Patlıcan Kaç Kalori?

Patlıcanın Besin Değerleri

Orta boy bir patlıcanın besin değerleri incelendiğinde oldukça sağlıklı ögelerden oluştuğu anlaşılır. 4.98 gram karbonhidrat içeren patlıcan diyet listelerinde yer alabilecek düşük karbonhidratlı besinlerdendir. Kolesterol içermediğinden kalbin ve damarların sağlığını korur. 5.64 gram lif içerdiğinden bağırsakların çalışmasını sağlar. 448 miligram potasyum ve 6 miligram sodyum içeren patlıcan, vücuttaki krampların oluşmasını engeller. 26 miligram kalsiyum içeriği düşük gibi görülse de kemikler için gereklidir. Ayrıca C ve A vitaminleri ile demiri barındıran patlıcan vücut direncini artırır. Patlıcanda sadece 0.36 gram yağ bulunur.

Patlıcanın Faydaları

Patlıcan kaç kalori diye düşünmeden önce faydalarını göz önünde bulundurmak gerekir. Yüksek lifli yapısından dolayı kabızlığın düşmanıdır. Neredeyse yok denilecek kadar az yağ barındırdığından diyet için uygun bir yiyecektir. Ama önemli olan patlıcanın hangi yemek şeklinde tüketilirse daha az kalorili olduğunu bilmektir. Kanserojendir. Çok yüksek miktarda su içerir. Bu sebeple kuru cildi nemlendirir. Her mevsimde yetişen patlıcanı yemek uygun değildir. Patlıcan, yaz sebzesidir. Vücutta selülit oluşumunu engeller.

Patlıcanın Zararları

Patlıcanın zararları kalorisi ile ilgili değildir. Patlıcanın içinde bulunan oksalat sebebiyle böbreğinde ya da safra kesesi içerisinde taş olan kişiler yememelidir. Ayrıca patlıcan yenildiğinde bazen ağızda yara oluşabilir. Patlıcan kaç kalori diye düşünenlere verilecek cevap çoktur. Çünkü yer aldığı yemeğin türüne göre değişir. Yani patlıcan ile yapılan yemeklerin hepsi farklı kalorilerdedir.

Patlıcanlı Yemeklerin Kalorisi

Patlıcan kaç kalori sorusu eğer hiç pişmemiş dalından kopmuş haldeki patlıcandan bahsedilirse 200 gram patlıcan 34 kaloridir. Yemeklerdeki kalorilerine bakılırsa bir porsiyon patlıcan ezmesi 87, patlıcanlı börek 213, patlıcan kebabı 275 kaloridir. Kızarmış patlıcanın 100 gramında 148 kalori bulunur ve sağlık için çok yağlı olduğundan uygun değildir. Haşlanmış patlıcan genellikle tercih edilmediğinden en sağlıklı şekli közlenmiş halidir. 100 gramı 24.9 kaloridir ve oldukça lezzetlidir. Alternatif sağlıklı seçeneklerden biri de fırında yapılan az yağlı patlıcanlı tariflerdir. Sık tercih edilen bir porsiyon patlıcan kebabı 276 kaloriyken, köfteli patlıcan kebabı 282 kaloridir.

Yoruma kapalı.