Patates (Haşlanmış) Kaç Kalori?

Patates, çok uzun yıllar önce keşfedilmiş ve özellikle içerdiği nişasta ile beraber son derece doyurucu bir besin maddesidir. Faydalı bir besin maddesi olan patates aynı zamanda patlıcangiller familyasında yer almaktadır. İçeriğinde yer alan nişasta nedeni ile suda haşlanması durumunda kalori değeri azalırken, kızartılması durumunda ise kalorisi artmaktadır. Patates (haşlanmış) kaç kalori sorusu ise özellikle diyet yapanların tercihi olan patatesin, zayıflama konusunda da tercih edenler tarafından merak edilmektedir.

Doğru Tüketilirse Kilo Yapmıyor

Son yıllarda yapılan araştırmaların neticesinde, doğru pişirilme yönetimin uygulanması ve bu şekilde tüketilmesi sonucunda patatesin kilo yapmadığı elde edilmiştir. Bu nedenle de diyet yapan birçok kişinin diyet listesi içerisinde patatesin sıkça görülmesi söz konusu hale gelmiştir. Sofraların vazgeçilmez besin kaynaklarından biri olan patates (haşlanmış) kaç kalori sorusu ise merak konusu haline gelmiştir.

Kızartmasına Dikkat

Birçok farklı şekilde tüketilme şansı olan patates, en çok fast food gıdaların yanında yan ürün olarak tüketicilere sunulmaktadır. Ancak fast food gıdalar ve yağda kızartılmış patates, kilo alma korkusu olanların ya da diyet uygulayanların kesinlikle tercih etmemesi gereken besinler arasında yer almaktadır. Zira içerisinde bulunan yağ oranları ve glüten, tuz, şeker gibi besin maddeleri neticesinde yüksek kaloriler ile vücutta kilo yapmaktadır. Ancak haşlanmış patates tüketimi, son derece yararlı ve zayıflama açısından da büyük bir öneme sahiptir. İçerisinde yer alan nişastanın yanı sıra lifli bir besin maddesi olması sayesinde, sindirim sistemini düzenlemede yardımcı bir besin kaynağı olarak patates, diyet yapanların listesinde oldukça fazla yer alarak rahatlıkla tüketilmektedir.

Bağırsaktaki hareketlerin bozulması sonrasında patatesin tüketilmesi, sindirim sistemini düzenleyici etki oluşturmaktadır. İshal, kabızlık ya da basur gibi sorunlar yaşayan kişilerin, patates tüketimi yaparak bağırsakların temizlenmesi ve toksitlerden arınmasına da yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda detoks etkisine de sahip olan patates, uzun süre mideyi tok tutarak tokluk hissi yaratmaktadır. Böylece daha uzun süre yemek yemeyerek, zayıflama konusunda endişe duyacak bir sorun da olmamaktadır. Patates (haşlanmış) kaç kalori sorusuna yanıt olarak ise 100 gram haşlanmış patates 77 kaloridir cevabı verilebilmektedir.

Yoruma kapalı.