Ön Diş Dolgusu Nerede Yapılır? 2021 Ön Diş Dolgusu Fiyatı Ne Kadar?

Ön Diş Dolgusu Fiyatı 2021 Ne Kadar?

Ön diş dolgusu nedir, ön diş dolgusunu kimler uygulatabilir? Dişler, şüphesiz kişiler arası ilişkilerde ve bireysel bakımlarda oldukça önemli bir unsurdur. Araştırmalar sonucunda gösteriliyor ki çoğu insan karşısındaki birey hakkında bilgi edinmek adına ilk olarak dişlerine odaklanmaktadır. Durum böyle olunca dişlerin sadece sağlıklı olması değil, görünümü de büyük bir öneme sahiptir. Bu yüzden günümüzde birçok insan tarafından ön dişlere dolgu olur mu, ön diş dolgusu nerede yapılır sorusuna cevap aramaktadır.

YouTube video

Ön Dişlere Dolgu Olur mu?

Dolgu, diş doktorları ve diş estetisyenleri tarafından en sık kullanılan yöntemlerin başında yer almaktadır. Özellikle kırılmış ya da çürüğü bulunan dişler için kullanılan bu yöntem genellikle en sık problem yaratan arka dişlere uygulanmaktadır. Ön dişler konusunda yeterli bilgi bulunmadığı durumlarda da ön dişlere dolgu olur mu konusu gündeme gelir.

Ön diş dolgusu sadece arka dişlere yapılır gibi bir kural bulunmamaktadır. Bu yüzden rahatlıkla söylenebilir ki ön dişleriniz için dolgu yaptırabilirsiniz. Ancak burada karar verecek olan kişi daha çok gittiğiniz uzman olmalıdır. Uzmanın diş yapısını incelemesi ve gerekli görmesi durumunda dişinizde dolgu işlemi uygulamasına geçebilir. Eğer dolgu sebebiniz çürük, diş kırılması gibi sorunların yanı sıra daha güzel görünmesine yönelikse bunun için ön diş kompozit dolgu tercih edebilirsiniz.

On Diş Çürük Dolgusu Kimlere Uygulanabilir?

Ön dişler konuşma ya da gülme esnasında ilk olarak ortaya çıkan yapılardır. Bu yüzden aslında hem estetik hem de sağlık açısından çok dikkat edilmesi gereken bir konudur. Dolgu çoğu zaman çürük gibi katlanılamaz bir hal aldığında yapılsa da genel diş doktoru kontrollerini aksatmadan yapmalı buna göre erken müdahale de bulunmak gerekir.

on-dis-dolgusu-nerede-yapilir

Peki ön diş dolgusu denilen bu işlem kimlere uygulanabilir? Aslında burada keskin sınırlar çizmek pek de mümkün değildir. Uzman görüşü neticesinde dolgu yapımına karar verilmesi mümkün olacaktır. Genel olarak ön dolgu yaptıracak kişiler:

 • Dişinde kırık meydana gelenler,
 • Çürüğü bulunanlar,
 • Daha sağlıklı bir diş görünümüne sahip olmak isteyenler,
 • Diş operasyonu geçirebilecek yaşta olan bireyler,
 • Diş çekme işlemine gerek kalmadan sorunu halledilebilecek kişiler uygulayabilir.

En sık tercih edilen işlemlerden birisi olduğu için dişin kurtarılmama ihtimali olmadığı müddetçe dolgu tercih edilmektedir.

Ön Diş Dolgusu Nerede Yapılır?

on-dis-dolgusu-nerede-yapilir
Ön Diş Dolgusu Nerede Yapılır?

Dişlerinizin görüntüsünden rahatsızsanız ya da çürük gibi bir diş sağlığı probleminiz varsa gerekli işlemler sonrası dolgu yaptırmanız gerekecektir. Mevcut sorunu çözebilmek adına gidebileceğiniz farklı alanlar mevcuttur. Ön diş dolgusu yaptırabileceğiniz alanlar arasında:

 • Diş sağlığı merkezleri,
 • Devlet hastaneleri,
 • Özel diş klinikleri,
 • Estetik diş doktorları bulunur.

Diş sağlığı merkezleri ve devlet hastaneleri ücretsiz olarak dolgu işleminizi yapacaktır. Ancak özel klinikler ve estetik diş doktorları belirli bir ücret karşılığında işleminizi tamamlayacaktır.

Ön Diş Dolgusu Ne Kadar Sürer?

Diş doktorları tarafından gerçekleştirilen işlemlerin ne kadar süre devam edeceği konusunda belirli bir süre vermek mümkün değildir. Öncelikle işlemin süre aralığını belirleyen ilk unsur kaç dişinizin bu operasyona maruz kalacağıdır. Eğer tek dişinize yapılacaksa elbette 15-20 dakika içerisinde işleminiz bitebilir. Ancak bir dişten fazla dolgu yaptıracaksanız ya da tek diş olsa bile farklı işlemler yapılacaksa (kanal tedavisi vs.) bu gibi durumlarda işlem süresi uzayabilmektedir. Elbette seçtiğiniz uzmanın pratikliği ve işlem esnasında beklenmesi zorunlu olan durumlarda bu süreyi belirleyici bir unsurdur.

Ön diş dolgu nasıl yapılır, ön diş dolgusu acıtır mı diye merak ediyorsanız bunun yanıtını da verelim. Ön diş dolgusu yapılmadan önce diş yapısı incelenir. Eğer çürük vs. varsa temizleme yapılır. Temizlik sonrası amalgam dolgu ya da estetik diş hekimi görüşü neticesinde seçilen dolgu diş yüzeyine uygulanır. En son dişin şeklinin doğal olması adına rötüş işlemleri gerçekleştirilir. Çoğu zaman uyuşturma yapıldığından dolayı acı duymanız neredeyse imkansızdır.

Ön Diş Dolgusu Belli Olur mu?

Dolgu işlemi uzmandan uzmana farklılık gösterecek şekilde ortaya koyulabilmektedir. Genel olarak işlemler benzer olsa da tercih edeceğiniz uzmanın el yatkınlığı ve bilgisi neticesinde çok iyi sonuçlar alabilirsiniz. Ancak daha önce yaptırdığınız ve memnun kalmadığınız dolgularınızdan dolayı ön dişlerde dolgunun belli olup olmayacağını merak edebilirsiniz.

on-dis-dolgusu-nerede-yapilir

Ön diş dolgusu direkt olarak dolgunun belli olacağı bir işlem olduğundan dolayı dolgu esnasında dişe en yakın olacak dolgu malzemesi tercih edilir. Dolgular farklı adlandırılmakla birlikte dişe en iyi uyum sağlayacak bu dolgulara kompozit dolgu adı verilir. Kompozit dolgunun herhangi bir farklılığı olmamakla birlikte tek ayırt edici noktası ağızda farklı görünmemesini sağlamaktadır.

Ön Diş Dolgusu Ne Kadar Dayanır? Diş Dolgusu Ne Kadar Dayanır?

Dolguyu yaptırdınız peki bu dolgu ömür boyu duracak mı? Ön dişlere uygulanan dolgular düşer mi? Elbette dolguların sınırsız bir ömrü yoktur ve çoğu zaman yenilenmesi de gerekir. Ancak bu süreyi belirleyecek olan sizsiniz. Eğer dişlerinizin bakımını iyi yapar, temizliğine dikkat ederseniz aynı zamanda sert şeyleri dişlerinizle parçalamaya kalkmazsanız dolgularınız yıllar boyu dayanacaktır. Ancak estetik amaçla yapılan dolguların kullanım süreleri farklılaşabilmektedir.

On Diş Dolgusu Yaptıranlar Nelere Dikkat Etmeli? Ön Diş Dolgusu Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dişler belki de insanların en çok zorladığı ve dikkat etmesi gereken parçaları arasında yer alır. Her ne kadar oluşturduğu basınç ve güç fazla olsa da gerekli dikkat gösterilmediği müddetçe istenmeyen sonuçların ortaya çıkması kaçınılmaz olmaktadır. Bu noktada kişilerin ön diş dolgusu sonrası dikkat etmesi gereken bazı hususlar mevcuttur. Ön diş dolgusunun bakımı ve temizliği nasıl olmalı konusunda bu yüzden bilgi sahibi olmak gerekir.

on-dis-dolgusu-nerede-yapilir

Uzman diş hekimi tarafından dolgu sonrası dikkat etmeniz gereken temel konular hakkında bilgi verilir. Diş dolgusu sonrası kısa ve uzun süreli dikkat etmeniz gerekenler:

 • Dolgu esnasında uyuşturma oluştuğundan dolayı ilk yarım saat bir şey yememelisiniz.
 • Yine yarım saat içerisinde sıcak ve çok soğuk içeceklerden kaçınmalısınız.
 • Diş etleriniz dolgu esnasında zorlamaya maruz kaldıysa fırçalama esnasında etlerinize dikkat etmelisiniz.
 • Dolgulu olan dişiniz zarar göreceği düşüncesiyle fırçalama esnasında çekinerek fırçalamamalısınız.
 • Düzenli olarak bakımınıza devam etmeli ve dolgunuzun dişten farksız olmadığını bilerek çürümesine engel olmalısınız.
 • Dolgunun kırılma ihtimali olduğudan sert yiyecekleri asla dişinizle kırmamalısınız.

On Diş Dolgusu Fiyatları 2020 – 2021 Ne Kadar? On Diş Çürüğü Dolgusu Fiyatları

Dolgu fiyatları her geçen sene hatta döviz kurunun dalgalanması ile birlikte değişebilmektedir. Çünkü çoğu zaman diş alanında kullanılan malzemeler yurt dışından temin edilmektedir. Döviz bazlı alınan bu malzemelerin yanı sıra uzmanın işçiliği ile birlikte fiyatlandırmalarda değişiklikler meydana gelmektedir. Diş merkezinin bulunduğu konumun da fiyatlarda farklılık yarattığını göz önünde bulundurmak gerekir. Ortalama olarak bir diş dolgu fiyatı 200 TL ile 600 TL arasında değişiklik gösterir.

Ön Diş Estetik Dolgu Nedir?

Dişler üzerinde yapılan işlemlerin çoğu estetik kaygıdan dolayı gerçekleşmektedir. Çürük ya da farklı bir sebep olmaksızın da ön dişlerinize estetik dolgu yapabilirsiniz. Estetik dolgu genel olarak diş çürüğü, diş kırılması gibi travmatik olaylar dışında aynı zamanda doğuştan gelen ayrık dişler için de tercih edilir. Ön diş dolgusu sırasında önce varsa çürük temizlenir sonrasında ayrık görüntüyü ortadan kaldırmak adına dolgu yapılır.

On Diş Estetik Dolgu Fiyatları Ne Kadar?

Estetik dolgu fiyatları normal dolgulara kıyasla daha çok değişiklik gösterir. Hatta ön dişlere yapılan estetik dolguları ‘estetik diş doktoru’ tarafından özellikle yapılabilmektedir. Bu doktorlar diğer doktorlardan farklı bir eğitim almamış olsa da tamamen estetik yani güzellik üzerine odaklı olduğundan farklı çalışma prensibine sahip olabilmektedir.

on-dis-dolgusu-nerede-yapilir

Diğer dolgulara nazaran daha farklı bir amaç da güdülmesinden dolayı fiyatlandırmaları çoğu zaman geleneksel bir dolguya kıyasla daha pahalı olabilmektedir. Hatta tek bir diş görüntüsünü değiştirmekten öte ön dişler üzerinde genel bir görünüm değişikliğine gidilmektedir. Fiyatları eğer çoklu bir diş değişikliği mevcutsa 1500 TL ve üzeri olmaktadır.

Kompozit Dolgu On Diş Dolgusu Nedir? Estetik Ön Diş Dolgusu Farkı Nedir?

Ön diş dolgusu uzman hekim tarafından yapılan işlemlerin çoğu benzerlik göstermekle birlikte ayrıldığı noktalar mevcuttur. Bahsedilen noktalar arasında doktorun çalışma prensibi ve kullandığı malzemeler oldukça önemlidir. Şayet bir estetik diş doktoru ile çalışacaksanız bunun için çürük gibi bir sebebe ihtiyacınız yoktur. Ancak temelde çürük şikayetiyle doktora başvurursanız ön dişlerinizin görüntüsünün bir bütün olması adına ön diş dolgusu için kompozit dolgu yani en doğal renk ile dolgu yapılır.

Ön Diş Dolgusu Fiyatları| On Diş Kompozit Dolgu Fiyatları 2020 – 2021

Kompozit dolgular esnasında kullanılan malzemenin farklılık göstermesinden dolayı değişik fiyatlarla karşılaşmak mümkündür. Ancak genel olarak incelendiğinde normal dolgulara kıyasla daha pahalı olduğu bilinir. Bir kompozit diş dolgusu fiyatı ortalama olarak 400-500 TL olmaktadır.

on-dis-dolgusu-nerede-yapilir

İnsanlar yaşam içerisinde bebeklikte belirli dönemde diş çıkarır. Devamında süt dişleri dökülür ve devamlı dişleri oluşur. Kimi bireylerde çıkmamakla birlikte 20lik dişler de sonradan ortaya çıkar. Yetişkinlikte diş konusunda bilinçli olunsa da bebeklerin diş çıkarmasına yönelik dikkat etmek gerekir. Bebeklikte Diş Çıkarma Belirtileri ve Bunun Beslenme ile İlişkisi yazımıza bakarak bebeklere yönelik bilgi alabilirsiniz.

Yoruma kapalı.