Maya Maskesi Ne İşe Yarar? Maya Maskesi Nasıl Yapılır?

Maya Maskesi Ne İşe Yarar? 3 Farklı Maya Maskesi Nasıl Yapılır?

Cildiniz için maya maskesi ne işe yarar, maya maskesi nasıl yapılır hiç merak ettiniz mi? Doğal yöntemlerle cilt bakım rutini oluşturmak isteyenlerin bir numaralı ürünleri arasında kuru maya ya da yaş maya bulunmaktadır. Başta kadınlar olmak üzere erkeklerin de rahatlıkla uygulayabileceği bu tarz maskelerin faydaları ve elbette kimisi için zararları da mevcuttur. Gelin birlikte hem faydalarını ele alalım hem de nasıl yapıldığına göz atalım!

YouTube video

Maya Maskesi Nedir?

Mayanın temel madde olarak kullanılarak yapılan maskelere maya maskesi adı verilir. Bu maskeler hem kuru hem de yaş maya ile yapılabilmektedir. Türk mutfağında genel olarak neredeyse çoğu hamur işinde kullanılan mayalar yemek kültürü dışında da çeşitli özelliklere sahiptir. İnsanlar başta olmak üzere hayvanların da beslenmesinde ve gelişiminde ciddi bir rol oynamaktadır.

maya-maskesi-ne-ise-yarar

Hamura katılan mayanın mevcut hamurun yapısında değişimine içerisindeki bakteriler yol açar. Bu bakteriler kötü değil iyi huyludur ve işe yarar. Yemeklerin dışında içeriği neticesinde cilt güzelliğinde ve hatta saç bakımında da tercih edilmektedir. Peki maya maskesi ne işe yarar? Maya maskesi nasıl yapılır? Aslında tüm bu soruların cevabı oldukça basittir.

Maya Maskesi Faydaları Nelerdir? Maya Maskesi Ne İşe Yarar?

Mayanın içeriğinde bulunan bazı vitaminler veya maddeler ciltte etkilere sebep olmaktadır. Ancak uyarmak gerekir ki her bireyde ortak bir fayda sağlayacağını söylemek yanlış olur. Kişiden kişiye değişen cilt yapısı yüzünden elde edeceğiniz sonuçların farklılaşabileceğini unutmayın. Hatta maskeyi uygulamadan önce ufak bir alanda deneme yaparak sonrasında kullanmaya karar vermeniz gerekiyor.

Maya maskesi ne işe yarar sorusuna cevap olarak birden fazla yanıt verilebilmektedir. Cilt üzerinde görülen etkileri arasında:

 • Cildin nem dengesini korur,
 • Fazla yağlanmayı önler,
 • Sivilce oluşumuna engel olur,
 • Cildin yumuşamasını sağlar,
 • Parlaklık kazandırır,
maya-maskesi-ne-ise-yarar
Maya Maskesi Ne İşe Yarar?
 • Derideki dökülmeleri azaltır,
 • Yaşlanma karşıtıdır,
 • Cildi beyazlatır,
 • Lekeleri azaltır,
 • Kırışıklıklarda bir nebze etkilidir.

Kuru Maya Maskesi Kadınlar Kulübü: Maya Maskesi Tüylenme Yapar mı?

Maya maskesi nasıl yapılır sorusunu ya da maya maskesi ne işe yarar konularını araştırırken karşılaşabileceğiniz olası bilgiler arasında tüylenme bulunuyor. Mayanın içeriği neticesinde kişilerin cildinde yer alan ayva tüylerini beslediği konuşulmaktadır. Öncelikle bilimsel olarak mayanın tüylenme yaptığına dair bir bilgi bulunmamaktadır. Ancak yapılmamış araştırmalardan dolayı tüylenme sorunu kesinlikle olmayacağını belirtmek yanlış olur.

YouTube video

Tüylenme, kişinin hormonsal değerlerinden dolayı genellikle yaşanan bir problemdir. Özellikle siyah ve kahverengi görüntüde olanlar kişilerin ciddi rahatsızlık yaşamasına sebep olur. Maya maskesinin de bu tarz bir tüylenmeyi beslemesi kimi kullanıcılar tarafından onaylanmıştır. Fakat, Kadınlar Kulübü sitesinde tecrübe edinip herhangi bir tüy sorunu yaşamayanlar da mevcuttur.

Maya Maskesi Nasıl Yapılır? Maya Maskesi Tarifi!

Maya maskesi tarifleri değişiklik göstermektedir. Burada temel kullanım amacına göre farklı malzemelerle birleştirilerek değişik tarifler oluşturuluyor. Aynı zamanda yaş ve kuru mayaya yönelik de değişimler mevcut olmaktadır. Liste içerisinde birden fazla tarifi bulabilir dilediğinizi uygulayabilirsiniz.

1- Kuru Maya Maskesi İbrahim Saraçoğlu Tarifi

İbrahim Saraçoğlu sağlık ve güzellik alanında çeşitli bilgilere sahiptir. Özellikle doğal yöntemler tercih etmesi ciddi bir kitleye hitap etmesine sebep oluyor. Kuru maya maskesi tarifi veren Saraçoğlu, oldukça kısa sürede tarifin uygulanabilir olmasını sağlıyor. Gerekli malzemeler:

maya-maskesi-ne-ise-yarar

 • 2 yemek kaşığı kuru maya,
 • 1 yemek kaşığı su.

Malzemeleri iyice karıştırın. Daha sonra dilerseniz tüm yüzünüze dilerseniz sivilceli alanlara sürün. Çok fazla kurumasını beklemeyin çünkü yüzünüz aşırı gerginleşebilir. 5-7 dakika içerisinde ılık su ile iyice durulayın.

2- Cilt Beyazlatan Maya Maskesi Nasıl Yapılır? Maya Yoğurt Maskesi Ne İşe Yarar?

Yoğurt ile yapılan maya maskesi ne işe yarar sorusunu sorabilirsiniz. Yoğurt temelde cildi sakinleştirmekle birlikte mayayla etkileşime girdiğinde uzun vadede cilt renginizin açılmasında etkili olabiliyor. Eğer cilt renginizi açmak istemiyorsanız denemeyin. Aynı zamanda cilt sorunlarına da iyi geliyor. Malzemeler:

maya-maskesi-ne-ise-yarar

 • 1 tatlı kaşığı yaş maya,
 • 1 tatlı kaşığı ılık yoğurt.

Malzemeleri birbirine karıştırın. Yoğurdun çok sulu olmamasına dikkat edin aksi takdirde aşırı sıvı kalacaktır. Eğer çok katı olursa yoğurt suyundan ya da çok az ılık su ekleyebilirsiniz. İşte maya maskesi nasıl yapılır sorusunun cevabı bu kadar basit!

3-  Maya Maskesi Ne İşe Yarar: Kırışıklık için Kuru Maya Maskesi

maya-maskesi-ne-ise-yarar
Maya Maskesi Nasıl Yapılır?

Yaşlanma karşıtı olan bu maskeyi kırışıklıkların hafiflemesi için kullanabilirsiniz. Gerekli olan malzemeler 1 paket kuru maya, 1 yemek kaşığı ılık su ve aynı zamanda birkaç damla limon suyudur. Mayanın içine suyu yavaş yavaş ekleyin ve karıştırın. 10 dakika kadar bekleyin maya kabarsın. Maya kabardıktan sonra limon suyunu ekleyin ve iyice karıştırın. Kırışıklık olan bölgelere uygulayın. Ancak göz çevresinde dikkatli olmalı ve çoğu zaman uygulamamalısınız. 1 paket kuru maya yerine 2 ya da 2 yemek kaşığı yaş mayanın da kullanılabileceğini unutmayın. Kısa sürede yapılan kuru maya ya da maya limon maskesi yüzünüze masaj yaparak uygulayın.

Maya Maskesi Kullananlar Nelere Dikkat Etmeli?

Her ne kadar maya maskesi ne işe yarar ya da maya maskesi nasıl yapılır sorularını araştırarak bilgi edinseniz de dikkatli olmanız gereken bazı unsurlar bulunur. Öncelikle, basit bir maske ile tüm cilt kusurlarının yok olacağını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Bu maske dahil tüm maskelerin böyle sihirli bir özelliği yoktur. Gerek yaşlılık gerekse beslenmeden dolayı oluşan cilt sorunlarınızı temel sebebinden çözüme kavuşturmadığınız müddetçe sonuç elde edemezsiniz.

maya-maskesi-ne-ise-yarar

Dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da bu tarz maskelerin günlük kullanıma uygun olmamasıdır. Eğer kuru ya da yaş maya maskesi tarifi uygulayacaksanız, bu uygulamayı haftada bir ya da iki haftada bir şeklinde uygulamalısınız. Böylece oluşması muhtemel zararların önüne geçebilir aynı zamanda cilt bariyerinizin zarar görmesine engel olursunuz. Aynı zamanda yaş mayanın ya da kuru mayanın ciltten iyice arınması için bol su ile yüzünüzü yıkayın. Maya kuruyucu özelliğe sahiptir bu yüzden tüm ciltler için maya maskesi cilt sorunu yaratmamak adına iyice arındırılmalıdır.

Yaş Maya Egzamaya İyi Gelir mi?

Maya maskesi ne işe yarar, egzama da etkili midir? Cilt sorunlarına çözüm bulduğu söylenen maskenin bir cilt problemi olan egzama üzerindeki etkisi merak edilmektedir. Egzama ciltte kızarıklık ve dökülmelere sebep olur. İlaç kullanımı dışında doğal yöntemlere başvurmak isteyenlerin merak ettiği konular arasında maya maskeleri bulunur. Özellikle yaş maske kullanımı bu noktada çok yaygındır.

maya-maskesi-ne-ise-yarar

Öncelikle bir sağlık problemi olduğundan ilaç tedavisi olmadan bu tarz maskelerin kısa süreli çözümler ürettiğini unutmamak gerekir. Elbette cilt kızarıklarına ya da dökülmelerine engel olabilmektedir. Fakat istediğiniz sonuca tam olarak ulaşabilmek için ilaçlarla birlikte kullanılabilir. Aynı zamanda uygulama öncesinde cilt doktorunuza danışarak uygulamanız daha doğru bir hareket olacaktır. Aksi takdirde yayılması kolay olan egzamanızın daha kötü bir duruma geçmesine sebep olabilirsiniz.

Mayanın kırışıklık adına birçok kişi tarafından kullanıldığı biliniyor. Peki kırışıklıklardan kurtulmanın farklı doğal yolları bulunuyor mu? Elbette deneyebileceğiniz bir dünya maske tarifi bulunuyor. Ancak bizler sizin için etkili olan 9 farklı tarifi bir araya getirdik! 9 Maddede Kırışıklık Giderici Maske Tarifleri yazımıza bakarak bu konuda bilgi alabilirsiniz.

 

 

Yoruma kapalı.