Ofis Çalışanları İçin Diyet ve Egzersiz Önerileri

0 51

Ofiste uzun saatler boyunca çalışanlar egzersiz ve diyet yapamamalarının sebebinin yorucu çalışma saatleri olduğunu söylerler. Ancak zorlu bir çalışma hayatı, aile ve sosyal yaşam iyi bir formda olmamak anlamına gelmez. Güzel bir fiziğe sahip olmak için sadece diyetinizi ve egzersizinizi düzenli bir şekilde planlamanız yeterlidir.Ofiste çalışırken diyet planını doğru yapmak konusunda bilinçlenirseniz hayat koşullarınız da bu planlarınıza otomatik olarak uyum sağlayacaktır.

Bu Yazımızda Neler Var

Diyet Yapmak

Diyet yapmak yağ yakmada ve kilo vermede en önemli faktördür. Uluslararası Sağlık Örgütüne göre yaşınıza, kilonuza ve aktivite seviyesine bağlı olarak kadınlar için günde 1.800 ila 2.400 kalori erkekler için ise günlük 2,000 ila 3,200 arasında bir tüketim yapmak önerilmektedir. Ofis çalışanlarının işleri oldukça hareketsiz olduğundan çalışma günü boyunca çok fazla kalori yakmaları beklenemez bu nedenle yağsız et, balık, meyveler, sebzeler, az yağlı süt ürünleri, fındık, tohumlar ve tam tahıllar gibi besleyici madde içeren gıdalara odaklanmak en doğru tercihler olacaktır.

 İş Yerinde Diyet Programı

İş yerinde diyete bağlı kalmak biraz zor olabilir. Sürekli düzenlenen toplantılar, sağlıklı yiyecekleri muhafaza edecek bir yer olmaması ya da iş arkadaşlarının sağlıksız hazır yiyecekler getirmesi diyet programına uymada zorluk yaşatır. Ancak tüm bunlardan sıyrılmanız elbette ki mümkündür. Düşük kalorili, doyurucu, sağlıklı bir öğle yemeği yerseniz ve masanızda yer alan çekmecenizi sağlıklı aperatiflerle doldurursanız diyet planınız istediğiniz gibi işleyecektir. Kuruyemişler, tohumlar, kurutulmuş meyveler, konserve balıklar buzdolabında olmadan uzun süre dayanır ve sizin için sağlıklı seçimler olabilir. Ayrıca her haftanın başında, beş günlük peynir, süt, taze meyve ve sebzeler, şarküteri etleri ve üzerlerinde atıştırabileceğiniz ve diğer sağlıklı bozulabilir yiyecekleri getirin ve bunları ofis buzdolabında bırakın. Böylece elinizde gönül rahatlığı ile tüketebileceğiniz ürünler olur.

Kardiyovasküler Egzersiz

Yüzmek, koşmak, yürümek, bisiklete binmek ve fitness gibi kardiyovasküler egzersizler kalorileri yakar, yağ yakar ve kondisyonunuzu geliştirmenize yardımcı olur. Çalışma gününüz son derece yoğunsa, kardiyoyu kahvaltıdan önce sabah yapmayı hedefleyin. Vücut geliştirme ve diyet koçları bu stratejiyi önerir çünkü sabah yapılan egzersizler metabolizmanızı arttırmada, fazladan yağ yakmanızda ve günün geri kalanında size enerji vermede daha etkilidir. Eğer imkanınız varsa daha fazla kalori yakmak ve kafanızı temizlemeye yardımcı olmak için öğle yemeğinde hızlı bir yürüyüşe çıkabilirsiniz.

BAKINIZ:Sağlıklı Kilo Vermenin İpuçları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.