Paleo Diyeti

Paleo Diyeti

Paleo diyeti son dönemlerde oldukça popüler olan bir diyet türüdür. Bu yazımızda Paleo diyeti nedir, nasıl yapılır, fayda ve zararları gibi konu başlıklarına değineceğiz. Taş devri diyeti olarak da adlandırılan bu diyet, mağara adamı gibi yemek yiyerek kilo vermeyi vaat ediyor.

Paleo Diyeti Nedir?

Paleo Diyeti Nedir?

Paleo diyeti tarihi, avcı toplayıcı insanlara kadar uzanır. Bu diyetin temelini, o çağlarda yaşayan atalarımızın beslenme şekilleri oluşturuyor. Tabi ki biz yüzlerce yıl öncesinde atalarımızın ne yediğini bilemesek de işlenmiş gıdaları tüketmediklerini biliyoruz. İşlenmemiş yiyecekler ile birlikte fiziksel olarak sürekli aktif olan avcı toplayıcı toplumlarda kilo, şeker ve kalp ile ilgili problemler gibi yaşam şeklinden dolayı oluşan hastalıklara sahip olmadıklarını düşünmemiz yanlış olmaz. Pek çok araştırma bu diyetin kilo kaybına yol açtığını ve sağlık içinde çok ideal olduğunu öne sürmektedir.

Hatırlarsanız Paleo diyetine, Taş devri diyeti demiştik. Bu ünvanı laf olsun diye almadı. Paleo kelimesi Paleolitik çağdan gelmektedir. Paleolitik çağ, milattan önce 12.000 yıl öncesinde son bulan Kaba Taş Devri ve Yontma Taş Devirlerini kapsayan bir çağdır. Bu çağda insanlar küçük gruplar halinde, balıkçılık, toplayıcılık ve avcılık yaparak yiyeceklerini sağlıyorlardı. O çağda kimse kilo vermeyi düşünecek değildi. Sadece elde olan imkanlarla besleniyorlardı. Başlıca bu imkanlar Et, balık, böcek, meyve ve sebze ağırlıklı yiyeceklerden oluşuyordu.

Paleo Diyeti Nasıl Yapılır?

Paleo Diyeti Nasıl Yapılır?

Paleo diyeti öyle sabah, akşam şunu yapın gibi kısıtlamalara girmez. Tamamen kişisel ihtiyaca göre uyarlanır. Yani şöyle ki kimileri hayvansal gıdaları sever ve bunların yanında az miktarda karbonhidratlı yiyecekler ekleyerek diyetini oluşturabilir. Bir başkası da yüksek karbonhidratın yanına sebze ve bitki ağırlıklı bir menü şeklinde diyetini oluşturabilir. Tamamen bu kriterler doğrultusunda sizde kendinize uygun ve kendi zevk aldığınız yiyecekler doğrultusunda bu diyeti uygulayabilirsiniz. Burada sadece işlenmiş gıdaların hiçbir şekilde bu diyette olmaması gerekiyor.

Paleo beslenme şekli için kılavuz olması bakımından tüketilmesi ve tüketilmemesi gereken yiyeceklere örnek verelim. Bu ürünlere göre beslenme düzeninizi kurarsanız yağ yakımı ve sağlık bakımından faydalı olacaktır. Tüketilmesi uygun olan yiyecekleri, Et, balık, kuruyemiş, her türlü sebze ve meyve, yumurta, toksin atımında kullanmak için şifalı bitkiler, metabolizmanın hızlı çalışmasını sağlayacak baharatlar ve sağlıklı yağlar olarak sıralayabiliriz. Yağ mutlaka tüketilmesi gereken besinlerdendir. Burada dikkat edilecek tek şey sağlıklı yağın kullanılmasıdır. Bunun dışında diyet programına almayacağımız ürünler ise, işlenmiş gıdaların tamamı, şekerli ve asitli meşrubatlar, süt ürünleri (faydalı olsa da bu diyette yer verilmiyor), suni tatlandırıcı ve zararlı olan bitkisel, trans ve margarin türündeki yağlar.

Paleo Diyetinin Faydaları ve Zararları

Paleo Diyetinin Faydaları ve Zararları

Paleo diyeti faydaları arasında kanser riskini, kalp hastalıklarını ve diyabeti düşürücü etkileri olduğu düşünülüyor. Düşünülüyor diyorum çünkü bununla ilgili kanıtlanmış bir klinik çalışması bulunmuyor. Diyetle oluşan yaşam şekli nedeniyle, beslenmenin ilerleyen dönemlerde nasıl bir sorun çıkartacağı ile ilgili bir öngörü bulunmuyor.

Yenmemesi gerekenler listesinde bulunan bazı ürünler nedeniyle Paleo diyetinin bir takım zararları olabilir. Bunların en önemlisi süt ve süt ürünleridir. Bunlar tüketilmediği için kalsiyum ve D vitamini eksiklikleri çıkacaktır. Vitamin ve minerallerin yeteri kadar alınamamasından dolayı kemik hastalığı, diş çürümesi, halsizlik gibi sağlık problemleri görülebilir.

 

Zayıflatan Buzlu Yeşil Çay Nasıl Hazırlanır?

Zayıflatan Buzlu Yeşil Çay Nasıl Hazırlanır?

Metabolizmayı hızlandırarak hızla kilo vermenize yardımcı olacak yeşil çay ile yağlarınızdan kurtulmanız mümkündür. Havalar ısınmaya başladıkça sıcak içeceklerden uzaklaşmaya başlarız. Çaya kahveye ne kadar düşkün olursak olalım sıcak yaz günlerinde soğuk ve içimizi ferahlatacak içeceklere yöneliriz. Bu çayı da bu sebeple tüketmekte zorlanabilirsiniz. Bu yüzden biz de bu çayın buzlu tarifini sizlerle paylaştık. Böylece hem yazın sıcaklarında serinleme fırsatı bulacaksınız hem de fazla kilolarınızdan kurtulmuş olacaksınız. Eğer siz de havalar ısınınca yaz aylarına daha zayıf girmek isteyenlerdenseniz bu tarifi mutlaka denemelisiniz…

Zayıflatan Buzlu Yeşil Çay Tarifi

Zayıflatan buzlu yeşil çay tarifi için kullanmanız gereken malzemeler şu şekildedir:

  • 7 adet yeşil çay poşeti
  • 4 su bardağı kaynamış su
  • 2 su bardağını dolduracak kadar buz
  • 2 tatlı kaşığı bal (balın doğal olmasına dikkat ediniz.)

Hazırlanışı:

Yeşil çayın paketini açarak kaynamış suyun içerisine bırakınız. Yaklaşık 5 dakika dinlenmeye bırakalım. 5 dakika sonra yavaşça çıkaralım. Buzlarımızın içine ise balı ilave edelim.  Balın çözülmesi için 2 dakika boyunca karıştırın. Eğer dilerseniz içerisine limonda katabilirsiniz. Çayınızı soğuk olarak için. Afiyet olsun. Günde iki ya da üç bardaktan fazla tüketirseniz zehirlenmeye yol açabilir. O yüzden fazla tüketmemeye dikkat edelim.

Yeşil Çay Faydaları Nelerdir?

Yeşil çay faydaları yalnızca zayıflatmak ile sınırlı değildir.  Eğer şekersiz bir şekilde tüketirseniz 0 kalori olan bu çay, vücudunuzdaki yabancı maddelerin temizlenmesine de yardımcı olmaktadır. Kendisinde yoğun bir şekilde kafein olmasından dolayı vücuttaki fazla yağların yakılmasına sebep olmaktadır. Diyetisyenler bu sebeple kilo vermek isteyen danışanlarına bu çayı tavsiye etmektedir. Aynı zamanda bu çayı tükettiğiniz günlerde diğer günlere nazaran daha enerjik olduğunuzu göreceksiniz. Metabolizmanın normalinden iki kat daha fazla çalışmasını sağlayan bu çay sayesinde eskisi kadar iştahlı olmadığınızı fark edeceksiniz.

Yeşil Çayın Zayıflatma Etkisi

Yeşil çayın zayıflatma etkisi birçok kişi tarafından bilinmektedir. Zayıflatan çaylar denince hemen hemen herkesin aklına ilk olarak bu çay gelmektedir. Ayrıca buzlu şekilde tüketilmesi sıcak olarak tüketilmesine göre çok daha kolaydır. Hiç kalori içermeyen bu çay, şeker ve Alzheimer hastalarına da çok faydalı olmaktadır.

 

 

Yoruma kapalı.