Muzun Kiloya Etkisi

Düzenli olarak muz tüketmenin kilo aldırdığına yönelik yanılgı vardır. Oysa muz aslında hem kilo almaya hem de kilo vermeye yardımcı bir meyvedir. Öncelikle muzun yetişme koşullarına ve ana vatanına bakmak gerekir. Muz Güneydoğu Asya ülkelerinde yani Hindistan, Çin ve Avustralya ülkelerinde doğal olarak yetişim koşulları bulmakta ve gerek yetişme gerekse olgunlaşma evresinde bol güneş isteyen tropik bir meyve olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu nedenle muz kilo aldırır mı konusuna yönelik olarak bunu dile getirmemiz gerekmektedir.

Muz Tüketiminin Faydaları

Muzu düzenli olarak tüketmenin birçok faydaları bulunur. Bunlar arasında şunları sıralamamız mümkün:

  1. C vitamini bakımından oldukça zengin olması nedeniyle antioksidan etki yaratır ve vücudun bağışıklık direncini doğrudan arttırmaktadır. Bu hastalıkların önüne geçmede muzun çok önemli bir rol oynayan tropik meyve olması anlamına gelir.
  2. Lif yönünden oldukça zengin olması nedeniyle eklem ağrılarının, romatizmal hastalıkların tamamen önüne geçmekte ve bunun yanında kalp-damar tıkanıklığı gibi birtakım sorunların da ortadan kalkmasına neden olmaktadır.
  3. İçeriğinde B12 vitamini yönünden zengin olması muz kilo aldırır mı bakımından değerlendirildiği zaman hafızanızın güçlenmesine, dikkatin artmasına neden olduğunu da dikkate almak gerekir.

Muz Kilo Aldırır Mı?

Muz kilo aldırıyor mu, muzun kiloyla doğrudan bir ilişkisi var mıdır sıklıkla merak edilen sorular arasında gelmektedir. İşte bundan ötürü muz kilo aldırır mı konusu üzerinde gerçekten de uzun uzun durmamız gerekir. Muzun içerisinde tam 88 kalori bulunmaktadır. Kalori demek kilo almak demektir. Bu nedenle uzun yıllardan beri sıkça tüketilmeye devam edilen geleneksel yöntemlerden biri olarak kabul edilir. İşte ortada duran bu özelliğinden hareket edilecek olunursa her yönden muz kilo aldırır mı sorusuna evet yanıtını vermemiz gerekmektedir.

Muzun Besin Değerleri

Ortalama olarak bir muz 88 kaloridir. Bunun yanı sıra 0,3 gr oranında yağ miktarı, 23 gr karbonhidrat, 2,6 gr lif, 12 gr şeker ve 1,1 gr protein yer almaktadır. İşte bu besin değerlerinden de hareket edildiği zaman muz tüketmenin kilo almak adına önemli bir tropik meyve olduğunu dikkate almamız gerek.

Yoruma kapalı.