttırmaktadır. Uzmanlar yeterli miktarda yenilen sade ve yağsız makarnanın kilo aldırmadığını belirtmektedir. Ancak makarna yüksek oranda tuzu rahatça kaldırabileceği için kolesterol ve tansiyon sorunu olanların tuz kullanımına dikkat etmeleri gereklidir.

Soslarda sık sık kullanılan tereyağı, kaşar peyniri, krema, kıyma, salça, ketçap ve mayonez gibi ürünlerin içerdiği kalori miktarı makarnanın kendisinden daha fazladır. Kolayca hazırlanması, kısa sürede pişirilmesi ve oldukça ekonomik olması nedeniyle herkesin tercih ettiği bir yiyecek olan makarna hazırlarken yapay gıdalardan uzak durmak gereklidir. Hazırladığınız soslardaki yağ, tuz ve krema gibi malzemeleri daha az kullanmalısınız.

Düşük Kalorili Makarna Sosu Nasıl Hazırlanır?
Kilo almamak için makarna sosu hazırlarken kullandığınız besinlerde kalori hesabı yapmalısınız. Domates, soğan, sarımsak, mantar, maydanoz ve fesleğen gibi hem kalorisi düşük hem de lezzet ve kıvam arttırıcı sebzelerden sos hazırlayabilirsiniz. Baharatlar her ne kadar iştah açtırıcı özelliğe sahip olsa da makarnada karabiber, kimyon, kırmızı biber ve kuru nane kullanılabilir. Bekar, öğrenci ya da çalışan kişilerin vazgeçilmez yemeklerinden biri olan makarna tüketimi abartılmadığı sürece kilo aldırmaz aksine bağışıklığınızı güçlendirerek sağlığınızı koruyacaktır.

Yoruma kapalı.