Meyve Diyeti Listesi

Meyve diyetleri, kilo verdirmeye yönelik vaatleri ile son zamanların popüler diyetlerinden biri olmaya başladı. Fakat meyve diyetleri ile kilo verebileceğiniz ve bunun sağlıklı olacağı iddiaları bilim tarafından doğrulanmış değil. Kilo vermek amacıyla bir diyet seçerken sağlık risklerini, sonuçlarını ve diyetin güvenli olup olmadığını gözden geçirmekte fayda var. Meyve diyetleri uzun vadede kilo verme planlarınızı alt üst edecektir.

Sağlık Riskleri
Bir diyet seçerken aklınızda tutmanız gereken çok önemli bir kural vardır; eğer diyet sizden sadece tek bir yiyecek grubunu tüketmenizi istiyorsa bu diyet muhtemelen pek sağlıklı değildir. Bir meyve diyetinde çeşitli doğal yiyecekler bulunmasına rağmen bunların hepsi birer mahsuldür.

Vücudunuzun sağlığını koruyabilmesi için gereken tüm besin değerlerini tek bir yiyecek çeşidinden almak mümkün değildir. Sadece meyve tüketerek tahıl, et ve fasulye, süt, sebze, hayvansal yağlar ve sıvı yağlar gibi besinlerde bulunan faydaları kaçırmış olacaksınız. Bu besin gruplarının her biri vücudunuzun ideal sağlığı için gereken vitaminleri ve besin değerlerini sağlar. Uzun vadede meyve diyeti yapmak bünyenizin, vücudunuzda bulunan diğer besin değeri kaynaklarına yönelmesine yol açacaktır. Uzun süreli bir meyve diyetine devam etmek aynı zamanda baş ağrısı, yorgunluk, uykusuzluk ve kafa karışıklığı gibi sorunları da beraberinde getirecektir.

Kilo Vermek
Diğer tüm tuhaf diyet çeşitlerinde olduğu gibi bu diyette de hızla kilo kaybedeceksiniz fakat bu, uzun vadede işe yarayan bir kilo kaybı olmayacak. Belli bir süre meyve diyetini yaptıktan sonra muhtemelen eski yeme alışkanlığınıza geri döneceksiniz ve bunu yaptığınızda da kaybettiğiniz kiloları geri alacaksınız. Kilo vermenin en sağlıklı yolu uzun vadede işinize yarayacak olan bir takım değişiklikleri yaşam biçiminize sokmak olacaktır.

Meyve Diyeti Listesi
1. Gün: Muz hariç sınırsız meyve
2. Gün: Sebze yemeği (patates hariç) ve 1 tane meyve (muz hariç)
3. Gün: Patates ve muz haricinde sınırsız meyve ve sebze
4. Gün: 5 tane muz, 5 bardak süt
5. Gün: Haşlanmış sebze yemeği, öğle ve akşam tavuk ya da balık, 1 tane meyve (muz hariç)
6. Gün: Öğle ve akşam 2 parça ızgarada biftek, çiğ sebze ve 1 tane meyve (muz hariç)
7. Gün: Haşlanmış sebze yemeği, öğle ve akşam tavuk ya da balık, 1 tane meyve (muz hariç)

Yoruma kapalı.