Mercimek Köftesi Kaç Kalori?

Mercimek köftesi kadınların günlerinde yaptıkları bir salata çeşidi olarak bilinir. Besin değerleri yüksek bir gıdadır. Lezzetine ise doyum olmaz. Fakat tüketirken miktarı abartmamak gerekir.

Mercimek Köftesi Yapımında Kullanılan Malzemeler Nelerdir?

Adından da anlaşıldığı üzere mercimek ana malzemesidir. Bulgur ile desteklenir ve katı hamur kıvamına getirilir. İçerisine yağda kavrulmuş kuru soğan, maydanoz ve taze soğan eklenir. Baharatlar ve limonla lezzetlendirilir. Rengini de salçadan ve mercimeğin turuncu renginden alır. Doyurucu bir besindir. Çocuklar için düşünülmesi gereken bir alternatiftir.

Mercimek Köftesi Tüketiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Mercimek köftesini sık sık ve büyük porsiyonlar halinde yemek kilo alımına sebep olur. Besleyici aynı zamanda yüksek kalorili bir besindir.

Mercimek köftesi içeriğinde bulgur bulunmasından dolayı tok tutucu bir gıdadır. Bol miktarda A vitamini içerir. Kalorisi yüksek bir besindir. Tüketilirken miktarı az tutulmalıdır. Diyet yapıyorsanız, günlük kalori alımını aşmamak için diyet menünüzden fedakârlık yapmanız gerekir. Bir dilim ekmek ya da bir yemek kaşığı yağ gibi. Ayrıca yapında kullandığınız yağı minimum düzeyde tutmanız gerekmektedir.

Dayanamayıp yediğiniz mercimek köfteleri üzerine bol bol yürümek ya da egzersiz programınızı uzatmak çözüm olabilir.

Mercimek Köftesi Yediğimizde Vücudumuza Hangi Vitamin ve Mineralleri Almış Oluruz?

İçeriği lif, A vitamini, C vitamini, potasyum, demir, kalsiyum, fosfor, çinko, folik asit bakımından zengindir.

Mercimek Köftesi Besin Değerleri

Mercimek köftesi kaç kaloridir? Besin değerleri nelerdir? Bu soruların cevabı aşağıda verilmiş ve bu değerlerde 100 gr mercimek köftesi temel alınmıştır.

Kalori: 170 kcal

Karbonhidrat: 16,9 gr

Lif: 4,5 gr

Protein: 4,0 gr

Yağ: 4,5 g

A Vitamini: 93,8 IU

C Vitamini: 10,0 mg

Potasyum: 217,5 mg

Kalsiyum: 26,8 mg

Demir: 1,9 mg

Mercimek köftesi, kısır ya da sarma gibi sofralarımızın renklerindendir. Diyet yapanlar sınırlı sayıda tüketilmelidir. Ağızda bıraktığı lezzet vücutta bıraktığı izler kadar fazla olsa da ara sıra yememek için hiçbir neden yok. Bol limonlu az yağlı olarak yapmak belki de psikolojik olarak sizi biraz rahatlatır.

Yoruma kapalı.