Porsiyon Ne Demek? 4 Adımda Porsiyon Nasıl Ayarlanır?

Porsiyon Ne Demek, 1 Porsiyon Ne Kadar?

Diyette olan ya da sağlıklı yemek isteyen kişilerin karşısına çoğunlukla porsiyon çıkar peki, porsiyon ne demek? Porsiyon hesaplaması nasıl yapılır? Porsiyon genellikle diyetlerde denk gelinen bir kelimedir. Porsiyon ölçüsüyle hareket etmek kişilerin yedikleri besinlerin daha sağlıklı bir miktarda almasına aynı zamanda besin değerleri arasında dengeli dağıtıma sebep olmaktadır. Kalori kontrolünü sağlama açısından sadece diyet sırasında değil insanların genel olarak tüm zamanlarda uygulaması gereken bir unsurdur.

YouTube video

Günlük kalori alımı kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Kişinin yaşı, sağlık problemleri, boy-kilo orantısı gibi çeşitli sebeplerden ötürü kalori oranlarında değişiklik oluşmakla birlikte ortalama olarak 1500-2000 kalori önerisi yapılmaktadır. Başta kilo almamak için aynı zamanda sağlıklı besin tüketimi sağlamak adına kalori hesaplamasını porsiyon ölçümleri sayesinde sağlayabilirsiniz. Bu yüzden porsiyon ne demek, 1 porsiyon ne kadar gibi sorulara cevap bulmalısınız.

Porsiyon Ne Demek? Porsiyon Ne Demek Kısaca

Porsiyon, temelde kişilerin tüketmesi gereken ve uzmanlar tarafından belirlenen besin tüketim miktarıdır. Porsiyon hesaplaması da sağlıklı olunması amacıyla hesaplanmaktadır. Yenilecek yemeğin içeriğine göre porsiyonlarda değişiklik olabilmekle birlikte belirlenen bazı ölçümler bulunmaktadır. Sizler de porsiyon ne demek, 1 porsiyon ne kadar gibi soruların cevaplarını yazının devamında öğrenebilirsiniz.

porsiyon-ne-demek-4-adimda-porsiyon-nasil-ayarlanir
Porsiyon Ne Demek?

Porsiyon hesaplaması genellikle kişilerin avuç içi kadar olmaktadır. Vücut dengesini sağlamak amacıyla avuç içinizi baz alarak ilerleyebilirsiniz. Örneğin kaşık boyutunuz avuç içi kadarsa bununla yemek ölçebilirsiniz. Yiyeceğiniz meyve avuç içinizin boyutuyla birebir ise yine bir porsiyon meyve miktarını karşılayabilirsiniz. Ufak detaylarla porsiyonlar birbirinden ayrışmaktadır.

1 Porsiyon Yemek Kaç Gram?

Porsiyon ne demek ve 1 porsiyon yemek kaç gram olmaktadır? Yiyeceğiniz yemeğe göre durum değişiklik göstermektedir. Bu durumu çeşitlendirmek, doğru ayarlama yaparken durumu kolaylaştıracak bir unsurdur. Örneğin makarna ya da pilav yemek istiyorsanız 1 porsiyon için eğer servis kaşığı kullanacaksanız 2 servis kaşığı yeterli olacaktır. Ancak yemek kaşığı kullanaksanız bu durumda 4 yemek kaşığı sizler için yeterli olacaktır.

Et yemeklerinde ise etin pişimi ile birlikte gramajında azalma olacağından porsiyon belirlemesi değişiklik gösterecektir. Pişmiş olarak servis edilecek kırmızı etlerin genel olarak 100-125 gramı 1 porsiyona denk gelecektir. Tavuk ve hindi eti kırmızı ete göre daha fazla gramaj kaybedeceğinden 150 gram 1 porsiyon yemeğe denk gelmektedir. 1 porsiyon balık yemeği ise 175-200 grama denk gelir. Mutfak tartıları ile ölçümü hassas yapabilirsiniz.

1 Porsiyon Sebze Ne Kadar?

Çiğ sebze kullanımında 1 porsiyon ne demek, ne kadar eder? Kullanılacak herhangi bir sebze ya da etin çiğ hali ile pişmiş hali arasında fark olur. Özellikle sebzeler pişme sırasında çok eridiği için araştırmalarınıza çiğ ve pişmiş sebze olarak bakmalısınız. 1 porsiyon sebze miktarları:

  • Pancar kullanacaksanız iki iri ya da üç orta pancar,
  • Büyük doğranmış iki su bardağı pazı,
  • Geniş bir su bardağı bezelye,
  • Geniş bir su bardağı nohut,
  • Büyük doğranmış iki su bardağı kıvırcık,
  • İki su bardağı ıspanak yaprağı,
  • 20-22 adet fasülye porsiyonu oluşturmaktadır.

1 Porsiyon Sebze Yemeği Kaç Kaşıktır?

1 porsiyon sebze yemeği pişmiş olacağından dolayı yine kaşık hesabıyla kontrol edilebilmektedir. 2-3 yemek servis yemeği eğer etsiz ise 1 porsiyona denk gelir. Yemek kaşığı ile oluşturacaksanız bu sayıyı 4-5 kaşık olarak ayarlayabilirsiniz. Aynı zamanda etli yapılmış bir porsiyon sebze yemeği (100gr) yaklaşık 54 kcal, etsiz sebze yemeğinde ise porsiyonunuzu 200 gram olarak ayarlayarak 106 kalori alabilirsiniz.

1 Porsiyon Meyve Ne Kadar?

porsiyon-ne-demek-4-adimda-porsiyon-nasil-ayarlanir

Meyveler çeşitli boyutlarda oluşacağından 1 porsiyon ne demek, 1 porsiyon meyve ne kadar soruları değişiklik gösterecektir. Temelde meyveler üzerinde iki farklı şekilde ölçüm yapabilirsiniz. 1 avuç büyüklüğünüzde olan meyveleri bir porsiyon olarak sayabilirsiniz. Bu kullanabileceğiniz ilk yöntem olacaktır. Değerlendirebileceğiniz diğer yöntem ise 100 gram üzerinden olacaktır. Örneğin orta boy bir elma 100 gram olacağından bir porsiyon, 4 kayısı, 1 armut meyveleri bir porsiyonu oluşturur.

Yemek Porsiyon Miktarları Nasıl Ayarlanır? Porsiyon Hesabı Ayarı Nasıl Yapılır?

Sağlıklı bir yaşam sürmenin başlıca koşulu doğru beslenmeden geçmektedir. Eğer sizler de sağlıklı beslenmek aynı zamanda kilo alımı yaşamamak istiyorsanız porsiyonlarınızı doğru ayarlamalısınız. Porsiyon ayarlarken dikkat edebileceğiniz bazı koşullar bulunmaktadır. Adım adım bu koşulları dikkat ederek hem bir porsiyon ne demek hem de porsiyon ayarı nasıl yapılır sorularınıza yanıt bulabilirsiniz.

1- Mutfak Tartısı Kullanın

Porsiyon ayarlarında genel olarak 100 gram üzerinden ilerleme sağlanır. Bu yüzden, ayarlama esnasında hassas mutfak tartıları işinizi görecek bir alet olacaktır. Özellikle pişmemiş sebze ve meyveleri kısa sürede tartılarda ölçebilirsiniz. Böylece sağlıklı beslenmenin yolunu kolaylıkla oluşturarak porsiyon hesabı yapabilirsiniz. Mutfak tartıları tarif yapımlarında da işinizi kolaylaştırır.

2- Aynı Bardak ve Kaşıktan Ölçüm Yapın

Porsiyon ne demek, porsiyon ölçümleri nasıl yapılır konusuna açıklık getirebilmek adına kullanacağınız yardımcı aletleriniz olacaktır. Bunlar yemek ise servis ya da yemek kaşığı, taneli sebzeler ise bardak üzerinden oluşmaktadır. Tabağınızı hazırlarken bir malzeme için hangi aracı kullanıyorsanız bunu sabit olarak kullanmaya devam etmelisiniz. Örneğin pilav için hangi servis kaşığı kullanılıyorsa aynı boyutta kaşıkla sebze yemeğinizi ölçmelisiniz.

3- Günlük Kalori İhtiyacınızı Belirleyerek Porsiyonlarınızı Oluşturun

YouTube video

Bireylerin sahip olacağı günlük kalori miktarları değişiklik gösterir. Yaş, cinsiyet, metabolizma hızı gibi çeşitli konular bu konuda öncelik oluşturur. Günlük kalori ihtiyacınızı bir uzman aracılığı ile ölçebildiğiniz gibi internet üzerinden de kalori hesabı yapabilirsiniz. Kalori miktarınızı öğrendikten sonra yenecek sebze ya da meyvenin de kalorisi hesaplanarak porsiyon özelleştirebilirsiniz.

4- Porsiyon Ne Demek| Sabit Yemek Tabağı Kullanmak Pratiklik Sağlar

Porsiyon ne demek konusunda kolaylık sağlamanın bir diğer yolu da kişilerin sabit bir yemek takımı kullanmasından geçer. Eğer aynı genişlik ya da boyutta bir tabak kullanırsanız, benzer sebze ya da pilav türleri yaptığınızda porsiyonlarınızı göz kararı ayarlayabilirsiniz. Özellikle çok ince kalori hesapları yapmıyorsanız bu adım sizin için kolaylık sağlayacaktır.

Proporsiyon Ne Demek?

Proporsiyon farklı alanlarda kullanılan bir kavram olmaktadır. Genel anlamı, var olan parçaların bir arada bulunmasıyla elde edilen ahenk ve simetrik duruş anlamına gelir. Özellikle modada giyilen parçaların birbiri ile uyumu anlamında kullanılırken, vücut kullanımında ise vucüt uzuvlarının birbiriyle oluşturduğu simetrik görünüm amacıyla dile getirilmektedir.

porsiyon-ne-demek-4-adimda-porsiyon-nasil-ayarlanir

Porsiyon ne demek konusunda değindiğimiz bu konuda porsiyonlarınızı daha kolay hazırlama yollarını elde edebilirsiniz. Kilo almamak adına bu konuya dikkat ediyorsanız aynı zamanda kalori hesaplamalarına da dikkat etmelisiniz. Kaç Kalori kategorimize bakarak çeşitli yemek, meyve ve tatlının kalori miktarlarını öğrenebilirsiniz.

Yoruma kapalı.