Okul Çağındaki Çocuklar İçin Beslenme Önerileri

Okul sabahlarındaki nutellalar, meyve suları, poğaçalar ve daha nice basit karbonhidratlı besinler.. İşte bir çok anne ve babanın Okul Çağındaki Çocukların Beslenmesiyle İlgili doğru bildiği yanlışlar ;

İlginizi Çekebilir: Çocuklar İçin 5 Günlük Beslenme Çantası Planı

ŞEKERLİ GIDALAR ENERJİ VERİR !

En büyük doğru bilinen yanlışların başında gelen şekerli gıdalar mevsudur. Şeker açık zihnin düşmanıdır. Ani uyku gelmesi, esnemeler, duygu düşüklüğü ve akla gelebilecek daha bir çok olumsuz durumlara sebep olur. Özellikle Amerika özentiliğinden kaynaklanan mısır gevrekleri ya da nutellalı sandviçler çocukların günlük başarılarını olumsuz etkileyen baş faktörlerdendir. Zira ani yükselen kan şekeri ve bir sürelik enerji verimi ve mutluluk hissi sonrasında ani kan şekeri düşüşleriyle birlikte olumsuz duygu durumuna yerini bırakır.

Okul Çağındaki Çocuklar İçin Beslenmede Nelere Dikkat Edilmeli

Beyin fonksiyonlarının iyi çalışması için en önemli şey ;

DENGELİ BİR KAN ŞEKERİDİR.

YAĞ KİLO ALDIRIR !

İkinci doğru bilinen büyük yanlış ise yağın kilo aldıracağının sanılmasıdır. Konsantrasyonunu artıracak, kan şekerini dengeleyecek besinlerden oluşan bir kahvaltı hazırlamak için ;

  • Halis tereyağına kırılmış sahanda iki yumurta ya da tereyağlı güzel bir omlet (serbest dolaşan tavuk yumurtaları olmasına özen gösterin. )
  • Geleneksel yöntemle hazırlanmış beyaz peynir
  • Kavurma ve ev usulü sucuk
  • Üstüne sızma zeytinyağı gezdirilmiş mevsimine göre hazırlanmış bir söğüş salata
  • Siyah ya da yeşil zeytin
  • Ama ekmek, poğaça, börek, reçel, bal yok!

GÜNLÜK 1 – 2 PORSİYON MEYVE YEDİREBİLİRSİNİZ.

Yağların ve proteinlerin glisemik indeksi sıfırdır ve kan şekeri dalgalanmaları yapmaz. Çocuğunuza kaliteli protein, sağlıklı yağlar, B 12 ve D vitamini gibi önemli vitaminler ve mineraller açısından zengin bir kahvaltı yedirdiniz. Böylece beyin fonksiyonlarını olumsuz etkileyen şeker dalgalanmalarından onu korumuş oldunuz.

Bakınız: Okul Kantini Çalışanlarına Hijyen Şartı

GÜNLÜK BESLENMESİNİN EN ÖNEMLİ EVRESİ KAHVALTIYA EK OLARAK ÖĞLE VE AKŞAM YEMEKLERİNDE BASİT KARBONHİDRATTAN (rafine şeker, beyaz ekmek, çikolata, meyve suyu, nutella, reçel, vb.) FAKİR, SAĞLIKLI YAĞLARIN BOL OLDUĞU VE PROTEİN AĞIRLIKLI, TAHILLI LİFLİ GIDALARI İÇEREN MENÜLER TERCİH EDİN.

Yoruma kapalı.