Metabolizmayı Hızlandıran ve Yağ Yakan Besinler

2 54

Gününüzde hemen herkes kilo sorunlarıyla uğraşırkenyağ yakan besinler ile hem yemek yiyip hem kilo veren insanlar ön plana çıkmaktadır. 

Herkes göbek yağlarının eritmeyi ve fit bir görünüş elde etmeyi istemektedir. Ancak bunu yapmak için nelerin gerekli olduğunu tam olarak bilmemektedir. Dolayısıyla bu istek biraz hayal olarak kalmaktadır. Peki bu isteğin yerine gelmesi için nelerin yapılması gerekir? 

Öncelikle dikkat edilmesi ve uygulanması gereken ilk konu, tüketilen besinlere dikkat etmektir. Çünkü kilo almaya da , kilo vermeye de en çok yardımcı olan unsur, beslenme düzenidir. Dolayısıyla göbek yağı eritmek ve fit bir vücuda sahip olmak için beslenme düzenini iyi ayarlamak gerekir. 

Bu isteğin yerine gelmesi için sofralarda öncelikle yağ yakan besinler ve göbek yağı yakan içecekler yer almalıdır. Doğru bir besin seçimi, bu süreçte en önemli unsurdur. Yanlış bir besin seçiminde kilo vermek bir yana dursun, metabolizma yanlış yönlendirildiği için kilo alınması durumu meydana gelebilir.  

Yağ Yakan Besinler ve Yağ Yakan İçecekler Gerçekten İşe Yarıyor mu ? 

kolay-diyet-listesi_metabolizmayi-hizlandiran-ve-yag-yakan-besinler (20)

Kilo verme sorunu yaşayanlar genellikle suçu metabolizmaya atar. Kısmen doğru olsa da bu durum gerçeği çok yansıtmaz. Çünkü yağ yakan besinlerin yerine diğer besinler tercih edilirse, metabolizma hızlı da olsa besinler yakılamayacak ve kilo alımı gerçekleşecektir. 

kolay-diyet-listesi_metabolizmayi-hizlandiran-ve-yag-yakan-besinler (19)

Tabii ki metabolizması hızlı olan insanlar, diğer insanlara göre hızlı ve kolayca bir şekilde kilo verebilir. Ancak metabolizmanız hızlı olmasa da, özel bir rahatsızlık ya da sağlık problemine sahip değilseniz, beslenme konusuna dikkat ettiğiniz takdirde, sizde kolayca kilo verebilirsiniz. 

kolay-diyet-listesi_metabolizmayi-hizlandiran-ve-yag-yakan-besinler (18)

Metabolizmayı yağ yakan besinler ile destekleyerek daha hızlı çalışmasına yardımcı olarak, kilo vermeyi daha kolay hale getirebilirsiniz. Bunun için diyet listeleri yapılırken bu besinlere yer verildiği takdirde, zayıflama isteğiniz kolayca yerine gelmiş olacaktır.  

Yazımızda ilk olarak metabolizmanın çalışma şeklinden bahsedeceğiz, ardından yağ yakan içecekler ve besinler hakkında liste paylaşarak konuyu bitireceğiz.  

Metabolizma Nedir ve Metabolizma Nasıl Çalışır ? 

Zayıflama sürecinde yapılan ilk yanlış, metabolizmanın nasıl çalıştığını ve nasıl daha etkili çalıştırılacağının bilinmemesidir. Şayet metabolizma hakkında yeterli bilgi sahibi olunursa, kilo verme süreci daha etkili hale getirilebilir. 

Metabolizma, besinlerin tüketimi sonucu vücut dokularımıza sağlanan kimyasal enerji sürecidir. Ancak metabolizma sadece besinlerin tüketimi sonucu çalışmaz, metabolizma sürekli çalışır haldedir. Her insanın metabolizması birbirinden farklıdır ve kendine has çalışma prensibi vardır. 

Genel anlamda metabolizma hızının ve metabolizmanın kendisine lazım olan kalori miktarının üzerinde 3 faktör etkilidir. Bunlar boy, cinsiyet ve yaştır. Özel bir etken olmadığı sürece bu faktör bütün metabolizmalar üzerinde etkilidir.

Dolayısıyla metabolizmanın yaktığı kalori miktarından fazla besin tüketilirse kilo alınır, tersi durumda ise kilo verilir. Metabolizmanın hızlı çalışması üzerinde yağ yakan besinler kadar vücut aktivitesi de etkilidir. Yapılan spor ve egzersizler, metabolizmanın daha hızlı çalışmasını, bu da daha fazla kalori yakılmasını sağlamaktadır. 

Yağ Yakıcı Diyet Var mı ? Nasıl Yağ Yakabilirim ? 

İnsan vücudu genel anlamda yağlar, proteinler ve karbonhidratlardan kalori alır. Metabolizmanın yaktığı kalori miktarının altında kalori alımı yapılırsa, aradaki fark kadar kalori yakılır. Dolayısıyla diyette yer alan besinler bu özelliğe göre ayarlanırsa, yağ yakımı yapılabilir.  

Tabi tek bir tane yağ yakıcı diyet yoktur. Diyet listeleri yağ yakıcı besinler ve yağ yakıcı içecekler ile desteklenirse, yağ yakımı hızlanacaktır. Yani sizde kendinize uygun besinlerden oluşan bir diyet hazırlayabilirsiniz. 

Uygun besinlerle hazırlanmış bir diyet listesinin yanında spor ve egzersiz yapmak da yağ yakımı üzerinde oldukça etkilidir. İster spordan önce yağ yakıcı besinler tüketilsin, ister spordan sonra yağ  yakıcı besinler tüketilsin, her iki durumda da yağ yakımı daha da hızlandırılmış olacaktır.  

Yağ Yakan Besinler ile Hazırlanan Diyet Listesiyle Tüketebileceğiniz Besinler 

Kilo verme sürecinin en belirleyici unsuru şüphesiz beslenmedir. Beslenme kontrol altına alınır ise istenilen sonuç elde edilirken, tersi durumda ne yazık ki fazla kilolardan kurtulmak oldukça zordur. Yağ yakmak için öncelikle metabolizmanın çalışma hızının bilinmesi, vücudun kalori ihtiyacının belirlenmesi ve buna bağlı olarak da bir beslenme programı oluşturulmalıdır.  

kolay-diyet-listesi_metabolizmayi-hizlandiran-ve-yag-yakan-besinler (17)

Oluşturulan beslenme programına yağ yakan besinler eklendiği takdirde, göbek yağları başta olmak üzere vücut yağları kolayca eritilir ve başarılı bir zayıflama süreci elde edilmiş olur. Buraya kadar gelip, bu adımdan sonra diyet listesine hangi besini eklemesi gerektiği konusunda tereddüt yaşayanlar için en etkili yağ yakan besinler bir araya getirildi. Bu besinler şu şekildedir:  

1  Yumurta 

kolay-diyet-listesi_metabolizmayi-hizlandiran-ve-yag-yakan-besinler (16)

Yumurtanın sarısını beyazından ayırmayarak bol bol tüketin. Çünkü yumurta, besinler içerisinde en iyi protein kaynağına sahip besinlerden birisidir. Bunun yanında son dönemlerde yapılan araştırmalar, yumurtanın kolesterol ve kolesterolün olumsuz etkilerinden ayrışık olduğunu ortaya koymuştur. 

kolay-diyet-listesi_metabolizmayi-hizlandiran-ve-yag-yakan-besinler (21)

Tabi yağ yakmak ve zayıflamak isteyen kişiler, uzun süre tok tuttuğu için yumurtayı diyet listelerine mutlaka eklemelidir. Özellikle kahvaltıda yumurta tüketmek, diğer besinlere oranla zayıflama sürecine daha fazla katkı sağladığı, yapılan araştırmalarla desteklenmiştir. Kısacası yumurta sağlıklı bir şekilde kilo vermenizi sağlamaktadır.

2  –  Lif Oranı Yüksek Yeşil Sebzeler 

kolay-diyet-listesi_metabolizmayi-hizlandiran-ve-yag-yakan-besinler (15)

Sağlıklı yaşamak isteyen kişiler elbette sebzeleri hayatından eksik etmemektedir. Ancak sebzeler içerisinde tükettiğimiz yiyecekler arasında eksik etmeyeceğimiz sebze türü, yeşil yapraklı sebzelerdir. 

kolay-diyet-listesi_metabolizmayi-hizlandiran-ve-yag-yakan-besinler (14)

Oldukça yüksek lif oranına sahip olan koyu yeşil yapraklı sebzeler, bu lifli yapıları nedeniyle sindirim sisteminin çalışması üzerinde oldukça olumlu etkiler bırakmaktadır. (Lahana, kara lahana, brüksel lahanası, roka, brokoli, karnabahar, ıspanak vb.) (Lifli yapıları kan şekeri üzerinde de olumlu etki yaratmaktadır.)

kolay-diyet-listesi_metabolizmayi-hizlandiran-ve-yag-yakan-besinler (13)

Bunun yanında oldukça düşük kalori miktarına sahip olan bu sebzeler, aşırı tüketim sonucu kilo sorunu yaratmamaktadır. Yani kısacası kilo vermeye yardımcı olmaktadır. Tam tersine bu sebzelerin fazla tüketimi, vücut üzerinde olumlu etkiler bırakmaktadır. 

3  – Somon 

kolay-diyet-listesi_metabolizmayi-hizlandiran-ve-yag-yakan-besinler (12)

Somon ve benzeri yağlı balıklar, omega-3 yağ asitleri bakımından zengin içeriğe sahiptir. Bu özelliği sayesinde metabolizma ve obezite rahatsızlıklarının azaltılmasında olumlu yönde etkiler bırakmaktadır. 

kolay-diyet-listesi_metabolizmayi-hizlandiran-ve-yag-yakan-besinler (11)

Bununla beraber bu yağlı balıklar, hem sağlıklı yağ taşımaları hem protein açısından zengin olmaları hem de tok tutmaları nedeniyle yağ yakan besinler arasında yer almaktadır.  

4  – Avokado 

kolay-diyet-listesi_metabolizmayi-hizlandiran-ve-yag-yakan-besinler (1)

Tükettiğimiz pek çok meyve karbonhidrat bakımından zengindir. Ancak avokado bunların aksine yağ deposu olarak nitelendirilecek bir meyvedir. Ayrıca avokado içerisinde bulunan yağlar, zeytin yağına eşdeğer olacak kadar oleik asit içermektedir. 

5  Kuruyemişler 

kolay-diyet-listesi_metabolizmayi-hizlandiran-ve-yag-yakan-besinler (9)

Tüketimde aşırıya kaçılmadığı sürece, tüketimi sağlık açısından olumlu sonuç verecek besinlerdendir kuru yemişler. Yapılan araştırmalar fındık, badem ve ceviz gibi kuru yemişlerin metabolizma sağlığı üzerinde olumlu etkiler bıraktığını ve zayıflama sürecine de destek verdiğini ortaya konmuştur. 

6  Tam Tahıllar 

kolay-diyet-listesi_metabolizmayi-hizlandiran-ve-yag-yakan-besinler (8)

Neredeyse tamamı karbonhidrat deposu olan ve ilk başta kulağa kilo aldıran yiyecekler olan tam tahıllar, sağlık açısından oldukça faydalıdır. Bunun yanında kilo verme sürecinde de etkin olarak kullanıldıkları için yağ yakan besinler arasında yer almaktadırlar. 

kolay-diyet-listesi_metabolizmayi-hizlandiran-ve-yag-yakan-besinler (7)kolay-diyet-listesi_metabolizmayi-hizlandiran-ve-yag-yakan-besinler (7)

Örneğin kinoa, esmer pirinç ve yulafın eklendiği diyetler, sağlık açısından olumlu sonuçlar vermektedir. Özellikle yulaf tokluk hissi yaratır ve metabolizma sağlığını koruyan besin (beta-glukonlar) açısından zengindir.  

7  Hindistan Cevizi Yağı 

kolay-diyet-listesi_metabolizmayi-hizlandiran-ve-yag-yakan-besinler (6)

Yağ yakan yağlar arasında yer alan Hindistan cevizi yağı, kilo verme sürecinde oldukça etkilidir. Bünyesinde bolca MCT yağ asitleri barındıran Hindistan cevizi yağı, bu yağ asitleri sayesinde kalori yakımına yardımcı olduğu görülmüştür. 

8  Çay 

kolay-diyet-listesi_metabolizmayi-hizlandiran-ve-yag-yakan-besinler (5)

Çay, içeriğindeki besinler sayesinde yağ yakan içecekler arasında yer almaktadır. Bünyesindeki bu besinler sayesinde metabolizma hızı artar ve bu sayede kalori yakımı gerçekleşmektedir. 

kolay-diyet-listesi_metabolizmayi-hizlandiran-ve-yag-yakan-besinler (4)

Özellikle yeşil çay gibi çaylar, metabolizmayı oldukça yüksek oranda hızlandırarak daha fazla yağ yakımını sağlamaktadır. Aynı zamanda akşamları da içildiğinde etkisinin görülmesi nedeniyle gece yağ yakan yiyecekler/içecekler arasında yer almaktadır. 

 Kahve 

kolay-diyet-listesi_metabolizmayi-hizlandiran-ve-yag-yakan-besinler (3)

Metabolizma hızını artıdan en etkili besinler içerisinde yer alan kafein, kahve de oldukça fazla bulunmaktadır. Dolayısıyla yağ yakan besinler arasında kahve de yer almaktadır. (Şekersiz içilmesine özen gösterilmelidir.) 

kolay-diyekolay-diyet-listesi_metabolizmayi-hizlandiran-ve-yag-yakan-besinler (2)t-listesi_metabolizmayi-hizlandiran-ve-yag-yakan-besinler (2)

Metabolizma hızını yaklaşık %11 oranında artıran kafein, vücutta enerji üretimini tetikler ve bunun sonucunda aktivite performansı artar, sinir sistemi de uyarılarak konsantrasyon gücünün artmasına yardımcı oluyor. 

kolay-diyet-listesi_metabolizmayi-hizlandiran-ve-yag-yakan-besinler

Aç karnına yağ yakan besinler arasında yer alan kahve, günün her öğününde, istenilen zamanda tüketilebilir. Eğer bu konuda ciddi bir adım atmak istiyorsanız, kendinize hemen yağ yakımına yardımcı bir diyet listesi hazırlayın ve bu yağ yakan besinleri, yapacağınız diyet listesine eklemeyi unutmayın. Ayrıca yağ yakan sebze ve meyveler hakkında daha fazla bilgi için yağ eritici besinlerle 1 ayda form tutun, başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz. İyi okumalar😊

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.