Nohut Kaç Kalori ?

​​​​​​​Baklagiller familyasının fasulyeden sonraki en popüler üyesi nohuttur. Doyurucu olması, kolay yapılması ve bütçeye uygunluğu ile pek ailenin en çok tercih ettiği ürünlerden biridir. Sofraların vazgeçilmez lezzeti olan nohut, kilo aldırır mı ya da zayıflamaya etkisi var mı gibi sorular da birçok insanın zihnini kurcalamaktadır.

Vitamin Zenginidir

Yaklaşık 8 bin yıllık tarihsel geçmişe sahip olan nohut, ülkemizde de geniş bir ekim alanı edinmiştir. Bu özelliğinin yanında içeriğinde bulunan A, K, B12 ve B6 vitaminleriyle adeta bir sağlık deposudur. Ayrıca demir, magnezyum, kalsiyum ve selenyum miktarında da oldukça zengin olan nohut, bu sayede sağlıklı bir besin olarak sofralardaki yerini sağlamlaştırmıştır.

Uzun Süreli Tokluk Hissi Verir

Fazla kilolu olmanın belki de en önemli sebebi aşırı ve dengesiz beslenmedir. Gün içerisinde sık sık ve fazla besin tüketen bireyler, aldıkları bu kaloriyi enerjiye çeviremeyince kilo artışına davetiye çıkarmaktadırlar. Gereğinden çok besin tüketmenin sebeplerinden birisi, kişide uyanan açlık hissidir. Nohut, içeriğinde barındırdığı vitamin ve mineraller sayesinde kişinin tok kalmasını ve böylelikle de gerektiği kadar beslenmesini sağlar. Dolayısıyla fazla yemek yemekten uzak durularak olası kilo artışının önüne geçilmesine yardımcı olur.

Doğal Kolesterol Dengeleyicidir

Vücudun genel sağlığını ve normal kilo değerini olumsuz etkileyen en önemli etkenlerden birisi de kolesterol dengesizliğidir. Nohutun içinde yer alan dislipidemi sayesinde olası kolesterol dengesizliklerinin önüne geçilir ve kalp rahatsızlığından kaynaklı sorunların engellenmesine yardımcı olunur. Uzmanlar tarafından yapılan bir takım araştırmalar neticesinde düzenli olarak nohut tüketen bireylerin diğerlerine göre kalp rahatsızlıklarına daha az yakalandıkları saptanmıştır. Tüm bunların yanında düzenli bir kolesterol, vücudun kilo dengesini koruduğu gibi fazla kiloların verilmesinde de kolay bir süreç yaşanmasına katkı sağlamaktadır.

Nohut Suyunun Sindirime Sistemine Faydaları

Pişirilerek tüketilmesinin yanında suyunun içilmesinin de pek çok faydası bulunmaktadır. Bunlardan birisi metabolizmanın verimli çalışmasına olan etkisidir. Nohut suyunun özellikle aç karnına tüketilmesi durumunda sindirim sisteminin temizlenmesine ve bağırsakların rahatlamasına yardımcı olduğu belirtilmektedir. Tüketilen besinlerin iyi bir şekilde hazmedilememesinin fazla kilolara yol açtığı da göz önünde tutulursa, nohut suyunun faydası daha iyi anlaşılmış olur.

Nohut Kaç Kalori?

Nohutun saymakla bitmeyen faydalarının yanında kaç kalori olduğu da merak edilmektedir. Bir porsiyon yani ortalama 100 gr nohutun içerisinde 364,5 kcal miktarında kalori bulunmaktadır.

Yoruma kapalı.