Neden Kilo Veremiyorum?

Kilo verme sürecinde zorluk derecesi her insan için farklı olabiliyor. İlk olarak eğer obezite gibi ciddi bir sorununuz var ise bir uzman gözetiminde kilo vermeniz gerekiyor. Obezite sorunu hayatınızı ciddi anlamda etkileyen bir kilo hastalığıdır. Aşırı derecede kilo alarak günlük hareketlerinizde bile zorlanmalar yaşarsınız. Artık eğilip kalkma, yürüme, ayakkabı bağcığını bağlama bile sizin için sorun olacaktır. Bu yüzden obezite hastalığında erken teşhis çok önemlidir. Eğer son zamanlarda çok fazla kilo aldıysanız hemen bir uzmana görünmenizde fayda var.

Kilo vermek için ilk olarak beslenme alışkanlığınızı düzeltmeniz gerekmektedir. Kesinlikle dışarıdan yemek yemeyi bırakmalısınız. Özellikle de fast food alışkanlığınız ileri derecede ise kilo verme sorunu ortaya çıkar. Genellikle kilo veremeyen kişilerde ya beslenme sorunu vardır, ya hareketsizlik sorunu vardır ya da bir sağlık sorunu vardır. Sizin kilo verememe sorununuzu bulup onun üzerinde yoğunlaşmanız gerekiyor. Eğer herhangi bir sağlık sorununuz yok ise işe hayatınıza sporu katarak başlayın. Gün içerisinde en az 45 dakikalık koşular yapın. Koşu yapmak en fazla kalori yakıcı aktivitelerden biridir. Fitness, kardiyo veya yüzmeye haftada en az 2 defa gidin. Bu sayede vücudunuzda ki yağlar kasa dönüşecektir.

Eğer diyet yaptığınız halde kilo veremiyorsanız bu demek oluyor ki vücudunuza göre diyeti doğru seçmemişsinizdir. Her insanın metabolizma çalışma hızı, sistemi farklılık gösterir. Bazı kişilerin metabolizması hızlıdır ve daha kısa zamanda kolayca kilo verir. Bazı insanların insanlarda ise durum tam tersidir. Eğer metabolizma çalışma hızı yavaş ise bu konu üzerinden bir diyet yapılmalıdır.

Diyetinizde metabolizmanızı çalıştıracak besinler yer almalıdır. Sindirim sisteminin çalışmasını destekleyici ilaçlar, doğal yöntemler ile sorun çözülmeye çalışılmalıdır. Eğer vücudunuza uygun doğru diyeti düzenli bir şekilde uygulayıp bunu günlük spor ile desteklerseniz çok rahat kilo verirsiniz. Spor olarak size günlük düzenli koşmanın yanında özellikle yüzmeyi öneririz. Yüzme tüm vücut kaslarını çalıştıran en iyi spor dallarından biridir. Yüzme sayesinde özellikle kalça, basen ve karın bölgesi aynı anda yoğun bir şekilde çalışır. Haftada üç gün en az bir saat gitmek koşulu ile yüzmeye gidin. Kısa zamanda vücudunuzun kilo verdiğini aynı zamanda şekillendiğini kendi gözlerinizle göreceksiniz.

Kilo vermeye çalışırken bol sıvı tüketmeyi unutmayın. Bol sıvı tüketmek yağların yakılmasını kolaylaştırır. Sabahları güne detokslar veya metabolizmayı çalıştırıcı çaylar ile başlayın. Sabah saatlerinde metabolizma daha aktiftir ve uyarılması daha kolaydır. Bunların yanında eğer bir sağlık probleminiz var ise bu problemi düzeltmek için ilaç tedavisi görüyorsanız kullandığınız ilaçlarda kilo vermenize engel olabilir. Hatta çoğu ilaçların yan etkisi kilo aldırmaktır. Kansızlık sorunuz var ise kan ilaçları, vitamin ilaçları size kısa sürede kilo aldırır ve kilo vermenizi önemli derecede engeller. Bu yüzden önce tedavi olup daha sonra kilo vermek daha mantıklı olacaktır.

Yoruma kapalı.