Pamuk Viskon Kumaş Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Pamuk viskon kumaş hakkında son dönemde birçok konu merak ediliyor. Bunların başında nasıl bir kumaş olduğu sorunsalı öne çıkıyor. Öncelikle viskonun pamuk olmadığını belirtmekte fayda var. Tıpkı pamuğa benzer bir madde olan selüloz materyalinden üretilmektedir. Görüntü ve hissiyat olarak %100 pamuğa benzediği için sıklıkla karıştırılır. Fakat onun kendine has ve kaliteli bir yapısı vardır.

Viskon hammaddesinin üretimi ve işlenmesi aşamalarında kesinlikle kimyasal bir madde ile tepkime içerisine sokulmaz. Tamamen doğal ve sağlıklı yapıda bir kumaş türüdür. Zaten bu sayede yaz aylarının sıcak günlerinde terletme ve ciltte alerji yaratmaz. Kısacası hiçbir çekinceye gerek duymadan gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

pamuk-viskon-kumas-kapak

Pamuk Viskon Kumaş Nasıldır?

Yapı ve görünüm itibariyle çok özel bir üründür pamuk viskon kumaş. En başta nem alma seviyesi pamuk kumaşlara oranla çok daha yüksektir. Nemi tutması, onu sıcak günlerin vazgeçilmezi haline getirir. Diğer özelliklerinden bazılarını birkaç başlık altında toplamak mümkün:

  1. Kaliteli bir viskon ortalama %80 ile 120 arasında su emici özelliktedir.
  2. Boyama ve baskı tekniklerine çok müsait bir kumaştır. Elbiselerde ve bluzlarda bu sayede sıklıkla tercih edilmektedir.
  3. Islak durumlarda dayanıklılık oranı biraz düşüktür. Kuru haline göre %50 civarında bir dayanıklılık seviyesinde düşüş yaşanmaktadır.
  4. Hoş, şık ve zariftir. Büründüğü her kıyafette bireylerin zarafetini arttırır. Yaz koleksiyonlarında mutlaka tercih edilir.

Tüm bu özellikler elbette üst kalitedeki pamuk viskon kumaş çeşitleri için geçerlidir. Ve en güzel viskonlar sadece Yeşim Kumaş koleksiyonlarında bulunmaktadır. Detaylı bilgi için koleksiyonlarımıza göz atabilirsiniz.

YouTube video

Pamuk Viskon Kumaş Çeker mi?

Pamuk ile benzer yapıda olması viskon kumaşların yıkandıktan sonra çekme yapacağı gibi bir algıyı yaratıyor. Fakat bu hatalı bir bilgi. Pamuk viskon kumaş kesinlikle çekme yapmaz. Fakat elbette bunun için doğru yıkama tekniklerinin uygulanması önemli bir faktör. Hatalı yıkama uygulamalarında bu kumaşlarda çekme sorunsalı kaçınılmaz olacaktır.

Desenli viskon kumaş ve diğer viskon kumaş türleri için yıkama önerileri hakkında sizlere detaylı bilgiler sunduğumuz giyim kategorimize bir göz atabilirsiniz. Orada aklınızdaki soru işaretlerini kolaylıkla gidermeniz mümkün.

Yoruma kapalı.