8 Aşamada Profesyonel Cilt Bakımı Sıralaması Nasıl Olmalı?

Profesyonel cilt bakımı sıralaması cildinizin derinlemesine temizlenmesi için yapılan işlemleri içerir. bu işlemler sayesinde cildiniz sağlıklı ve genç görünür. Cildinizin bakımını yapmak için günlük olarak bir temizleyici kullanmayı tercih edebilirsiniz. Ancak daha derin bir temizlik için deyimi yerindeyse kendinizi cilt bakımı sırası konusunda uzman ellere bırakmalısınız.

Profesyonel Cilt Bakımı Sıralaması Neden Önemlidir?

 

profesyonel-cilt-bakimi-siralamasi
Profesyonel Cilt Bakımı Sıralaması

 

Herhangi bir işi yaparken işin sonucunun sağlıklı olması için izlenmesi gereken sıralamalar olduğu gibi cilt bakımı konusunda da izlenmesi gereken bir yol vardır. Profesyonel cilt bakımı sıralaması esnasında kullanılan malzemelerin cilde nüfuz edebilmesi için aşamalara göre hareket etmek gerekir. Aksi takdirde;

  • Cilt problemleri
  • Cilde kullanılan ürünlerin yeterli sonuç vermemesi gibi sorunların oluşması kaçınılmaz olacaktır.

Peki bu sıralama nasıl olmalıdır? Profesyonel cilt bakımı ne sıklıkla yapılmalıdı? Ayrıntılar yazının devamında sizi bekliyor.

1 – Profesyonel Cilt Bakımı Sıralaması Cilt Analizi

Profesyonel cilt bakımı sıralaması için ilk adım cilt tipinin belirlenmesi olmalıdır. Bu işi bir uzman yapar. Uygulanan bazı testler sonucu cildin ihtiyacı olan bakım planlanır. Medikal cilt bakım sıralaması için cilt analizi hijyenik bir ortamda kişiye özel olarak yapılmalıdır.

2 – Cildin Temizlenmesi

profesyonel-cilt-bakimi-siralamasi

Yapılan cilt analizinden sonra belirlenen temizleyici ürün ile cilt temizlenir. Cildin temizlenmesi yapılacak uygulamanın cilde nüfuz etmesi açısından oldukça önem taşır. Ayrıca uygun cilt temizleyici ürününün kullanılması derinlemesine temizlik için mühimdir. Profesyonel cilt bakımı sıralaması için cilt analizinden sonra en önemli adım bu adımdır.

3  – Peeling İşlemi

Peeling ciltte bulunan ölü hücrelerin cilt yüzeyinden uzaklaştırılmasını ifade eder. Burada amaç profesyonel cilt bakımı sıralaması esnasında yeni hücreler için yer açmaktır. Böylece cilt daha genç görünür. Bu aşamada peeling fiziksel, lazer ve kimyasal olmak üzere üç seçenekte karşınıza çıkar. Bu aşamaların ayrıntılarını tablodan inceleyebilirsiniz.

                                                     Peeling Çeşitleri
Fiziksel peeling Fırça gibi aşındırıcı bir materyal yardımıyla ölü hücreler cilt yüzeyinden uzaklaştırılır.
Kimyasal peeling Solüsyon kullanılarak cilt derinlemesine temizlenir.
Lazer peeling Lazer ışınları yardımıyla ölü hücreler cilt yüzeyinden soyulur.

Özellikle lazer peeling alanında uzman kişiler tarafından yapılmalıdır. Aksi takdirde ciltte kızarıklık gibi sorunlara yol açabilir. Bu yüzden ilk adım olan cilt analizi düzgün bir şekilde yapılmalı ve kişiye uygun olan cilt bakımı sırası peeling uygulaması yapılmalıdır.

4 – Buhar veya Cihaz Yoluyla Ölü Deriyi ve Siyah Noktaları Temizleme

Profesyonel cilt bakımı sıralaması adımlarından biri de buhar veya cihaz yöntemiyle ölü derinin temizlenmesidir. Bu noktada ölü deriden arındırılan cilt kullanılacak ürünlere hazır hale gelir. Çünkü artık tıkalı olan gözenekler açılır ve böylece o noktaya geçiş sağlanabilir. Buhar veya cihaz aşamasının bitiminde yüz uygun olan bir temizleyici ile silinir.

profesyonel-cilt-bakimi-siralamasi

5 – Tonik Uygulaması İle Sıkılaşma

Gözeneklerin temizlenmesinin ardından profesyonel cilt bakımı sıralaması noktasında sıra tonik uygulamasına gelir. Bu uygulama ile amaç açılan ve temizlenen gözeneklerin sıkılaşmasıdır. Böylece siyah nokta ve akne oluşumunun önüne geçmek hedeflenir.

 6 – Maske Uygulaması

Tonik uygulamasının kalıcı hale gelebilmesi için profesyonel cilt bakımı sıralaması aşamalarında maske uygulaması yapılır. Bu uygulama ile gözenekler tonik uygulamasının kalıcı ve etkili olması hedeflenir. Maske hazırlanıp uygulandıktan bir süre sonra soyularak veya durulanarak ciltten çıkarılır. Günümüzde birçok farklı maske vardır. Kişinin cilt tipine uygun olan maske artık evde de kolay bir şekilde uygulanabilir. Bu sayede sık sık derinlemesine cilt bakımı uygulamasına gidemeyen kişiler haftalık cilt bakımı sıralaması rutinine maskeleri ekleyebilir.

profesyonel-cilt-bakimi-siralamasi

 7 – Nem Uygulaması

Profesyonel cilt bakımı sıralaması arasında en önemli adımlardan biri nem uygulamasıdır. Çünkü kişinin cilt tipi ne olursa olsun mutlaka neme ihtiyaç duyar. Nem cilt bariyerinin korunması için en önemli etkenlerin başında gelir. Eğer cilt bariyeri hasar görürse ciltte bozulmalar ve yıpranmalar başlar.

8 – Serum Uygulaması

Profesyonel cilt bakımı sıralaması içinde son adım serum uygulamasıdır. Bu uygulama temizlenmiş ciltte derinlere inerek iyileşmeyi sağlamak için yapılır. Böylece bozulan cilt yapısı zaman içinde düzelir ve sağlıklı bir görünüm kazanır.

Sık Sorulan Sorular

Cilt bakımı ile ilgili olarak merak edilenleri bu bölümde inceleyebilirsiniz.

1 – Yeni Başlayanlar İçin Cilt Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Konu ile ilgili uzmana başvurarak en doğru uygulamaya birlikte karar vermek doğru olacaktır. Yanlış uygulamalar cilt gibi hassas noktalar için önemli sorunlara yol açabilir.

YouTube video

2 -Profesyonel Cilt Bakımı Ne Sıklıkla Yapılmalı?

Bu aşamada cildin yapısı önem kazanır. Yıpranmış bir cilt için seans aralıkları daha sık olurken daha az hasar görmüş cilt için aralıklar daha uzun olabilir. Ancak ortalama bir değer vermek gerekirse ayda bir uygulama sağlıklı olacaktır.

3 – Kore Cilt Bakım Sırası Nasıldır?

Cilt bakımı genel olarak birbirine benzer. Ancak bazı uygulamalarda farklılıklar olabilir. Bu tarz farklılıklar için uzmanınızla görüşerek cildiniz için en doğru olana karar verebilirsiniz.

4 – Evde Cilt Bakımı Aşamaları Nasıl Olmalı?

Evde rutin olarak cilt bakımı yapan kişiler de bu sıralamayı takip edebilir. Ancak günlük bakım için bu kadar detaya gerek yoktur. Örneğin buhar ve maske uygulaması haftada bir şeklinde uygulanabilir.

 

 

 

 

 

 

Yoruma kapalı.