Omega 3 Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Omega 3 Faydaları ve Zararları Bulunuyor mu?

0 11

Omega 3 faydaları ve zararları pek çok kişi tarafından merak edilen konuların başında geliyor. Vücut için çok gerekli besin maddelerinden biri olan Omega 3’ün mutlaka alınması gerekiyor. Özellikle gelişim dönemlerinde bu besin maddesinin önemi bir kat daha artıyor.

Omega 3 ihtiyacı her insan için anne karnında başlar ve sırasıyla tüm gelişim dönemlerinden geçip, yaşlılıkta bile devam eder. Ayrıca Çoklu doymamış yağ asidi olarak adlandırılan Omega 3’ün eikosapentaenoik asit ile decosaheksaenoik asit olarak 2 türü bulunuyor. Eikosapentaenoik türü yetişkinler, docosaheksaenoik türü ise emziren anneler, hamileler ile çocuklar için önemlidir.

Peki, Omega 3 balık yağının faydaları ve zararları, Omega 3 6 9 faydaları ve zararları nelerdir detaylı inceleyelim.

Omega 3 Faydaları ve Zararları ile Omega 3 Eksikliğinde Ne Olur?

omega-3-faydalari-ve-zararlari
Omega 3 Faydaları ve Zararları

Omega 3 insan sağlığı için birçok faydayı beraberinde getiren önemli bir yağ asididir. Çoğu besinden doğrudan alınabilen Omega grubu yağ asitleri vücut içinde inflamasyonu önleyici bir rol üstlenir. Bu sayede bağışıklık sistemi güçlenir ve hücre çeperlerinin sağlığını koruyup, kötü huylu kolesterolü yok eder. Omega 3 faydaları ve zararları öncesi eksikliğine bakmak gerekiyor.

Omega 3 bazı besinlerden alınabilir fakat alınamadığında, eksikliğinde bazı şeyler yolunda gitmez. Omega 3 faydaları ve zararları düşünüldüğünde eksikliğinde yolunda gitmeyenler şu şekildedir:

 • Ayak ve ellerin soğuk olması
 • Tırnakların kolay şekilde kırılması
 • Görme yetisin de sorunlar meydana gelmesi
 • Eklem ağrıların başlaması
 • Dikkatin basit şekilde dağılması
 • Halsizlik
 • Saç diplerinde kuruluk ve kepek görülmesi
 • Cildin kuruması, sertleşmesi
 • Uyku düzeninin bozulması
 • Kalpte ve damarlarda problemlerin oluşması

Yukarıda yer alan problemlerin tamamı Omega 3 eksikliğinde ortaya çıkan kötü semptomlardır. Omega 3 faydaları ve zararları düşünüldüğünde eksikliğinde olacaklar daha kötü olup, değerli yağ asitlerini içeren besinler tüketilmelidir.

Omega 3 Faydaları ve Zararları ile Omega 3 Kimler Kullanamaz?

Omega 3’ün insan sağlığı için çok değerli olmasının yanında bazı bireyler için bu besin maddesi uzak durulması gereken yağ asitlerindendir. Vücuda alındığı anda bağışıklık sistemi bu besin maddesini tehdit olarak algılar ve antikorlar üretir. Bu durum kötü sonuçların ortaya çıkmasını sağlar ve çeşitli rahatsızlıklara neden olur.

Omega 3 faydaları ve zararları için şunları söylemek mümkün. Omega 3’ü kullanmaması gereken kişiler kan sulandırıcı ilaç kullanan kişilerdir. Çünkü omega 3 kanda seyrelme yapar ve buda olası bir kanama durumunda kötü sonuçlar ortaya çıkabilir. Kanın durdurulması çok güçleşebilir ve bundan ötürü kan sulandırıcı kullananların Omega 3’e karşı dikkatli olması gerekir.

Omega 3 Faydaları Nelerdir?

omega-3-faydalari-ve-zararlari

Omega 3 faydaları ve zararları nelerdir? Omega 3’ün faydaları insan yaşamı için çok önemli olup, hem yenileyici hem de dengeleyici bir rolü vardır. İnsan vücudunda sürekli yenilenmesi gereken hücreler bulunduğu için bu besin maddesinin mutlaka alınması gerekiyor.

Şimdi Omega 3’ün faydaları nelerdir birlikte inceleyelim:

 • Cilt kanserinden korur
 • Beyin gelişimini destekler
 • Göz sağlığına iyi gelir
 • Kalp sağlığını korur
 • Kan şekeri seviyesini dengeler
 • Tokluk hissi verir
 • Kolesterolü düşürür
 • Bağışıklığı güçlendirir

Üstte Omega 3’ün en fazla bilinen yararları yer alıyor. Bunlar dışında daha birçok yararı mevcut olup, Omega 3’ü düzenli olarak tükettiğinizde diğer yararlarından da faydalanmış olursunuz. Omega 3 faydaları ve zararları için bu besin maddesinin en fazla yararı var diyebiliriz.

Omega-3 Beyne Faydaları Nelerdir?

Omega 3 faydaları ve zararları düşünüldüğünden akla birçok şey gelebilir. Fakat en önemli yararlarından bir tanesi de beyinin gelişimine yardımcı olmasıdır.

Omega 3 yağ asitleri beyin fonksiyonlarının daha aktif olmasını sağlar. Bir diğer faydası da Alzheimer hastalığına karşı koruyucu kalkan görevi üstlenip, hücreleri yeniler. Hücre yenilenmesi unutmayı ve daha birçok beyin işlevinin aktif olarak çalışmasını sağlar.

İnsanlar için bilişsel bozukluklar kötü bir durum olup, Omega 3 ile bu durumu atlatmak da mümkün. Yapılan araştırmalara göre hafıza sorunları da yine değerli yağ asitleri ile iyileştirilmiştir. Tüm bu faydaları gözetildiğinde Omega 3’ün düzenli olarak alınması gerekiyor. Düzenli alım sonrası Omega 3 faydaları ve zararları için düşünmeniz gereken hiçbir şey kalmaz.

Omega 3 Cilde Faydaları Nelerdir?

omega-3-faydalari-ve-zararlari

Omega 3 faydaları zararları nelerdir? En önemli faydalarından bir tanesi de cilt yüzeyi içindir. Günlük olarak ya da düzenli periyotlarda Omega 3 alınması cildin uzun süre genç kalmasını sağlar. Cilt üzerinde sonradan oluşan sorunlarında kısa süre sonra kendiliğinden iyileştiği görülmüştür.

İnsan cildi çok hassas yapıya sahip olup, zaman içinde yaşam şartlarına ve günün stresine bağlı olarak yıpranabiliyor. Bu durumun önüne geçmek adına Omega 3’den yeteri kadar alınması yeterli oluyor. Sizde bu besin maddesinden alarak kısa sürede cilt sorunlarından kurtulabilirsiniz.

Omega 3 Zararları Nelerdir?

Omega 3 faydaları ve zararları arasında pek çok şey olup zarar olarak bilmeniz gereken bir durum bulunuyor. Kullanım ile ilgili olan bu durum için tek yapmanız gereken dengeli bir Omega 3 kullanımıdır.

Omega 3 kanı aşırı şekilde seyrettiği için kanın daha fazla sulandırır. Bununla beraber kan sulandırıcı ilaç kullanılırsa olası bir kanama da durdurulması çok zor olur. Ayrıca kan sulandırıcılarla aşırı kullanılan Omega 3 yağ asitleri beyinde kanamaya sonrasında da kısmi felce neden olur. Bu durumun önüne geçmek adına kesinlikle takviye ilaçlarla kullanılmaması gerekir.

Omega-3 Karaciğere Zararları Nedir?

omega-3-faydalari-ve-zararlari

Omega 3 faydaları ve zararları için karaciğer üzerinde sadece yarardan söz edebiliriz. Fakat her besinde olduğu gibi Omega 3 içinde aşırı tüketim olduğunda çok kötü sonuçlarla karşılaşmak mümkün olur.

Omega 3 tüketimi dengeli olduğunda karaciğerde kan akışı artar, yağ depolanmasını azaltır. Bunun dışında kandaki enzim seviyesi de düşmüş olur ve insüline karşı vücudun hassasiyeti artar. Omega 3 faydaları ve zararları için sadece tüketime dikkat edilirse hem zarar hem de yararı konusunda endişe etmeye gerek olmayacağını sizlere söylüyoruz.

En İyi Omega 3 Markası Hangileridir?

Omega 3 faydaları ve zararları pek çok marka tarafından araştırılan bir konudur. Fakat zarar olarak sadece kan sulandırıcı ilaçlar yani takviye ilaçlarla beraber kullanılmasına karşı dikkatli olunması gerektiği söylenmiştir.

Omega 3 için en marka şu demek mümkün değildir. Çünkü her ürün her kişiye aynı etkiyi göstermeyebilir. Bu nedenle doktor tavsiyesi ya da besin içeriği tam olarak bilinerek yağ asitleri alınıp, tüketilirse çok iyi olur.

Omega 3 faydaları ve zararlarının insan yaşamı için çok kritik olduğunu bilmek gerekiyor. Sofralardan balığı eksik etmemek gerektiğini de bir yere yazın ve bunu güzel bir tavsiye olarak alın. Bunun gibi tavsiyeler Omega 3 faydaları ve zararları için tüm endişelerinizi ortadan kaldıracak.

İlginizi Çekebilir: Günlük Omega 3 İhtiyacı Ne Kadardır?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.