Pancar Kaç Kalori ?

Pancar, genelde salatalarımızı süslediğimiz ya da suyunu içmeyi tercih ettiğimiz ya da turşusunu kurarak sabırsızlıkla yemeği gözlediğimiz bir kök sebzedir. Genelde haşlanarak, kavrularak, buharda pişirilerek ya da çiğ olarak tüketilebilir. Kaynatılması içerisindeki besin değerlerinin korunması açısından çok da tavsiye edilmez. Özellikle bünyesinde barındırdığı nitratın suda kolaylıkla çözünmesinden dolayı kaynatmak tercih edilen bir yöntem değildir.

Pancarın, pek çok yararlı etkilerinin yanı sıra bilinçli tüketilmesi gereken bir sebze olduğu gerçeğini unutmamak gerekir. Yan etkileri aşırı tüketildiği zamanlarda gözlenmiştir.

Pancarın Yararları Nelerdir?

Pancar C vitamini, potasyum, manganez ve demir açısından zengin bir sebzedir.

C vitamini, vücudumuzun bağışıklık sistemini güçlendirdiği gibi cildimiz için de sağlıktır.

Pancara mor rengini veren içerisindeki betalin maddesidir. Bu madde antioksidan özelliği gösterir ve kalp damar hastalıklarında önleyici olduğu gibi kronik rahatsızlıklara da iyi gelir. Ayrıca iç organları koruma özelliğine de sahiptir.

Pancar, kansere karşı etkilidir. Kesin olmamakla birlikte pankreas, prostat ve meme kanserini önlemede etkili olduğu düşünülmektedir.

İçerdiği manganez kemik sağlığı için önemlidir.

Potasyum kan basıncını düşürür ve kalp dostudur. Ayrıca sinir ve kas hücreleri üzerinde sakinleştirici etkileri vardır. Strese bağlı diyabet hastalıklarında etkilidir.

Fiziksel performans ve dayanıklılık arttırıcı etkisi vardır. Bu etki yapısında bulunan nitrat içeriği ile sağlanmaktadır.

Demir içeriği sayesinde anemi hastalığının oluşma riskini azaltır.

Pancarda bulunan nitrat beyindeki kan akışını düzenler, tansiyonu düşürür, bunama riskini azaltır.

Pancarın Diyetteki Kullanımı Nasıldır?

Su ve lif miktarı açısından zengin bir sebzedir. Bu yüzden insanlarda tokluk hissi uyandırır. Bütün bunların sonucu zayıflamak için küçülen mide demektir. Ancak özellikle şeker hastalarının, böbrek ve safra kesesi problemleri yaşayan kişilerin tüketirken bir hekime danışmalarında yarar vardır.

Pancarın Kalori Miktarı Nedir?

Pancarın kaç kalori olduğu aşağıda belirtilmiştir. Verilen değerler 100 gr pancar temel alınarak hesaplanmıştır.

Kalori:                       44 kcal

Karbonhidrat:           8.02 gr

Lif:                            1.3 gr

Protein:                     1.2 gr

Yağ:                          0.5 gr

Kolesterol:                0.0 mg

A Vitamini:                287.0 IU

C Vitamini:                8.2 mg

Potasyum:                279mg

Kalsiyum:                 12.0mg

Demir:                      0.4 mg

Rengiyle sofralarımıza, tadıyla damaklarımıza, şifasıyla bedenimize kattığı kıymetlerden dolayı ne kadar şükretsek az. Kendinizi ve sevdiklerinizi bu derece şifalı besinlerden mahrum bırakmayın.

Yoruma kapalı.