Peynir Kilo Aldırır mı ? Peynir Kaç Kalori?

Lor Peynir Kilo Aldırır mı ? Peynir Kaç Kalori ?

Peynir Kilo Aldırır mı ? Kahvaltı deyince aklımıza ilk gelen besin çeşitlerinden biri peynir olduğundan dolayı peynir kaç kalori sorusu oldukça merak edilmektedir.

Kahvaltı sofralarının parlayan yıldızı peynirin çeşitleri çok fazladır. Beyaz peynir, kaşar peynir, tüm peynir, lor peynir ve krem peynir gibi çok çeşidi vardır. Hatta peynirle yapılan pek çok yemek tarifleri de bulunmaktadır. Deniz kenarında simit, krem peynir ve çay üçlüsünü sevmeyen yoktur. Ancak nefis bir lezzet de olsa, kilo sorunu yaşayanların, yiyecekleri düşük kalorili olarak tüketmeleri gerekmektedir. Çünkü besinlerin içinde bulunan değerler ne olursa olsun, sağlık açısından her şeyi ölçülü bir şekilde tüketmek gerekmektedir.

YouTube video

En çok merak edilen şeylerin arasında olan; çok severek tüketilen peynirin diyetteyken ne kadar ve hangisinin tüketilmesi daha uygun olur. Peynirin hangi çeşitleri diyet listelerine uygun olduğunun ayrıntıları öğrenmek isterseniz doğru yerdesiniz. Bununla beraber peynir çeşitleriyle ilgili detayları ve peynir kalori miktarı ve besin değerlerini, kilo aldırıp aldırmadığı konusu ile ilgili bilgileri bu yazımızda bir araya getirdik.  

1 – Lor Peynir Kilo Aldırır mı ? Peynir Kaç Kalori ?

Lor peynir kahvaltı sofralarında sevilerek tüketilen yumuşak kıvamlı, koyun, keçi sütünden elde edilen taze tüketime uygun bir peynir çeşittir. Tuzlu ve tuzsuz seçenekler vardır. En kaliteli olanı ise kaşar peyniri yapımında elde edilen peynir altı suyundan elde edilendir. Özellikle Akdeniz diyeti olarak bilinen sebzelerin, meyvelerin bolca tüketilen diyette kullanılan bir  peynir çeşididir 

Lor peyniri yüksek oranda protein içermesinin yanında içerdiği mineraller ve vitaminler bakımından da oldukça zengindir. Özellikle de A vitamini, B2 vitamini ve B12 vitaminidir. Lor peynir kaç kalori sorusuna gelecek olursak da; yağ oranı oldukça düşük olan lor peynirinin, detaylı olarak 100 gram lor peynirinin besin değerlerini inceleyelim.

Bu değerler şu şekildedir;

 • Protein 1,7 gram; 
 • Sodyum 13 mili gram; 
 • Potasyum 32 mili gram; 
 • Kalsiyum 32 mili gram; 
 • A vitamini 30 mili gram; 
 • Demir ise 0,2 mili gramdır.  

Son olarak lor peynirin faydalarından bahsedecek olursak; 

 • Kalsiyum bakımından oldukça zengindir. 
 • Tuz oranı düşük olduğu için tansiyonu dengede tutan iyi bir besindir.
 • Yağ oranı düşük olduğu için kolesterolü dengede tutar. 
 • Sindirim sisteminin düzenli bir şekilde aktif olmasını sağlar. 
 • Diyette düşük yağ ve kalori alınmasını sağlamaktadır. 

2 – Kaşar Peynir Kilo Aldırır mı ? Kaşar Peynir Kaç Kalori ?

Süt ve süt ürünleri protein açısından zengin ve sağlığımız için oldukça önemli bir besin kaynağıdır. Büyüme ve gelişmenin sağlanması için doldukça değerlidir. Özellikle diş sağlığı için için peynir tüketmek gereklidir. Kalsiyum, sinir sistemimiz için kıymetlidir. Peynir içinde A, D, E ve K vitaminlerini bulundurmaktadır.

Kalp sağlığımız için gerekli olduğu gibi kanser riskini de azaltır. Hamilelik sürecinde kemik erimesi problemine karşı korur. Dokuların onarımın da gerekli olan proteinin ana kaynağıdır. Sağlıklı yağ asitlerini içinde barındırır. Peki bu ve daha fazla faydası bulunan peynirler içerisinde yer alan kaşar peyniri kilo aldırır mı?

Sağlıklı yağ asitleri, diyabetten koruyucu etkiye sahiptir. Biraz da taze kaşar peynir kaç kalori ? Kaşar peynir Kilo Aldırır mı ? Kahvaltı deyince aklımıza ilk gelen besin çeşitlerinden biri peynir olduğundan dolayı peynir kaç kalori sorusu oldukça merak edilmektedir.bahsedelim. Taze kaşar peyniri yaklaşık olarak 106 kcal olmaktadır. Kalori yönünden fazla olması nedeniyle diyetlerde çok fazla tercih edilmez. Fazla miktarda kaşar tüketmek kilo alımını sağlamaktadır. Bunun yerine az yağlı ya da tuz oranı düşürülmüş beyaz peynir tüketilmelidir.  

peynir-kac-kalori

3 – Tam Yağlı Peynir Kilo Aldırır mı ?  

Her buzdolabının olmazsa olmazlarından biridir tam yağlı peynir.  Beyaz peynirin çeşitli türleri varken en sevilen türlerinden biri tam yağlı peynirdir. Herkes tarafından tercih edilen bu peynir diyet sırasında çok fazla tercih edilmiyor. Peyniri çok seven ama fazla kilolardan kurtulmak için diyet yapmak zorunda olanlar için küçük bir tavsiye verebiliriz.  

Diyet sırasında tam yağlı peynir tüketmemek daha verimli kilo vermenizi sağlayacaktırTam yağlı peynir vücutta direk yağlanmaya yol açacak olan yağlı beyaz peynir yerine yağsız beyaz peynir tercih edilmelidir. Light ürünlerin içerisinde bulunan koruyucu maddeler diyet esnasında kilo almanızı engellese de metabolizmanızda bozukluklar oluşmasına neden olacaktır. Light ürünleri de diyet listesine eklememek gerekir. 

4 – Krem Peynir Kilo Aldırır mı ? 

Peynir kalsiyum, potosyum, fosfor, magnezyum, A ve E vitaminleri içeren sağlık için de çok faydalı bir besindir. 1200-1400 ya da 1800-1900 kalorilik bir diyet aşamasında erkekler için 60-90 gram peynir tüketmek uygun olacaktır. Ayrıca şunu da eklemek gerekir 12 su bardağı süt yerine bir kibrit kutusu peynir ya da iki kibrit kutusu kadar peyniri bir su bardağı süt ya da yoğurt buna eş değerdir. 

1 porsiyon krem peynir kaç kalori olduğundan bahsedelim. Krem peynir olarak adlandırılan gıda 11 kalori vardır. 1 porsiyon krem peynir ile ilgili detaylara değinecek olursak, kalorisi düşük olduğu için diyet listelerine bol miktarda yer verilir. Tabi ki spor yaparsanız, bütün fazlalıklardan kurtulursunuz.  

5 – Süzme Peynir Kilo Aldırır mı ? 

Aklımıza ilk gelen soru süzme peynir kaç kaloriSüzme peynir kilo vermek için uygulanan diyetler için bol miktarda diyet listelerinde yer bulur. Çünkü süzme peynirin protein miktarı fazla, kalorisi azdır. Yapılan bir araştırmada, bir yıl boyunca süzme peynir ve benzeri protein kaynaklarından zengin bir diyet uygulayan kişiler dikkate alınmıştır.

Bu diyeti yapan kadınların 2,8 kilogram erkeklerde ise 1,4 kilogram kilo verdiği görülmüştür. Bunun yanı sıra süzme peynirin içinde kazein adı verilen proteini gibi yoğun protein bulundurduğu için daha uzun süre tok tutuğu da incelenmiştir. Süzme peynirin verdiği doygunluk hissi sayesinde zayıflamaya yardımcı olmaktadır. 

Az önce bahsettiğimiz kazein proteine gelecek olursak? Bu protein yavaş yavaş kanla karıştığı için kas kütlesini artırır, kas kaybının engellenmesinde faydalı olur. Sporcuların ilk tercihlerinden biridir. Özellikle kas yapmak için uğraşan kişiler tarafından tercih edilir. Ayrıca süzme peynir yapmak istiyor ve süzme peyniri nasıl yapılır diyorsanız, kendi peynirini kendisi yapmak isteyenlere özel tüyolar, başlıklı yazıyı okumalısınız.

YouTube video

Labne Krem Peynir Kilo Aldırır mı ? Peynir Kaç Kalori ?

Labne krem peynir en çok simit eşliğinde tercih edilir. Bir porsiyon labne peynir gıdasına 60 kalori içerir. Yanında bol susamlı simit de düşünürsek, fazla kiloların gelmesi kaçınılmaz olacaktır. Labne peyniri düşük bir kalori olduğundan dolayı fazla kilolarından kurtulmak için diyet listelerinizde kullanabilirsiniz. Tabi ki bunun yanında spor yapmayı da ihmal etmemek lazım. Şunu da unutmamak lazım ne kadar az kalori alırsanız o kadar hızlı kilo verirsiniz.  

Bir porsiyon labne beyaz peynir kaç kalori olduğuna besin değerlerini üzerinden incelersek; 

 • Karbonhidrat 1,65 gram; 
 • Protein 1,50 gram; 
 • Yağ 5,40 gram; 
 • Kalsiyum 37,50 gram içermektedir.

Yoruma kapalı.