Makarna Kilo Yapar Mı ?

Makarna yiyerek kilo alınır mı?

Makarna, besleyici ve son derece doyurucu bir öğün olarak karşımıza çıkabilmektedir. Bu nedenle makarna hem ekonomik hem de son derece doyurucu olması şeklinde karşımıza çıkmaktadır. Ne var ki çoğumuzun kafasında ‘makarna kilo aldırır mı?’ sorusu yatmaktadır.

Makarna Kilo Yapar Mı ?

1 bardak tam buğday unundan yapılmış olan makarna, 100 kaloriye karşılık gelmektedir. Ayrıca, günlük lif ihtiyacımızı da karşılayabileceğimiz bir öğündür. Ayrıca makarna, bir lif kaynağı olduğu için , hem kabızlığı önleme potansiyeli vardır hem de vücuda giren yiyeceklerin yağ olarak depolanmasını engellemektedir. Yani aşırıya kaçmadığınız sürece, makarnayı diyet listenize ekleyebilirsiniz. Hatta porsiyonlara dikkat etmek koşuluyla, sebzelerle de süsleyebilirsiniz. Burada asıl kilo aldırıcı unsur makarna değildir. Bunun aksine makarnanın hangi soslarla tüketildiği önem arz etmektedir.

Makarna, besleyici ve son derece doyurucu bir öğün olarak karşımıza çıkabilmektedir. Bu nedenle makarna hem ekonomik hem de son derece doyurucu olması şeklinde karşımıza çıkmaktadır.

Yoğurtlu Makarna

‘Makarna kilo aldırır mı?’ sorusunun ilk durağı yoğurtlu makarnadır. Makarnanın soslarına göre kalorinin de artacağından bahsetmiştik. Yoğurtlu makarnayı diyet menünüzde kullanabilirsiniz. Fakat, makarnanın üzerine atacağınız yoğurdun daha az yağlı ya da tamamen yağsız olmasına dikkat etmelisiniz. Yoğurtlu makarna yediğinizde toplamda 135 kalori alırsınız.

Kıymalı Makarna

‘Makarna kilo aldırır mı?’ sorusuna verebileceğimiz diğer cevaplardan biri de kıymalı makarnanın kalorisi cevap verecektir. Yine yoğurtlu makarna da olduğu gibi burada da malzemeyi nasıl ve ne şekil kullandığınız büyük önem arz etmektedir. Kıymayı daha az yağlı tercih ederseniz ve makarnanın kalorisi de eklendiğinde toplamda 210 kalori almış olursunuz. Fakat kıymayı fazla kullanmanız halinde kalori giderek artacaktır.

Kepekli makarnalar, zayıflamak için daha mantıklı seçenekler arasında yer almaktadır. Kepekli makarna diğer beyaz makarnaya göre daha az kalori içermektedir.

Yağsız Makarna

Yağsız makarna, diğer makarnalara oranla daha az kaloriye sahip makarna türüdür. Bu makarna türünde yağ da olmadığı için ya da içine herhangi bir şey katılmadığından ötürü, bu makarnanın kalorisi sadece 85 kaloridir.

Kepekli Makarna

Kepekli makarnalar, zayıflamak için daha mantıklı seçenekler arasında yer almaktadır. Kepekli makarna diğer beyaz makarnaya göre daha az kalori içermektedir. Beyaz makarna 221 kalori iken, kepekli makarna 174 kalori içermektedir. Lif açısından da beyaz makarnaya oranla iki kat daha fazla lif içermektedir. Sonuç itibariyle, makarnaya seçeceğiniz sos ne kadar kalori alacağınız konusunda belirleyicidir.

Yağsız makarna, diğer makarnalara oranla daha az kaloriye sahip makarna türüdür. Bu makarna türünde yağ da olmadığı için ya da içine herhangi bir şey katılmadığından ötürü, bu makarnanın kalorisi sadece 85 kaloridir.

Yoruma kapalı.