Obezite Hastaları İçin Uygun Diyet Programı Nasıl Olmalıdır?

Obezite Diyet Listesi

0 243

Kilo problemi tedavisine başlarken diyet kişiye özel yapılmalıdır. Kişinin yaşı, cinsiyeti, alışkanlıkları bir hastalığının olup olmadığı ve kilo sorunu ne derecede ise ona göre diyet listesi verilmelidir. Genel olarak bir diyet listesi vermek doğru olmaz. Obez kişi diyetisyen tarafından değerlendirilip hastaya özel bir program hazırlanır. Hasta diyet konusunda eğitilmeli ve diyetisyen tarafından rehber olunarak onun tarafından izlenmelidir.

Obezite tedavisi alan kişi aynı zamanda diyet tedavisi de almalıdır. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre obezite hastalarının büyük bir çoğunluğu hastalık için tedavi alırken; diyet tedavisi almaktan çekinmekte. Hal böyle olunca kilo verme süreci çok uzun olabilmekte. Bu da hastada psikolojik sorunların oluşmasına neden olabilmekte.

Düzenli Egzersiz Şart

Obezite Diyeti

Diyet tek başına yeterli olmayacağından beraberinde egzersiz yapılmalıdır. Eski davranışı değiştirip yeni davranışı yani egzersizi alışkanlık haline getirmek gerekir. Obezite diyet listesi verilebilmesi için beden kitle indeksinin 30”un üzerinde olması gerekir.

Obezite diyeti beslenme şekli temel özelliği harcadığından daha az enerjili yemek alarak başlar. Enerji alımı kısıtlı bir diyet olmalıdır. Kısıtlanacak miktar ise hastanın durum değerlendirmesinin ardından belirlenir. Ancak en önemli konu hastada bir sağlık sorunu oluşturmaması gerekir. Hızlı kilo verilmesini önleyen bir program olmalıdır.

Obezite Diyet Listesi Nasıl Yapılır?

Obezite Diyeti

Obezite tedavisinde hızlı değil emin adımlarla ilerlemek gerekir. Yani hızlı kilo vermek  hızlı bir şekilde geri alınabileceğinden kalıcı olmayabilir. Fazla kilolarımızdan kurtulmak için öncelikle bize uygun bir obezite diyet listesi ile tedavi olunmalıdır. Tabi ki burada fazla kilolardan kurtulacağımız diye sağlığımızdan olmamalıyız veya bu sebeple diyet listemize tüm besin maddelerinden aşırıya kaçmamak koşulu ile yer vererek başlamalıyız.

ekmek

Obezite diyeti süresince, hamur kilo aldırır. Beyaz ekmek kilo aldırır diye düşünüp kısıtlamalar koymamalıyız. Çünkü vücudumuzun karbonhidratlara da ihtiyacı vardır. Vücudumuz ihtiyacı olan en önemli enerjiyi karbonhidratlardan sağlar. Fakat beyaz ekmek, makarna, pirinç pilavı yerine, çavdar, kepek, tam buğday ekmeği gibi besinleri seçmek bizim için daha sağlıklı seçimler olacaktır.

Vegetables

Bu besinlerin lif oranları daha yüksek olduğu için daha uzun süre tok kalmamızı sağlar. Sebzeleri tercih edebiliriz. Çünkü sebzelerin kalori değerleri azdır. Her öğünde sebzeleri tercih etmeye özen göstermeliyiz.

Yoğurt Tüketilmeli

Yoğurt Diyeti Nedir

Ara öğünlerimiz için yoğurt, peyniri seçeneklerimizin arasına alabiliriz. Hem protein, hem kalsiyum içerdiklerinden kas yapısını güçlendiren ve yağ yakılmasını kolaylaştıran besinlerdir. Bizi fazla kilolardan kurtararak fit bir vücuda kavuşmamızı sağlayacak vazgeçilmez besinlerdir.

Obezite hastaları ne zaman saat kaçta yemek yiyeceği konusunda davranış değişikliği yapabilirler. Bu noktada 3 ana 3 ara öğün olmak üzere 6 öğün uygulaması yapılmalıdır. Yemek porsiyonları yemek kaşığı ölçüsünde değil porsiyon şeklinde olmalıdır. Sadece ne zaman ne yenildiğine dikkat edilmelidir. Daha fazla enerji yakmak için Sağlıklı Yağ Yakma yöntemleri takip edilmelidir.

Obezite Diyeti Örnek Listesi

 Sabah

1 dilim kepek ekmeği, 1 yumurta, domates, salatalık, peynir, zeytin.

Ara öğün 

Yoğurt. Süt.

Öğle yemeği 

Tavuk haşlama, köfte, yağsız tuzsuz salata.

Ara öğün

Meyve

Akşam

Tercih ettiğiniz bir sebze yemeği, yanında bulgur pilavı.

Ara öğün

1 bardak süt

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.