Mutfak Dolabı Kapağı Rengi Nasıl Değiştirilir?

Mutfak Dolabı Kapağı Çeşitleri Nelerdir?

 

Mutfak dolabı kapağı rengini değiştirmek ve yenilemek adına iki yöntem mevcuttur. Bunlardan birincisi kaplama diğeri ise boyamadır. Bu iş için fazla para harcamaya gerek kalmadan tüm kapılarınızın rengini değiştirme fırsatı bulabilirsiniz. Peki bu yöntemler ile mutfak dolabı kapağı rengini nasıl değiştirebilirsiniz?

Mutfak Dolapları Ne Zaman Yenilenir?

mutfak-dolabi-kapagi

Mutfaklar evde özellikle kadınların en çok zaman geçirdiği alanlardan biridir. Gün içerisinde kullanıma, sıcak ve soğuk hava akışına bağlı olarak mutfak dolabı kapağı yıpranır ve eskir.

Ayrıca yeniden dekore etmek adına farklı dekorasyon fikirleri için mutfak dolabı kapağı rengini değiştirmek isteyebilirsiniz. İşte bu durumda aşağıdaki boyama ve kaplama yöntemleri ile istediğiniz renk ve yenilikte dolap kapaklarına kavuşabilirsiniz.

Mutfak Dolabı Kapağı Rengi Değiştirme Yöntemleri

Mutfağınızı yenilemek istiyorsanız ve bu iş için bütçeniz yoksa iki yöntem ile fazla para harcamadan yepyeni mutfak dolaplarına kavuşabilirsiniz. Bütün mutfak dolaplarını boyayarak ya da bütün kapakları PVC kaplama ile değiştirerek farklı bir dekorasyona imza atabilirsiniz. Bu şekilde mutfak dolabı kapağı ömrünü uzatabileceğiniz gibi yenilikçi ev dizaynına da imkan tanıyabilirsiniz.

1 – Mutfak Dolabı Kapağı Rengi Boyama ile Nasıl Değişir?

mutfak-dolabi-kapagi
Mutfak Dolabı Kapağı

Mutfak dolabı kapağı boyama işlemi en kolay ve basit işlemlerden biridir. Bu yöntemin tercih edilme sebebi maliyetinin düşük olmasıdır. Evde mobilya tamiri sonrası yapacağınız bu işlemde akrilik, su bazlı, yağlı boyalar, tebeşir boyalarından destek alabilirsiniz. Peki mutfak dolabı kapağı rengini boyama ile nasıl değiştirebilirsiniz?

 • Öncelikle mutfak dolabı kapağı için uygun tür ve renkte boya tercih edin. Gerekli olan malzemeleri hazır hale getirin.
 • Ardından çekmeceleri çıkarın ve ardından boya yapacağınız alanları temizleyin.
 • Zımparalama işlemi ile yüzeyi pürüzsüz hale getirin.
 • Ardından menteşe, vida kısımlarına boya bulaşmaması için buraları koruyucu bant ile kapatın.
 • Sonrasında ince katmanlar halinde önce astar boyası uygulayın. Bu hem boyanın tutuculuğunu artıracak hem de daha kaliteli iş çıkmasına yardımcı olacaktır.
 • Ardından belirli süre bekledikten sonra kat boya işlemi için son dönemlerde oldukça popüler olan sprey boyalarından yardım alabilirsiniz.
 • Boyanın kurumasından sonra gerekli olan parçaları takarak yeni mutfak dolabı kapağı rengine ulaşmış olursunuz.

Mutfak dolabı kapağı rengini değiştirmek için boyama işleminde gerekli olan malzemelere aşağıdan detaylı şekilde ulaşabilirsiniz. Boya çeşidi ve formunu mutfak dolabı türüne göre ayarlayabilirsiniz.

 • Mobilya boyama spreyi ( Akrilik, su bazlı vb.)
 • Boya çeşidi
 • Maskeleme bandı
 • Koruyucu örtü
 • Zımpara
 • Temizleme bezi
 • Eldiven

2 – Mutfak Dolabı Kapağı: Kaplama ile Renk Değiştirme İşlemi

mutfak-dolabi-kapagi

Zamanla eskiyen ya yıpranan dolap kapaklarının rengini değiştirmenin diğer yolu da kaplama yapmaktır. Kısa sürede biten ve mutfağınıza yenilik katan bu çözümde dikkate etmeniz gereken detaylar bulunur. Öncelikle dolap kapaklarının mutfakla uyumlu olması gerekir.

Sonrasında tezgah, duvar rengi, küçük ev aletleri, halı gibi ev içi dekor ürünleri ile olan uyum da önemlidir. Sonuç olarak kaplama işi ile ilgili daha kaliteli yüzeyler elde edebilirsiniz. Peki mutfak dolabı kapağı renk değiştirmede kaplama nasıl yapılır?

 • İlk önce kapakları sökmelisiniz. Aksi hâlde PVC kaplama işini düzgün şekilde gerçekleştiremezsiniz.
 • Kapaklarda bulunan aksesuarları sökün.
 • Kapak yüzeyini güzel şekilde temizleyin.
 • Ardından kendinden yapışkanlı olan PVC folyo için ölçü ayarlayın ve kesin.
 • Ölçüye göre dolap kapağı kaplama malzemesini dikkatlice yapıştırın. Bunun yaparken arada hava kabarcığı kalmamasına dikkat edin.
 • Maket bıçakları yardımıyla kalan parçaları kesin.
 • Son olarak geri kalan mutfak dolabı kapağı parçalarını takarak kullanmaya başlayabilirsiniz.

Mutfak Dolabı Kapağı Modelleri

mutfak-dolabi-kapagi

Evde en çok vakit geçirilen evin kalbi olan mutfaklar için dolap kapakları olmazsa olmaz dekorasyon parçalarından biridir. İşlevsel ve estetik olarak kişilerin ihtiyacına en uygun kapakların tercih edilmesi uzun ömürlülük bağlamında etkilidir.

Kapak türü seçerken özelliklerini bilmek de uygun temizlik ve bütçe açısından dikkat etmeniz gereken bir detaydır. IKEA bu konuda birçok kapak modeli ile hizmet alacağınız seçenekleri bünyesinde barındırır. Peki farklı mutfak dolabı kapak seçenekleri ve özellikleri nelerdir?

Mutfak Dolabı Kapağı Modeli ve Özellikleri
Lake Kapak MDF üstüne akrilik lake boya atılarak yapılır. Farklı renklerde üretilmektedir. Parlak yüzeyli ve pürüzsüz görünüme sahiptir.
MDF Kapak Su ve neme karşı oldukça dayanıklıdır. Mutfak ve banyo alanlarında sıkça tercih edilir. Estetik duruşludur.
Suntalam Kapak Bütçesi kısıtlı olanlar için en iyi tercihtir.
Cam Dolap Kapak Şık, zarif görünümlü bu modellerde ahşap çerçeveli, çıta ve alüminyum çerçeveli çeşitler de mevcuttur.
Masif Ahşap Kapak Özel fırınlanmış ahşaptan yapılmaktadır. Ahşabın doğal görüntüsü sayesinde ortama sıcak atmosfer katar.
Balon Kapak Her türlü ahşap, özel doku üstüne PVC folyo ile yapılan kapak türüdür. Su ve hava koşullarına karşı dayanıklı ve popüler modellerden biridir.
Akrilik Kapak Çizilme ve darbelere karşı en dayanıklı kapak modelleri arasında yerini alır. Özellikle parlak görünümü ile kolay temizlik sunar.
High Gloss Kapak Cam yüzeyi sayesinde leke ve iz bırakmaz. Darbelere karşı oldukça dayanıklıdır. Modern mutfak görünümü ile farklı renk seçeneklerine sahiptir.

Mutfak Dolabı Kapak Fiyatları

mutfak-dolabi-kapagi

Bütün dolapları değiştirme yerine yalnızca kapak değişimi ile daha ekonomik yenileme çözümü üretebilirsiniz. Bunun yanında mutfak dolabı kapağı değiştirmenin maliyeti kapağın modeline, ölçüsüne ve rengine göre değişmektedir. Peki bu kriterler fiyata nasıl yansır?

 • Mutfak dolabı kapağı yaptıracağınız firma da fiyata etki eder. Örneğin IKEA mutfak dolap kapakları fiyatları ile farklı bir firmadan aldığınız fiyatlar aynı değildir.
 • Mutfak dolabı kapak değişimi işleminde kullanılacak olan malzeme kalitesi fiyata yansır. Ahşap, suntalam, cam vb. bu durumda etkilidir.
 • Kapağın modeli de fiyata etkindir. Yani modern mutfak dolabı kapakları ile sıradan klasik modeller aynı fiyatlı değildir.
 • Mutfak dolabı kapağı ölçüsü ne kadar büyükse fiyat o kadar artar.
 • Bazı özel renkler için kullanılan malzeme kalitesi farklılık gösterdiğinden dolayı fiyat da bağlantılı şekilde artacaktır.
 • Satın alacağınız mutfak dolabı kapak modellerinin özel üretim ve hazır olması da fiyata yansır. Yani hazır dolap kapağı fiyatları ile kişiye özel tasarım modeller, kullanılan malzemeden işçiliğe kadar farklılık gösterecektir. Haliyle de bu da fiyata yansıyacaktır.

Sıkça Sorulan Sorular

mutfak-dolabi-kapagi

Mutfağınızda kapak renginde değişiklik isteyenler için iki yöntemin nasıl yapılacağına dair detaylı açıklamalar yukarıda yer almaktadır. Ayrıca aşağıdaki merak edilen sorulara göz atarak bu konuda farklı fikirler edinebilirsiniz.

1 – IKEA Dolap Kapağı Fiyatları Nasıldır?

Fiyatlar kapak modeline, rengine, ölçüsüne ve kullanılan malzeme kalitesine bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

2 – Mutfak Dolap Kapakları Hangi Boya ile Boyanır?

Mutfak dolabı kapaklarını boyamak için yağlı boya, sprey boyalar ve su bazlı akrilik mobilya boyalarından destek alabilirsiniz. Son dönemlerde hem kullanım kolaylığı hem de kaliteli işçilik adına sprey boyaların tercihi daha yaygındır.

3 – Mutfak Dolaplarında Hangi Renk Tercih Edilmeli?

En kullanışlı ve estetik olarak evin dekorasyonuna uyumlu modern renkler arasında antrasit gri, beyaz, krem, sütlü kahve, ahşap tonları yer almaktadır. Daha ferah ve aydınlık görüntü için beyaz en çok tercih edilen renk grubunda yer alır. Ayrıca temizliği de diğerlerine nazaran daha kolaydır.

 

 

Yoruma kapalı.