Papatya Çayının Faydaları

Kendimizi doğaya attığımızda hepimizin yaptığı şeylerden biri papatya toplamak, seviyor sevmiyor diye yapraklarını tek tek koparmak. Oysa o papatyadaki mucizelerin hepsini bilsek bunu yapmazdık. Yüzyıllardır bir çok hastalıkta kullanılan papatya; harika bir sakinleştirici özelliğe sahip bir çiçektir. Görüntüsündeki o zariflik, insana sunduğu şifasıyla daha da değerli yapıyor bu çiçeği.

papatya-cayinin-faydalari-1

Papatya; yüksek oranda fosfor içermesinden dolayı vücudun bir çok noktasındaki hastalıkların tedavisi için kullanılıyor. Kemik yapısının güçlenmesi, ruhsal sorunların giderilmesi, antioksidan etkisi sayesinde kanser ve sinir sistemi tedavisinde sıklıkla kullanılır.

Ayrıca papatya; romatizmal hastalıklar, mide yanma ve kasılmalarında, gastrit ve ülser tedavisinde de sıklıkla kullanılmakta. Ağzınızda oluşan yaralar için bile kullanabileceğiniz bu faydalı bitki, aynı zamanda regl dönemlerinde oluşan kasılmalar içinde iyi geldiği biliniyor. Uykusuzluk için tam bir uyku ilacı etkisi yaratan bu bitki, uykusuzluk problemi çekenler için uyku ilacı yerine rahatlıkla kullanılabilir. Hazımsızlık, bağırsakların rahatlaması ve sırt bel ağrılarındaki ağrı hafifletici etkisi bulunuyor.

Papatyanın bu kadar faydası bilimsel olarak kanıtlanmış bir gerçek olsa da; onun da bazı yan etkileri mevcut. Ambrosia ailesinden gelmesinden dolayı, alerji yapabilir, kullanmadan alerji testi yaptırılabilir. Kan sulandıran ilaç kullanılıyorsa, papatyadan uzak durmak gerekir. Hamilelikte kullanımı için mutlaka doktor kontrolünde olmalıdır.

Papatyanın sakinleştirme ve uyutma özelliği olduğu için dikkat gerektiren ve tehlikeli iş yapan kişiler kesinlikle kullanmamalıdır. Kullanmadan önce doktorunuzdan bilgi almanızda yarar vardır.

Yoruma kapalı.