Patates Kaç Kalori?

Hem besleyici değerinin yüksek olması hem de birçok yemekte kullanılabilmesi nedeniyle mutfaklarda eksik olmayan temel besinlerden biri patatestir. Folik asit, fosfor, lif ve nişasta bakımından zengindir. Kök sebzelerden biri olan patates içerdiği kalori miktarı düşüktür. Ancak pişirilme şekli patatesin içerdiği kalori oranını değiştirdiği için dikkatli tüketilmesi gereken bir besindir.

Patates Nasıl Tüketilmeli?
Nişasta açısından zengin olan patates haşlandığında nişastasını suya bıraktığı için kalori miktarı azalır. Özellikle kilo problemi olanların haşlanmış patates tüketmeleri önerilir. Ancak yağ kızartılmış patates bütün yağı içine emer. Böylece içerdiği kalori miktarı da hızla artar. Kızarmış patates tüketmek vücutta yağ oluşumuna neden olur. Ülkemizde birçok patates çeşidi bulunmaktadır. Kabuğu ile birlikte yenilebilen patatesler kabuksuz olanlarına göre daha fazla kalori içerir. Ayrıca genellikle Karadeniz Bölgesinde yetişen tatlı patatesin kalorisi de diğerlerine göre daha fazladır.

1 Adet Orta Boy Patates Kaç Kalori?
100 gram orta boy patates yaklaşık 93 kalori içerir. 12.8 mg C vitamini, 0.35 demir ve 1.5 gr lif içeren 100 gram patates oldukça fazla karbonhidrata sahiptir.
100 gram patateste
21.55gr karbonhidrat
1.96 gr protein
391 mg potasyum
5 mg kalsiyum
5 mg sodyum bulunur.
Yağ ve kolesterol içermeyen patates diyet yapanlar tarafından rahatlıkla tüketilebilir.

Pişme Şekline Göre Kalori Hesaplaması
100 gram patates (1 adet orta boy)
Haşlanmış patates: 77 kalori
Fırında patates: 96 kalori
Közlenmiş patates: 82 kalori
Kızarmış patates: 520 kalori
Patates cipsi: 502 kalori
Kabuklu patates: 127 kalori

Patates Kilo Aldırır mı?
Kalorisi düşük bir besin olan patates yağ emici özelliği nedeniyle yağda kızartıldığında bol yağ emer ve aldığınız kalori miktarını arttırır. Bir porsiyon kızarmış patates tüketmek ortalama 500 kalori almanız demektir. 500 kalori yakma içinde 2 saat yüksek performans isteyen bir spor yapmanız gerekir. Oysa suda haşlanmış kabuksuz patates en düşük kaloriye sahip olur. Pişmemiş bir adet patates 93 kalori iken haşlandığında bu kalori miktarı 77’ye düşer. Çünkü patates içindeki nişastayı haşlandığı suya bırakır. Ancak içerdiği vitaminleri ve lifi bünyesinde tutar. Bu bakımdan oldukça faydalı olan haşlanmış patatesi diyet yaparken korkmadan tüketebilirsiniz. Günde 1 ya da 2 adet orta boy patates yemek ihtiyacınız olan vitamin ve minerallerin alınmasına yardımcı olacaktır.

Patatesin Kilo Vermedeki Katkısı
Diyet yaparken yenilen bir adet haşlanmış patates sindirim sistemini düzenler, bağırsakların çalışmasını sağlar, kabızlık ve ishali önler. İçerdiği lif sayesinde uzun süre sizi tok tutarak acıkmanızı engeller. Vücuttaki zararlı toksinlerin atılmasını kolaylaştırır. Kan akışını ve metabolizmayı hızlandırır. Kan şekeri ve tansiyonu dengeler. Böylece diyet yaparken kan şekerinizin düşmesini önler. İki öğün arasında tüketilen haşlanmış patates sayesinde tatlı krizlerini ve enerjinizi koruyarak bedeninizin yorulmasını engelleyebilirsiniz. Sindirimi kolaydır, gaz ve şişkinlik yapmadığı için kendinizi huzurlu hissedersiniz.

Yoruma kapalı.