Nasıl Kilo Alırım?

Kilo alma eğer herhangi bir sağlık sorununuz yok ise sanıldığı kadar zor bir süreç değildir. Fakat bu süreçte önemli olan doğru yöntemleri uygulamak olacaktır. Kilo verirken insanların yaptığı şeylerin tam tersini yaparak hızlı bir şekilde kilo alabilirsiniz. Fakat kilo alırken sağlık sorunlarının ortaya çıkmamasına da dikkat etmeniz gerekiyor. Örneğin şeker hastalığınız veya kolesterol hastalığınız var ise çok fazla yağlı ya da şekerli yiyecekler tüketmek sağlığınızı büyük ölçüde riske atacaktır. Bu yüzden doğru ve sağlıklı bir şekilde kilo alma için bilinçli beslenmeniz gerekiyor.

Nasıl Kilo Alırım Sorusunun Cevapları

1- Şekerli ürünleri sağlığınızı tehdit etmeyecek şekilde bolca tüketin. Şekerli ürünler besin değeri düşük fakat kalori miktarı oldukça yüksek besinlerdir. Abur cubur, gazlı içecekler, çikolatalar, şekerli çay ve kahveyi gün içerisinde sık sık tüketebilirsiniz. Bunun yanında şekerli yaş pasta, hamur ürünleri de kilo almanıza yardımcı olacaktır. Özellikle gece geç saatlerde şekerli yiyecekler yiyin. Geç saatlerde metabolizma hızı ve sindirim sistemi daha yavaşladığı için bu yiyecekler vücutta depolanacak buda kilo indeksinizi arttıracaktır.

2- İştah açıcı doğal yöntemler deneyin. Buna örnek olarak yüzyıllardır yapılan sabahları aç karnına bir kaşık ya da bir bardak pekmez içme yöntemini verebiliriz. Pekmez kan yapıcı özelliğinin yanında doğal şekerli ve yüksek kalorili bir yiyecektir. Her sabah bu şekilde tüketmek iştahınız arttıracak ve daha fazla yemek yemenize olanak sağlayacaktır. Bunun yanında iştah açıcı şuruplar, doğal çaylar yada sevdiğiniz yemek ile güne başlamak ta iştah açıcı diğer yöntemlerdir. İştah sorunu yaşıyorsanız öncelikle bu sorunu çözüp kilo alamaya çalışmanız gerekir.

3- Protein alımını en üst seviyeye çıkarın. Proteinli yiyecekler kas kütlesinin arttırmanın yanında vücuda enerji veren besin türlerdir. Bu yüzden güne bol protein içeren haşlanmış yumurta, peynir gibi kahvaltılık yiyecekler ile başlamak sizi kısa zamanda kilo aldırır. Kahvaltı öğününü sakın atlamayın. Doyurucu ve sağlam bir kahvaltı iştahınızın artmasına neden olacaktır. Kahvaltıda tam yağlı peynir, süt ve yoğurt tüketebilirsiniz.

4- Günde en az 9 saat uyuyun. Yapılan araştırmalara göre yemek yedikten sonra uyumak kilo aldırıyor. Özellikle sporcular fitness yaparken protein ağırlıklı beslenir ve bolca uyur. Uyuma sorunu yaşayan kişiler kısa sürede kilo kaybı yaşar. Bu yüzden kilo almak için iyi ve rahat bir uyku çekmeniz gerekiyor.

5- Günlük alacağınız kalori miktarını belirleyip bu yönde beslenin. Örnek vermek gerekirse günde 1000 kalori alın bir kişi haftada 1 kilo almaktadır. Eğer sizin kilo alma ihtiyacınız daha fazla ise bu miktarı kendinize göre ayarlayabilirsiniz. Yine de sağlık açısından günde 1000 – 1500 kalori üzeri almamaya özen gösterin. Haftada bir iki kilo alarak ilerlemek yavaş bir süreç olabilir ama en azından sağlıklı ve kalıcı bir şekilde kilo almış olursunuz.

Yoruma kapalı.