Patates Suyu Nedir ? Faydaları Nelerdir ?

Patates suyu ve faydaları merak edilen konuların başında yer almaktadır. Patateste yüksek miktarda mineral ve fitokimyasallar bulunmaktadır. Evde yapılan cilt bakımları için de son günlerde aranan besin, patates ve suyu olmaktadır. Patates, cilde sağladığı pek çok faydası nedeni ile cilt bakımı için hazırlanan listelerde üst sırada konumlanmaktadır.

YouTube video

Patatesin suyu tek başına kullanıldığı gibi doğal yağlarla karıştırılarak da kullanılabilmektedir. Patates hakkında son dönemlerde yapılan araştırmalar, patatesin cilt üzerindeki mucizevi etkilerini adeta gözler önüne sermektedir. Ciltte yer alan kırışıklıkların, göz altında yer edinen mor renkli halkaların ve yorgun görünen cildin en büyük onarıcısı, çiğ patates olmaktadır.

Patates İçerisinde Bulunan Besin Değerleri ve Etkileri Nelerdir?

Patates Suyu

Patates, sahip olduğu zengin besin değeri ile dikkat çekmektedir. İnsan sağlığına sunduğu pek çok fayda da sahip olduğu bu besin zenginliğinden kaynaklanmaktadır. Patates sıvısı içerisinde bol miktarda C vitamini bulunmaktadır. Tüketimi ile birlikte kişinin demir emilimi artmaktadır. Ayrıca kişinin vücudunda kolajen oluşturarak vücudun bağ dokusunu geliştirmekte ve vücut bütünlüğünün korunmasına yardımcı olmaktadır. Patates suyu kullananlar patates ve suyundan kısa sürede önemli yararlar elde ettiklerini belirtmiştir.

Patates Suyu

Patateste bulunan sıvı, cildin dayanıklı bir yapıya sahip olmasını, canlılık kazanmasını ve esneklik elde ederek eklemlerin ve organların bir arada bulunmasını sağlamaktadır. Kişi, yaşlandığı zaman vücudunda bulunan kolajen miktarı azalmaktadır. Kolajen miktarı azalan ciltte kırışıklıklar, zayıflıklar ve selülit tarzı oluşumlar görülmektedir. Ayrıca eklem ağrıları da kalojen azalmasından kaynaklanabilmektedir. Patates cilde faydaları bu nedenle çok yüksektir.

Patates suyu ne işe yarar sorusunun cevabı sürekli olarak araştırılmaktadır. Patates sıvısında yer alan bol miktardaki C vitamini aynı zamanda vücutta bulunan ödemin atılmasına yardımcı olmaktadır. Vücuttaki şişkinliğin önlenmesine de C vitamini nedeni ile antioksidan bolluğu yol açmaktadır.  C vitamini, vücutta yer alan tahrişin azalmasına etki etmektedir. Tahriş azaldığı için ciltte aynı zamanda parlaklık da meydana gelmektedir. Patates sıvısı B vitamini açısından oldukça zengindir.

Patates Suyu

Patatesin suyu bir bardak içildiğinde günlük ihtiyaç duyulan B1 ve B3 vitaminlerinin %40 kadarının tamamlandığı görülmektedir. B vitamini sayesinde karbonhidratın basit bir şeker olan glukoza dönüşme evresi kolaylıkla gerçekleşmektedir. Vücudun ihtiyaç duyduğu enerji de bu sayede sağlanmaktadır. Patatesin suyunda bol miktarda potasyum bulunmaktadır. Bir porsiyon olarak tüketilen patateste 1,5 mg potasyum bulunmaktadır.

1 porsiyon patates tüketimi de ihtiyaç duyulan potasyum miktarının %30’unun alınmasını sağlamaktadır. Bir portakalda bulunan potasyum miktarının yaklaşık 4 katı kadar potasyum, 1 orta boy patateste bulunmaktadır. Ayrıca patates ve suyunda bol miktarda demir bulunmaktadır. Potasyum, kan hücrelerinin gelişmesine ve zarar görmeden faaliyet göstermesine yardımcı olmaktadır. Patatesin suyu 1 bardak olarak içildiğinde günlük demir ihtiyacının yaklaşık %13’ünü vücuda sağlamaktadır.

Patates Suyunun Faydaları Nelerdir?

Patates Suyu

Patates suyunun faydaları pek çok rahatsızlığa iyi gelmesinden dolayı dikkat çekmektedir. İçeriğinde yer alan yüksek besin değerleri sayesinde insan vücuduna sayısız katkı sağlamaktadır. Ayrıca genel olarak patatesin suyunun sahip olduğu faydalar da şöyle açıklanabilir:

  • Patatesin cilde faydası çok yüksektir, cildi güzelleştirir,
  • Patates, uzun süre tok tutarak kilo vermeye yardımcı olmaktadır,
  • Sindirim sistemi için yararlı etkiler sunar,
  • Kalp ve damar rahatsızlıklarını iyileştirici etkisi bulunmaktadır,
  • B6 vitamini sayesinde strese iyi gelmektedir,
  • Saç dökülmesini engeller, saç sağlığını korur.

Patates Suyu Maskesi Nedir?

Patates Suyu

Patates suyu maskesi cilde inanılmaz yararlar sağlamaktadır. Maskenin yapımı oldukça basittir. İstenildiği anda yapılarak cilde uygulanabilir. Maskenin farklı hazırlanma ve uygulanma şekilleri bulunmaktadır. Maskeyi bu şekilde kullanarak çeşitli faydalar elde etmek mümkündür. Göz altı morluklarından kurtulmak için çiğ patates ezilerek ortaya çıkan sıvı, bir pamuğa dökülmelidir. Pamuk bu şekilde göz altındaki mor ve yeşil olan bölgelere sürülmektedir. Gece yatmadan önce göz altına patates sıvısı uygulandığında, bu bölgede kısa sürede olumlu etkiler görülecektir.

Patates sıvısı insan yüzünde olumlu etkiler meydana getirmektedir. Göz altı morluklarının iyileştirilmesinden başka, yüz kısmında bazı dönemlerde ortaya çıkan solgun alanları da patates sıvısı yok etmektedir. Yüze patates suyu kullananlar, kullanım öncesinde patatesi büyük halkalar halinde doğramalıdır. Büyük halde kesilen patatesler yüzdeki solgun bölgeye koyulmalıdır. 15 dakika süre ile patates, solgun ciltte durmalıdır. Ardından bu bölgeye hafif bir masaj yapmak gerekmektedir.

Yüzde bulunan siyah noktalar için de özel bir maske kullanılmaktadır. Bunun için 2 adet orta boy patates soyularak rendelenmelidir. Patateslerin soğuması için rende halinde iken buzdolabına koyulması gerekmektedir. Patatesler soğuduktan sonra yüzde siyah leke bulunan bölgelere yerleştirilmelidir. Kısa sürede yüzde bulunan siyah lekelerin kaybolduğu görülecektir.

Patates Suyu ve Limonun Cilde Uygulanması

Patates Suyu

Patates suyu ve limonun birlikte kullanımı ile cildin daha da sağlıklı bir görünüme kavuşacağı kanıtlanmıştır. Ayrıca bu kürün hazırlanması da diğer patates kürleri gibi oldukça basittir. 1 adet küçük patates soyulmalıdır. Bu karışım için 1 yemek kaşığı kadar limon suyuna da ihtiyaç bulunmaktadır. İlk olarak, soyulmuş patates rendelenir. Rendeli haldeki patates bir kaba koyulur ve içerisine limon suyu eklenir. Bu şekildeki karışım iyice karıştırılır. Pamuk yardımı ile bu karışım yüze sürülmelidir. Karışım, 15 dakika kadar yüzde bekledikten sonra yüz ılık su ile durulanmalıdır.

Patatesin Suyunun Saçta Kullanım Şekilleri Nelerdir?

Patates Suyu

Patatesin suyu, saça pek çok fayda sağlamaktadır. Patates sıvısı, saç dökülmesini engellediği gibi saça canlılık katmaktadır. Kolay bir şekilde hazırlanabilen kürleri kullanarak daha sağlıklı saçlara sahip olmak mümkündür. Çiğ ve haşlanmış patates suyu saç için kullanılabilmektedir. Hazırlanışı daha kısa sürdüğü için bu bölümde çiğ patates ile ilgili bir kür açıklanmaktadır.

Öncelikle 1 orta büyüklükteki patates yıkanmalıdır. Yıkama işleminden sonra patatesin kabuğu soyulmalıdır. Patateslerin rendelenmesi ve püre yapılması gerekmektedir. Bu aşamada pürenin kuru olmamasına dikkat edilmelidir. Püre kuru bir görünüme sahipse biraz su katarak pürenin kıvamını ayarlamak gerekmektedir. 10 dakika kadar süren hazırlama aşaması sonunda oluşan patatesin suyu, tülbent aracılığı ile başka bir kaba aktarılmalıdır.

Bu şekilde oluşan patates sıvısını kafa derisine kontrollü bir şekilde sürerek, kafa derisine 10 dakika boyunca masaj yapılmalıdır. Kafa derisinin tamamına ulaşıldıktan sonra karışım saçlara da değdirilmelidir. Masaj ve sürme işlemi bittikten sonra kafa, herhangi bir cisimle kapatılmamalıdır. Bu şekilde 15 dakika kadar beklendikten sonra saçlar ılık ya da soğuk su aracılığı ile durulanmalıdır. Saç derisinin nefes almasını sağlayan ve yabancı maddelerin saç diplerinde toplanmasını engelleyen bu yöntem, haftada 1 kere uygulanmalıdır.

Haşlanmış Patates Suyu Zayıflatır Mı ?

Patates Suyu

Haşlanmış patates suyu zayıflatıcı bir özelliğe sahip mi soruları sıkça sorulmaktadır. Patates kullanılarak hazırlanan ve tüketilen sıvıların kilo kaybında yardımcı olduğu söylenmektedir. Hazırlanan diyet programlarında yer verilen patatesin suyunun genellikle çiğ patates ile hazırlandığı görülmektedir. Kilo verdiren içeceği hazırlamak için patatesleri soyarak katı halde meyve sıkacağından geçirmek gerekmektedir. Bu şekilde hazırlanan suyun, sabah vaktinde aç bir mide ile tüketilmesi gerekmektedir. Bu sayede 3 günde 5 kilo verildiği söylenmektedir.

Yoruma kapalı.