Popüler Diyet Kuralları ile Formda Kalın ! 

0 3

Günümüzde neredeyse bir hastalık haline gelen kilo sorunları için çözüm olarak sunulan diyet kuralları, oldukça hayat kurtarmaktadır.

Obezitenin yoğunluk kazandığı günümüzde birçok insan hem kilo vermek için hem de sağlıklı bir hayat için diyet yapmakta fakat yanlış yapılan diyetler, istenileni aksine başarıdan çok başarısızlık getiriyor. Bu nedenden dolayı diyet kuralları bazı durumlarda hayat kurtarıcı öneme sahip olmaktadır.

Eğer bu kurallar azim ve kararlılıkla uygulanırsa, sağlıklı bir hayata kavuşmak oldukça yakın hale gelecektir. Tabi bu süreçte dengeli ve düzenli hareket etmek, kötü yaşam tarzını terk edip sağlıklı bir yaşama yönelmek ve uyku düzenini sağlamak gibi konulara oldukça önem erilmesi gerekmektedir. Zaten genel olarak saydığımız bu şeylere dikkat edildiği takdirde yeni kural ya da benzeri bir şeye gerek kalmayacaktır.

Popüler Diyet Kuralları Nelerdir ?

kolay-diyet-listesi_populer-diyet-kurallari-ile-formda-kalin (3)

Belirli kuralları çerçevesinde yapılan hem kilo vermek ya da kilo almak hem de sağlıklı bir yaşam amacıyla yapılan yeme ve içme aktivitelerine diyet denir. Amacınıza yönelik olarak birçok diyet listesine ulaşabilirsiniz. Fakat bir diyete başlamadan önce bir dahiliye ya da endokrinoloji doktoruna danışmanız gerekmektedir. Kilo verememenizde ya da alamamanızda hormonal ya da genetik faktörler olabilir.

kolay-diyet-listesi_populer-diyet-kurallari-ile-formda-kalin

Eğer önünüzde diyet uygulamak için bir engel varsa, bunu doktorunuzla birlikte çözüp sonrasında vücudunuzun kalori ihtiyacına göre uygun bir diyete başlamalısınız. Sonrasında kilo vermek ( göbek veya vücut yağı yakımı) ya da almak süreciniz son derece kontrollü ve sağlıklı bir şekilde başlar ve bu durum böyle sürer. 

Kilo Vermek İçin 10 Altın Kural !

kolay-diyet-listesi_populer-diyet-kurallari-ile-formda-kalin (4)

Neredeyse hastalık boyutuna gelmiş kilo sorunlarından kurtulup sağlıklı bir yaşama kavuşmak mümkündür. Tabi bunu yapmak için bazı kurallara uyulması gerekmektedir. Çünkü her ne olursa olsun düzensiz ve dengesiz bir şekilde başarıya ulaşmak mümkün değildir. Mutlaka bir düzen ve denge içerisinde hareket edilmeli ve bu düzen bozulmadan süreç devam ettirilmelidir.

kolay-diyet-listesi_populer-diyet-kurallari-ile-formda-kalin (2)

Şayet azim ve kararlılıkla bu süreci idame ettirirseniz, o çok özlenilen kilosuz ve sağlıklı günlere kavuşabilirsiniz. Bundan sonra geriye yapılacak tek şey kalıyor, o da kilo vermek için 10 altın kuralın ne olduğunu bilmek! O zaman hep beraber bu altın diyet kuralları nelermiş bakalım:

1 – Gerçekçi Hedefler Belirleyin 

kolay-diyet-listesi_populer-diyet-kurallari-ile-formda-kalin (11)
Popüler Diyet Kuralları ile Formda Kalın !

Diyete başladığınızda büyük ihtimalle ilk hedefiniz hızlı kilo vermek olacaktır fakat bu gerçekçi bir hedef olmayacaktır. Eğer aşırı kilolu biri değilseniz 3 gün gibi kısa bir süre 5 kilo vermeniz tıbbi olarak mümkün değil. Diyetiniz ilk haftasında hızlı kilo verebilirsiniz fakat üçüncü haftada tartıda kilo vermeniz durmuş gibi görünebilir. Oysa ki yağ yakımınız bu dönemde artmıştır. Yağlar kaslara göre aynı ağırlıkta daha çok daha fazla yer kaplarlar. Bu dönemde tartıda çok az kilo veriyor gibi görünseniz bile vücudunuzda incelmeleri görmeniz çok normal. Bu dönemde diyete küsmemek ve istikrarlı davranmak çok önemli. 

2 – Besin Seçiminize Dikkat Etmelisiniz 

kolay-diyet-listesi_populer-diyet-kurallari-ile-formda-kalin (10)
Popüler Diyet Kuralları ile Formda Kalın !

Vücudumuzda ve besinlerde gerçekleşen değişimlerden dolayı gluten, laktoz ya da maya duyarlılığınız olabilir. Bunun dışına vücudunuz vegan ya da vejetaryen beslenmeye daha uygun olabilir. Bu besleme tarzlarından hangisinin sizin için daha iyi olduğunu anlamanın ne kolay yolu farklı besin gruplarını bir hafta boyunca tüketmeniz. Bu sayede hangi yiyeceklerin kilo vermenizde size yardımcı olacağına karar verebilirsiniz. Uygulayacağınız diyet kuralları sizin metabolizmanıza göre belirlenmeli. 

3 – Program Yaşınıza Uygun Olmalı 

kolay-diyet-listesi_populer-diyet-kurallari-ile-formda-kalin (14)

Vücudunuzun yaptığınız diyet ve spora verdiği cevabın süresi yaşınıza göre değişir çünkü yaşlandıkça metabolizmanızın hızı düşer. Bu durumda spor ve diyet listesi hazırlarken yaşınızı göz önünde bulundurmalısınız. 

4 – Ne Kadar Aç Olduğunuza Karar Verin 

kolay-diyet-listesi_populer-diyet-kurallari-ile-formda-kalin (17)

Açlık seviyenizi anlamak için bir açlık ölçeği hazırlayın. Örneği 1-çok aç, 2-hafif aç, 3-tokluk, 4-çok tokluk, 5-aşırı tokluk. Diyet yaparken kendiniz ne birinci aşamaya ne de beşinci aşamaya maruz bırakmamalısınız. İkinci ve üçüncü aşamada yemek yemeniz daha sağlıklı olur. Fakat yemek yerken yiyecekler az kalorili olsa bile aşırı şekilde tüketmemelisiniz çünkü bu durum midenizin aşırı büyümesine ve tokluk hissetmemenize neden olur. 

5 – Su Tüketiminize Önem Verin 

kolay-diyet-listesi_populer-diyet-kurallari-ile-formda-kalin (5)

Su içmek hem enerji düzeyinizin yükselmesine hem böbreklerinizin daha etkili çalışmasına hem de metabolizmanızın hızlanmasına neden olur. Metobolizmanızın hızlanması kilo vermenizi hızlandıran bir diğer etkendir. Bunların yanında vücudunuzda ağırlığa neden olan ödemin atılması su içmenizle kolaylaşır. 

kolay-diyet-listesi_populer-diyet-kurallari-ile-formda-kalin (6)

Su içmenin metabolizma üzerinde ne kadar büyük etkisi olduğunu görmek için, su tüketimini artırmanız yeterli olacaktır. Eğer aklınızda suyun zayıflatmaya yardımcı olamayacağıyla ilgili endişeler var ise, çok su içmek zayıflatır mı, başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz. İyi okumalar😊

6 – Diyet Kuralları İçerisinde Ufak Kaçamaklar Sorun Değil

kolay-diyet-listesi_populer-diyet-kurallari-ile-formda-kalin (7)

Maalesef kolay diyet listesi diye bir şey yok. Her diyet listesinde sizi zorlayacak diyet kuralları vardır. Bu zorluklarla başta başa çıkabilirsiniz fakat diyete başlamasın üzerinden zaman geçtikçe diyet yapmanın kuralları sizi daha çok zorlamaya başlayacaktır. Bu zamanlarda hem nefsinizi körleştirmesi için hem de diyete küsmemeniz için ufak kaçamaklar yapabilirsiniz fakat bu kaçamaklar sık ve aşırı olmamalıdır. 

7 – İçeçekler ve Uykusuzluk Tatlıyı Çeker 

kolay-diyet-listesi_populer-diyet-kurallari-ile-formda-kalin (8)
Popüler Diyet Kuralları ile Formda Kalın !

Evinizde ya da kafelerde içtiğiniz şekersiz tatlılar o kadar masum değil. İçtiğiniz şekersiz latte, cappuciona ya da macciato size bir küçük porsiyon tatlının vereceği kadar enerji verebilir. Bunun yanında kahve içerken canınız sürekli tatlı bir şeyler çekebilir. Bunun nedeni kahvenin tatlı algısını köreltmesidir, bu nedenden dolayı gün içinde içtiğiniz kahve miktarına özen göstermelisiniz. Uykusuzluk yüzünden enerji eksikliği çeken vücudunuz sizi tatlı yemeye itebilir. Bu nedenden dolayı uyku düzeninize dikkat etmelisiniz. 

8 – Yemek Saatleriniz Aynı Olmalı 

kolay-diyet-listesi_populer-diyet-kurallari-ile-formda-kalin (9)

Aynı saatlerde yemek yemek diyet yapanlara öneriler arasında yer almaktadır. Her gün aynı saatte yemek yemek size bir disiplin kazandırır. Bu disiplin ise vücudunuzun ve metabolizmanızın daha iyi çalışmasını sağlar. Eğer bir sağlık sorununuz yoksa, zaman aralıklı oruç ya da oruç gibi programları uygulayabilirsiniz.  

9 – Egzersiz Yapmak Çok Önemli 

kolay-diyet-listesi_populer-diyet-kurallari-ile-formda-kalin (12)

Zayıflamanın altın kuralları arasında belki de en önemlisi düzenli spor yapmaktır. Düzenli egzersiz sayesinde hem metabolizmanız hızlanır hem de kas kütleniz artacağından dolayı vücut şekliniz belirginleşir. Aynı zamanda sıkı diyet kuralları arasında spor yapmak sizi rahatlatır bunun yanında her gün spor yapmak hayatınızı düzene sokar. 

10 – Moraliniz Yüksek Tutun 

kolay-diyet-listesi_populer-diyet-kurallari-ile-formda-kalin (13)

Sıkı ve keskin sınırları olan diyet kuralları sizi psikolojik olarak zorlayabilir fakat güçlü psikoloji zayıflarken sizin en büyük yardımcılarınızdan biridir. Bu süreçte size en çok destek veren, moralinizi yükselten kişilerle yakın olmanız çok önemlidir. Kısaca diyet yapmanın kuralları bu şekildedir. Bu kurallara gerekli şekilde uyulduğu takdirde, zaman içerisinde sonuç alındığı görülecektir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.