Paleo Diyeti Nedir ? Yararları ve Zararları Nelerdir ?  

0 27

İsmini uygulandığı dönemden alan paleo diyeti, oldukça farklı ve ilginç diyet listeleri arasında yer almaktadır.

İnsanlık tarihindeki en uzun sürmüş olan çağ, “eski taş devri” olarak da bilinen “paleolitik çağ” adlı dönemdir. Paleo diyetine adını, uygulandığı milattan önce 600.000 ve milattan önce 10.000 yılları arasındaki bu çağdan almıştır. Bu çağda insan toplulukları mağaralarda, dağlık bölgelerde, nehir kenarlarında veya bunlar gibi çeşitli doğal yaşam alanlarında yaşamışlardır.

İnsan topluluklarının henüz hiçbir maddeyi işlememiş olduğu ve tüm malzemeleri doğadaki halleri ile kullandıkları bu dönemde, insanların beslenme alışkanlıkları da günümüzdeki beslenme türlerinden oldukça farklıdır. Çünkü paleolitik çağda hiçbir doğal şey işlenmediği gibi, besinler de işlenmeden tüketilirdi. Bu diyet türü ise sağlıklı olmak için o çağdaki insanlar gibi beslenmeyi sağlamaktadır.  Peki paleo diyeti nedir, nasıl yapılır

Paleo Diyeti Nedir ?

kolay-diyet-listesi_paleo-diyeti-nedir-yararlari-ve-zararlari-nelerdir (11)
Paleo Diyeti Nedir ? Yararları ve Zararları Nelerdir ?  

İsmini kullanıldığı dönemden alan bu diyet, günümüzde uygulanan diyet listelerinden farklıdır. Tabi olması gereken de budur. Çünkü her diyet, uygulandığı dönemin özelliklerini taşır. Zaten taş devri diyeti olarak bilinen bu diyet, kilo vermek için tercih edilen bir beslenme diyetidir. Elbette her diyet çeşidi insanların doğal ve sağlıklı beslenmesini sağlayabilecek olsa da bu diyetin en önemli özelliği, işlenmiş olan sağlıklı ürünlerin de diyet sırasında tüketilememesidir.

kolay-diyet-listesi_paleo-diyeti-nedir-yararlari-ve-zararlari-nelerdir (9)
Paleo Diyeti Nedir ? Yararları ve Zararları Nelerdir ?  

Önemli olan tek şey, bu diyeti uygularken tüketilebilen yiyeceklerin mutlaka işlenmemiş olmasıdır. Fakat paleo diyeti yaparken, çiğ yenmesi mümkün olmayan besinlerin pişirilmesinde herhangi bir sorun yoktur. Bunun dışındaki besinlerin çiğ olarak tüketilmesi esastır. Peki paleo diyetinde yenmesi ve yenmemesi gereken besinler nelerdir? 

Paleo Diyetinde Tüketilebilen Besinler Nelerdir ?

kolay-diyet-listesi_paleo-diyeti-nedir-yararlari-ve-zararlari-nelerdir (1)
Paleo Diyeti Nedir ? Yararları ve Zararları Nelerdir ?  

Her diyette olduğu gibi, bu diyette de tüketilmesi ve tüketilmemesi gereken besinler yer almaktadır. Genel olarak çiğ besinlerin tüketildiği bu diyette, hangi besinlerin yer aldığını bilmek, size bu diyeti uygularken hangi besinleri seçeceğinize dair daha iyi bir fikir oluşturacaktır. Bu besinler genel olarak şunlardır;

 • Sebzeler 
 • Meyveler  
 • Kırmızı et  
 • Balık eti  
 • Kuruyemişler 
 • Yumurta (Yenip yenmemesi konusunda tartışmalar mevcuttur)  
 • Hazır yiyecekler  
 • hindistan cevizi

Paleo Diyeti Listesi İçerisinde Yer Almayan Besinler Nelerdir ?

kolay-diyet-listesi_paleo-diyeti-nedir-yararlari-ve-zararlari-nelerdir (6)
Paleo Diyeti Nedir ? Yararları ve Zararları Nelerdir ?  

Çiğ besinlerin yer alması gereken bu diyette, kahvaltı, Öğle yemeği ve akşam yemeği için tüketilmemesi gereken besinler de mevcuttur. Peki bu besinler nelerdir? Genel olarak şu besinlerin, bu diyet listesinde yer alması gerekmektedir;

 • Fastfood ürünleri 
 • Rafine edilmiş şeker  
 • Rafine edilmemiş tuz  
 • Baklagiller 
 • Tahıl maddeleri  
 • Süt ürünleri  

Paleo Diyetinin Yararları Nelerdir ?  

kolay-diyet-listesi_paleo-diyeti-nedir-yararlari-ve-zararlari-nelerdir (8)

Paleo diyetinin yararları, özellikle spor yapan kişilerde daha fazla görülebilir. Oldukça yüksek miktarda protein bulunduran besinlerin tüketilmesiyle kas liflerinin daha sağlıklı olması ve vücuttaki bazı doku problemlerinin daha kolay bir şekilde onarılması sağlanmış olur. Bu durum ise bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar.  kolay-diyet-listesi_paleo-diyeti-nedir-yararlari-ve-zararlari-nelerdir (5)

Ayrıca bu diyet sırasında tüketilmesi gereken besinlerin pek fazla karbonhidrat bulundurmaması da diyet yapanlara diledikleri kadar yiyip içme imkanı sunmaktadır. Çünkü karbonhidrat bakımından zengin olmayan doğal besinlerin sürekli olarak tüketilmesi, vücuttaki insülin hassasiyetini artırır. İnsülin hassasiyetinin artması ile beraber vücuttaki yağ depolama hızı düşer.  

kolay-diyet-listesi_paleo-diyeti-nedir-yararlari-ve-zararlari-nelerdir (10)

Kesin olmasa da, bu diyetin kötü kolesterol seviyesini kontrol altında tuttuğu da söylenebilir. Fakat paleo diyeti tarifleri içerisinde, tüketilmesi gereken besinler için belli miktarların bulunmadığı bir diyet olduğundan dolayı, kolesterol seviyesinin yükselmesi de mümkündür. Yani paleo diyeti yapanlar, paleo diyeti ile zayıflayanlar vardır elbette. Ancak bu, uygulanan diyetin risklerini maalesef ki gölgede bırakmak için yeterli değildir.

Paleo Diyetinin Zararları Nelerdir ?  

kolay-diyet-listesi_paleo-diyeti-nedir-yararlari-ve-zararlari-nelerdir (2)

Yenmesi ve yenmemesi gereken besinlerden kaynaklı olarak bu diyetin pek çok yararı ve zararı ortaya çıkmaktadır. Bundan dolayı paleo diyeti zararları konusundan söz etmek de mümkündür.  Peki paleo diyetinin yan etkileri nelerdir? Bu diyet türü, genel olarak hayvansal ürünlerin tüketilmesini sağladığı için daha az tüketilmekte olan bitkisel besinlerdeki önemli maddelerin vücutta eksik kalmasına sebep olabilir.  

kolay-diyet-listesi_paleo-diyeti-nedir-yararlari-ve-zararlari-nelerdir (7)

Örneğin karbonhidrat bakımından oldukça zengin olan tahıl ürünleri tüketilemediği için vücut için gerekli olan karbonhidrat miktarına ulaşmak zorlaşabilir. Beyin ve kalp de dahil olmak üzere vücuttaki tüm organların doğru bir şekilde çalışması için gerekli olan bu besin maddesinin az olarak vücuda alınması ile “ketozis” adlı fizyolojik bir durum meydana gelir.  

kolay-diyet-listesi_paleo-diyeti-nedir-yararlari-ve-zararlari-nelerdir (4)

Ketozis durumu, kandaki keton cisimciklerinin sayısında büyük bir artış meydana gelmesi ile ortaya çıkar. Karbonhidrat alımının az olması durumunda vücudun ihtiyaç duyduğu enerjinin açığa çıkabilmesi için vücutta yağ sindirimi başlar. Bu sindirim sırasında kandaki glikoz miktarı da azalır ve hiperketonemi adlı bir hastalığın görülme riski artar. Bu hastalık, hayvanlarda da görülebilir. Paleo diyeti yaparken baklagillerin ve tahılların tüketilmemesi, lif alımının azalmasına da yol açabilmektedir.  

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.