Mercimek Kaç Kalori?

Fazla kiloların yol açtığı sorunlar, günümüz dünyasında pek çok insanı meşgul eden bir durumdur. İnsanlar, bir takım tedaviler ya da diyetler yardımıyla söz konusu problemi ortadan kaldırmaya ve daha sağlıklı bir ömür geçirmeye çabalarlar. Bu anlamda aşırı kilolardan kurtulmak amacıyla kendilerine yardımcı olacak besinleri araştırırlar. Mercimek de bu besinlerden birisidir.

Mercimek Hakkında

Bir diğer adı ‘lens’ olan mercimek besini, baklagiller ailesine mensup olup ülkemizin özellikle güney bölgelerinde yetiştirilen bir tarım ürünüdür. İçeriğinde bolca protein ve demir bulunan mercimek, yeşil ve kırmızı olmak üzere iki çeşit olarak tüketicinin sofrasında yerini alır.

Kırmızı ve Yeşil Mercimek Arasında Fark Var Mıdır?

Fiziksel boyut olarak birbirinin aynı olan yeşil ve kırmızı mercimeklerin, renk ayrımının dışında, barındırdığı özellikler bakımından da bir takım farkları bulunmaktadır. İçeriğinde yer alan yoğun demir sayesinde kırmızı mercimek, kanda mevcut bulunun hemoglobin değerini arttırmaya ve anemi problemiyle mücadele etmeye yardımcı olur; tüketilen besinlerin iyi hazmedilmeme ya da sindirim sisteminin istenildiği gibi çalışmama durumlarında yeşil mercimeğin tüketilmesi tavsiye edilir, çünkü içerisinde yer alan lifler yardımıyla metabolizmanın iyi bir şekilde çalışmasını sağlar.

Fazla Kilolarla Mücadelede Etkin Besin: Yeşil Mercimek

Kendisini renginin dışında kırmızı mercimekten ayıran en önemli farkı içeriğinde bulunan diyet lifleri olan yeşil mercimek, bu özelliği sayesinde açlık hissini bastırır ve uzun süreli olarak tok kalmaya yardımcı olur. Böylelikle de gün içerisinde sık ve fazla yemek yemenin önüne geçerek gereğinden fazla kilo almayı engeller. Yeşil mercimek ayrıca, adeta bir karbonhidrat deposudur. Bu özelliğiyle vücudun şeker ihtiyacını karşılar ve diyet sırasında kaybedilen şekerin yerine getirilmesini sağlayarak olası bir halsizlik ya da bitkinlik durumunun önüne geçmeye yardımcı olur. Dolayısıyla, zayıflamak için diyet programı yapanların vazgeçilmez besinidir yeşil mercimek.

Diyet Kırmızı Mercimek Çorbası ile Zayıflamak Hayal Değil

Vücudun ihtiyacı olan demir, lif ve potasyum gibi besinleri içerisinde barındıran mercimek çorbası, diyet yapanlar için de tavsiye edilen bir yemektir. Yalnız, diyet mercimek çorbasının içerisinde normalinden farklı olarak bazı malzemeler bulunmamaktadır. Bunlar tuz ve yağdır. Yapılışı, normal kırmızı mercimek çorbası ile aynı olan bu yemeğin tek farkı içerisinde tuz ve yağın olmaması, ayrıca ekmek kullanılmadan tüketilmesidir.

Mercimek Kaç Kalori?

Diyetlerinde mercimeğe yer vermek isteyenlerin cevabını en çok merak ettiği sorulardan birisi de mercimek kaç kalori sorusudur. Mercimeğin kalorisi 100 gr içerisinde 116,4 kcal miktarındadır.

Yoruma kapalı.