Ofis Çalışanları İçin Diyet ve Egzersiz Önerileri

Egzersiz Hareketleri

Egzersiz yapmak ofis çalışanları için neden önemlidir? Ofiste uzun saatler boyunca çalışanlar hareketsiz kalmaları ve diyet yapamamalarının sebebinin yorucu çalışma saatleri olduğunu söylerler. Ancak zorlu bir çalışma hayatı, aile ve sosyal yaşam iyi bir formda olmamak anlamına gelmez.

Güzel bir fiziğe sahip olmak için sadece diyetinizi ve sporunuzu düzenli bir şekilde planlamanız yeterlidir. Ofiste çalışırken diyet planını doğru yapmak konusunda bilinçlenirseniz hayat koşullarınız da bu planlarınıza otomatik olarak uyum sağlayacaktır. Peki, evde egzersiz programı mümkün müdür? Egzersiz hareketleri nelerdir?

Egzersiz ile Diyet Yapmak

ofis-calisanlari-icin-diyet-ve-egzersiz
Egzersiz

Diyet yapmak yağ yakmada ve kilo vermede en önemli faktördür. Uluslararası Sağlık Örgütüne göre yaşınıza, kilonuza ve aktivite seviyesine bağlı olarak kadınlar için günde 1.800 ila 2.400 kalori erkekler için ise günlük 2,000 ila 3,200 arasında bir tüketim yapmak önerilmektedir.

Ofis çalışanlarının işleri oldukça hareketsiz olduğundan çalışma günü boyunca çok fazla kalori yakmaları beklenemez bu nedenle yağsız et, balık, meyveler, sebzeler, az yağlı süt ürünleri, fındık, tohumlar ve tam tahıllar gibi besleyici madde içeren gıdalara odaklanmak en doğru tercihler olacaktır. Tüm vücut egzersizleri nasıl yapılır?

 İş Yerinde Diyet Programı ve Egzersiz

ofis-calisanlari-icin-diyet-ve-egzersiz

İş yerinde diyete bağlı kalmak biraz zor olabilir. Sürekli düzenlenen toplantılar, sağlıklı yiyecekleri muhafaza edecek bir yer olmaması ya da iş arkadaşlarının sağlıksız hazır yiyecekler getirmesi diyet programına uymada zorluk yaşatır. Ancak tüm bunlardan sıyrılmanız elbette ki mümkündür.

Düşük kalorili, doyurucu, sağlıklı bir öğle yemeği yerseniz ve masanızda yer alan çekmecenizi sağlıklı aperatiflerle doldurursanız diyet planınız istediğiniz gibi işleyecektir. Kuruyemişler, tohumlar, kurutulmuş meyveler, konserve balıklar buzdolabında olmadan uzun süre dayanır ve sizin için sağlıklı seçimler olabilir.

Ayrıca her haftanın başında, beş günlük peynir, süt, taze meyve ve sebzeler, şarküteri etleri ve üzerlerinde atıştırabileceğiniz ve diğer sağlıklı bozulabilir yiyecekleri getirin ve bunları ofis buzdolabında bırakın. Böylece elinizde gönül rahatlığı ile tüketebileceğiniz ürünler olur.

Sağlıklı beslenme ile birlikte minimum 30 dakikalık egzersiz hareketleri ile birlikte forma girmeniz oldukça kolay olacaktır. Herhangi bir spor aktivitesi ile ilgilenmiyorsanız hemen bir antrenör ile başlangıç yapabilirsiniz. Peki, kadınlar için egzersiz hareketleri nelerdir?

Kardiyovasküler Sporlar

Yüzmek, koşmak, yürümek, bisiklete binmek ve fitness gibi kardiyovasküler aktiviteler kalorileri yakar, yağ yakar ve kondisyonunuzu geliştirmenize yardımcı olur. Bunun yanında kegel egzersizi ile vücut yapınızı güçlendirebilirsiniz. Çalışma gününüz son derece yoğunsa, kardiyoyu kahvaltıdan önce sabah 20 tane egzersiz hareketleri yapmayı hedefleyin.

Vücut geliştirme ve diyet koçları bu stratejiyi önerir çünkü sabah yapılan spor metabolizmanızı arttırmada, fazladan yağ yakmanızda ve günün geri kalanında size enerji vermede daha etkilidir. Eğer imkânınız varsa daha fazla kaç kalori yaktığınızı ve kafanızı temizlemeye yardımcı olmak için öğle yemeğinde hızlı bir yürüyüşe çıkabilirsiniz.

Aktif olmayı ve sağlıklı beslenmeyi bir yaşam biçimi haline getirerek istenilen kiloya kolaylıkla ulaşılabilir. Bu nedenle yapmanız gereken ilk şey kararlı olmaktır.

BAKINIZ:Sağlıklı Kilo Vermenin İpuçları

 

Yoruma kapalı.