Meyve Kilo Aldırır Mı 

Kabuklu kabuksuz, kuru ya da sulu olmak üzere pek çok çeşidi bulunan ve farklı tatları ile sofraların vazgeçilmezi olan meyveler çeşitlerine göre farklı içeriklere sahip olduğu için yararları ve etkileri de farklıdır. Vitamin ve maden kaynakları bakımında oldukça zengin olan meyveler şeker içerdikleri için tüketimlerine de dikkat etmek gerekiyor.

Kış meyveleri

Günümüzde farklı yetiştirme yöntemleri sayesinde dört mevsim bulabilsek bile her mevsimin meyvesi farklıdır. Kış aylarında tezgahlar genelde narenciye ürünleri ile dolar. Portakal, mandalina, greyfurt gibi meyveler içerdikleri C vitaminleri sayesinde soğuk günlerin kurtarıcısıdırlar. Ayrıca elma, kiwi gibi meyveler de yine sonbahar ve kış aylarında sıklıkla tüketilir.

Yaz meyveleri 

Bahar aylarının gelmesi ile birlikte kiraz, çilek ve erik sezonu açılır. Yazın sıcaklarını ise bol sulu olması ve serinletici etkisi ile karpuz unutturur. Ülkemiz meyve yönünden oldukça zengin bir coğrafyada yer aldığı için meyve üretimi ve tüketiminde olduk.ça şanslıdır. Ancak uzmanların önerdiği gibi diyetlerine dikkat etmek zorunda kalanlar meyve kilo aldırır mı kısmında uyarılara dikkat ederek tüketmek zorundadırlar.

Meyve şekerine dikkat 

Sağlık için öerilen ve içeriğindeki vitamin, mineral ve antioksidan sayesinde sayısız faydaları bulunan meyve kilo aldırır mı kısmında uzmanlar özellikle insülin direnci konusuna dikkat çekiyorlar. Çünkü her meyve içerisinde az ya da çok meyve şekeri olarak bilinen fruktoz bulunuyor. Aşırı fruktoz tüketimi de insülin direnci olmasa bile kilo aldırabiliyor.

Şeker oranı yüksek meyveler

İçinde yoğun bir şekilde fruktoz bulunan meyveler üzüm, muz karpuz ve incirdir. Meyve kilo aldırır mı sorusuna özellikle bu meyvelerin kilo aldırmaya daha müsait olduğu şeklinde cevap verebiliriz. Sağlıklı bir birey için günde alması gereken maksimum fruktoz miktarı 15-20 gram arasındadır. Aşırı fruktoz yüklemesi olduğunda ise kilo aldırmanın yanında kan şekeri dengesi de bozulacaktır.

Şeker oranı en düşük meyveler 

Meyve kilo aldırır mı sorusuna şeker içeriği en düşük meyveleri tercih ederek kilo sorununu minimuma çekilebileceğini söyleyebiliriz. İçinde şeker oranı en düşük meyvelerin başında ise C vitamini bakımından da oldukça zengin limon gelmektedir. Ayrıca ahududu, kivi, böğürtlen, greyfurt ve şeftali de hem şeker oranı hem de kalorisi en düşük meyveler arasındadır.

Yoruma kapalı.