Öğrenciler ve Üşenenler için 1 Saatte Leziz Akşam Yemeği Önerisi

Türk toplumunda misafir geleneğinin göz ardı edilemeyecek bir öneme sahip olduğunu hepimiz biliyoruz. Akşam yemeğine bir hevesle misafirimizi davet ettik ancak ne yapacağız? Hem lezzetli hem de kendinize vakit ayırmakta zorlanmayacağınız tarifimizi aşağıda bulabileceksiniz. Dakika dakika ayırdığımız tarifi uzatanlarımız elbet olacaktır ama 1 saati geçebilene de aşk olsun.

Hemen tarifimizin detaylarına geçersek, Ana yemek olarak; mercimek çorbası, fırında sütlü garnitürlü tavuk yapacağız. Yanına salata olmazsa olamazımız. Yoğurtlu, mayonezli kırmızılahana salatası ve tatlı olarak da ayva tatlısı soframızda yerini bulacak.

Markete gidiyoruz ve akşam yemeğimiz için aşağıda oluşturduğumuz malzeme listesinde evimizde bulunmayanları alıyoruz.

 1. 2 Bardak Kırmızı Mercimek
 2. 4 Adet Patates
 3. 2 Adet Soğan
 4. 5 Kaşık Sıvı Yağ
 5. 5 Kaşık Tereyağı
 6. 2 Adet Tavuk Kalça
 7. 4 Adet Havuç
 8. 1,5 Bardak Süt
 9. 3 Tatlı Kaşığı Tuz
 10. 1 Adet Kırmızılahana
 11. 2 Kaşık Mayonez
 12. 3 Kaşık Yoğurt
 13. Bir tutam Karabiber
 14. 1 Kaşık Kekik
 15. 1 Adet Limon
 16. 3 Adet Ayva
 17. 4 Adet Karanfil
 18. 6 Tatlı Kaşığı Kaymak
 19. 12 Yemek Kaşığı Toz Şeker

Bir Osmanlı Klasiği Ayva Tatlısıyla Başlayalım (15 Dakika) ;

Ayvalarımızı soyup ikiye bölüyoruz ancak çekirdeklerini atmamaya özen gösteriyoruz çünkü klasik ayva tatlısına rengini verecek olan asıl malzeme bu çekirdeklerimiz. Soyduğumuz ayvalarımızı geniş bir tencereye, ortaları yukarı bakacak şekilde yerleştiriyoruz. Her ayvanın üzerine 2 yemek kaşığı şeker ekliyoruz. Çekirdeklerimizi ve karanfili de tencereye atıp üzerini hafif kapatacak kadar suyumuzu eklediğimizde, orta ateşte ayvalarımızın pişmesini bekleyebiliriz. Kapağını kapatmayı da unutmayalım. Ayvalar yumuşayınca altını kapatıp farklı bir tabakta soğumaya bırakabiliriz.

Servis sırasında şerbetimizden 2’şer kaşık ayvalarımızın üzerine ekleyip bir tatlı kaşığı da kaymak koyarsak herşey hazır.

İkinci Adım Mercimek Çorbası (15 Dakika);

2 Bardak Mercimeğimizi biraz yıkadıktan sonra düdüklü tenceremize atıyoruz. İçine soyduğumuz bütün bir soğan, 2 adet patates, 2 adet havucumuzu ekliyoruz. 9 Bardak suyu da tenceremize ekledikten sonra 2 tatlı kaşığı tuz, isteğinize göre biraz karabiber serpip düdüklümüzü kapatıyoruz. Orta ateşte düdüğü öttükten sonra 15 dakika daha pişirip altını kapatıyoruz. Blender ile biraz karıştırıp servise hazırlamak için bir tavada 2 yemek kaşığı tereyağımızı kızdırıyoruz ve çorabımızın üzerinde gezdiriyoruz. Yanında limonla servis edebilirsiniz. Akşam yemeğimizin temel taşı bitti bile. Afiyet olsun!

Üçüncü Adım Sütlü Garnitürlü Tavuk (15 Dakika);

Fırın tepsimizi tereyağıyla yağlıyoruz. Tavuklarımızı küp küp doğrayıp tepsimize atıyoruz. Ardından patatesleri ve havucu da küp küp doğrayıp tepsiye yerleştiriyoruz. Biraz tuz, biraz kekikledikten sonra fırınımızı 180 derecede önceden ısıtıp, hazırladığımız tepsiyi fırına koyuyoruz. Üstleri biraz kızarınca tepsimizi fırından alıp 1,5 su bardağı sütümüzü yavaşça ekliyoruz ve tekrar fırına gönderiyoruz. Sütünü iyice çekip pişen yemeğimiz servise hazır.

Son Adımımız Salata (15 Dakika);

Akşam yemeklerinin vazgeçilmezi salatadır. Bugün sizler için pratik ve lezzetli bir salata seçtiğimizden bahsetmiştik. Yoğurtlu mayonezli kırmızı lahana salatası!

Kırmızılahanalarımızı ince ince doğruyoruz. Kıtır kıtır bir tat için tuzla ovma kısmını es geçiyoruz. Yoğurt ve mayonezi ekleyip biraz tuz koyduktan sonra iyice karıştırıyoruz ve servise hazır!

Akşam yemeğimiz bir saatte hazırlandı, sofralarda yerini buldu bile. Geriye sadece sıcak sohbetinizle yemeğimizi süslemeniz kaldı. Tekrar afiyet olsun. Başka bir yazımızda görüşmek üzere.

Yoruma kapalı.