Portakal Kaç Kalori?

Portakalın yaşamımızdaki yeri bir başkadır. Portakal kokusunun insanda bıraktığı ferahlatıcı ve serin etkisi yadsınamaz. Bu yüzden kozmetik, temizlik ve ilaç sanayide sıkça kullanılan doğal bir üründür. Portakal suyu en az meyvesi kadar rağbet görür. Portakal suyu tüketiminde dikkat edilecek en önemli husus taze olarak içilmesi gerektiğidir. Ayrıca mümkünse suyu yerine portakalın kendisini tüketmek çok daha faydalıdır.

Portakalın Vücudumuz Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

Kış ayları geldiğinde hastalıklar için önlemler almaya başlarız. Bunların başında aldığımız besinlerde seçici davranmak gelir ve portakal vücudun hastalıklara karşı bağışıklığını arttırdığı için dolaplarımızdan eksik olmaz.

Portakal, bağırsak sağlığı açısından değerlidir. Özellikle içerisinde pektin maddesinin bulunması bağırsak kanserini önlemede etkilidir. Bu madde bağırsakların hareketini hızlandırdığı için kilo vermede de etkilidir.

Yapısında bulunan karoten cildi güzelleştirirken, portakal antioksidan etkisi sayesinde cildi nemlendirirken yaşlanmayı da yavaşlatır.

İçeriğinde bulunan antioksidan maddeler, damarlarımızı güçlendirerek kalp sağlığını korur.

C vitamini kanın pıhtılaşmasını önlerken, pankreas ve mide kanserlerinden vücudumuzu korur.

Kabuklarının içerdiği uçucu maddeler, kanser ilaçlarında kullanılan bileşenlerdendir.

Böbreklerimizin sağlığı açısından değerlidir. Yine kabuğunda bulunan alkaloit maddesi sayesinde kolesterolü düşürür.

İçeriğinde taşıdığı magnezyum sayesinde kan basıncını düzenler bunun sonucu olarak tansiyonu düzenler.

Bünyesinde bulunan kalsiyum nedeniyle kemik ve diş sağlığımızda etkilidir.

Folik asit içerdiği için hamile ve çocuklar tarafından tüketilmesi tavsiye edilir. Folik asit beyin gelişiminde önemli rol oynar.

Ayrıca portakal suyuna eklediğiniz bir miktar balla saçınıza yapacağınız maske, saçlarınızın ışıl ışıl olmasını sağlayacaktır.

Cildinizi portakal kabuğu ile nemlendirebilir, sivilce ve aknelerinize savaş açabilirsiniz. Tabi bu uygulamaları yaparken bir uzmana danışmayı unutmayın.

Portakal ve Diyet

Portakal diyetlerde enerji ve lif kaynağı olarak kullanılır.

Portakalın Besin Değerleri Nelerdir?

Portakal; C vitamini açısından bulunmaz bir nimettir. C vitamini vücut tarafından üretilemeyen ve hücreler tarafından sınırlı olarak depolanan bir vitamin türüdür. Bunun nedeni suda çözünmesidir. Bir adet portakal günlük C vitamininizin yarısından fazlasını karşılamaya yeter. Bu vitaminin en önemli değeri bedenin bağışıklık sistemini güçlendirmesidir.

Bu değerli besinde C vitaminin yanı sıra A vitamini ve folik asit, potasyum, kalsiyum, magnezyum, fosfor, beta-karoten, sitrik asit bulunmaktadır. Ayrıca lif açısından zengin bir meyvedir.

Portakal Kaç Kaloridir ve 100 gr Portakalda Bulunan Besin Değerleri Nelerdir?

Portakalın kaç kalori olduğu aşağıda verilmiştir. (100 gr için)

Kalori:                            47 kcal

Karbonhidrat:                11.8 gr

Lif:                                 2.4 gr

Protein:                         0.9 gr

Yağ:                              0.1 gr

Kolesterol:                    0.0 mg

A Vitamini:                    225 IU

C Vitamini:                   53.2 mg

Potasyum:                   181 mg

Kalsiyum:                     40 mg

Demir:                          0.1 mg

Enerji kaynağı, kabuğundan suyuna her şekilde faydalanabildiğimiz portakal kokusu ile de çok etkilidir. Bu kıymetli meyveyi tüketmeyi ihmal etmeyelim.

Yoruma kapalı.