Protein Tozu Kullanımı Nasıldır? Protein Tozu Nedir?

Protein Tozu Kullanımı Kilo Aldırır mı?

Son yıllarda spora artan ilgi ile beraber protein tozu kullanımı da oldukça yaygınlaşmıştır. 

Protein tozu, sağlıklı beslenmek isteyenlerce tüketilmesinin yanı sıra, vücut geliştirmesi yapan kişiler tarafından da tercih edilmektedir. Vücudun ihtiyacı olan protein miktarını besinlerden almak yerine daha hızlı ve daha fazla almak için kullanılan protein tozu, aşırı şekilde kullanıldığı zaman vücutta bazı sorunlara yol açabilmektedir. 

Bu yazıda protein tozu ne demek, protein tozu kullanımı kilo aldırır mı, gibi soruların ayrıntılı açıklamalarını bir araya getirdikBeraber protein tozunu keşfetmeye ne dersiniz? 

Protein Tozu Nedir ? 

Protein tozu, bazı bitkilerden (soya fasulyesi, bezelye, pirinç, patates), yumurtadan ve bazı süt çeşitlerinden gelen proteinlerin toz halidir. Protein tozları, eklenmiş şekerler, tatlandırıcı maddeler, kıvam arttırıcılar, vitaminler ve mineraller gibi birçok bileşenleri içinde barındırabilir.  

Protein tozunun içerisindeki protein miktarı ölçek başına 10 ila 30 gram arasında değişebilir. Kas yapımı için kullanılan protein tozu kullanımı takviyelere göre daha fazla protein içerir ve kilo kaybı için kullanılan takviyelere göre daha az protein içerir. 

protein-tozu-nedir-protein-tozu-kullanimi-kilo-aldirir-mi

Protein Tozu Nedir ? Protein Tozu Ne İşe Yarar ? 

Protein tozu nedir? Protein tozu ne işe yarar? Sorusunu, Protein tozuna kimler ihtiyaç duyar? sorusunun cevabıyla birleştirerek cevap vermeye çalışalım: Protein, insan vücudu için çok önemli bir yere sahiptir. Protein tozu da, tıpkı proteinin kendisi gibi büyüme ve gelişmeye katkı sağlar. Büyüme ve gelişme çağında büyüme hızını artırmak için kullanılır. Büyüme ve gelişme çağındaki bir bireyin normal bireylere kıyasla daha çok proteine ihtiyacı vardır.  

Protein tozu kullanımıgenellikle sporcular tarafından kas yapmak için kullanılmaktadır. Kas yapmak isteyen bireylerin normal protein alımından daha fazla proteine ihtiyacı vardır. Bu nedenle proteini besinlerden almak yerine, toz haldeki protein ile beraber sabah hızlı ve kolay almak mümkün. 

Günlük veya haftalık yapılan egzersiz miktarını arttırmak için protein tozu kullanılır. Eğer normalde yaptığınız egzersizin süresi yarım saat ise ve siz bu yarım saatten daha fazla sürede antrenman yapmaya karar verdiyseniz, vücudunuzun normalde alınan protein miktarından daha fazla proteine ihtiyacı olacaktır.  Oluşan antrenman yaralanmalarını iyileştirmek için kullanılabilir. Vücutta oluşan spor yaralanmalarını iyileştirmek isteyen sporcular genellikle iyileşmelerine yardımcı olmak için daha fazla proteine ​​ihtiyaç duyarlar. 

Vegan beslenen bireyler protein tozu kullanabilir. Vegan veya vejetaryen beslenmeyle bir yaşam sürdüren bireyler, et, tavuk ve balık ve bazen de süt ve yumurtadan gelen hayvansal protein alımını alamadıklarından, diyetlerinde alması gereken hayvansal proteiniprotein tozu kullanımı yardımıyla alarak hayvansal protein eksikliklerini ortadan kaldırırlar. 

Protein Tozu Kilo Aldırır mı ? 

Protein büyüme, üreme, onarım ve bağışıklık sistemini desteklemek için gereklidir. Günlük alınması gereken miktardan fazla alınan protein tozunun fazlası zararlıdır. Protein tozunun günlük alım miktarı kadınlar için günde 50 g ve erkekler için ise günde 65 g olarak önerilir.  

YouTube video

Erkekler için 65 g protein tozu kullanımı; 100 g et, 2 yumurta ve birkaç tahıllı ekmeğe veya 200 gramlık bir yoğurtta bulunan protein miktarıyla eşdeğer proteine sahiptir. Vücuda fazla protein alınması sonucunda, kalsiyum miktarı artar ve bu vücuttaki kemik sağlığını tehlikeye sokarak idrarla fazla kalsiyum atımını gerçekleştirir. 

Kas yapmak için protein tozu kullanımı yapan pek çok sporcu mevcuttur. Peki bu kullanım sonucu protein tozu kilo aldırır mı? Sorunun cevabı basittir, aşırı şekilde kullanılmadığı sürece, sağlıklı bir şekilde tüketim sağlanmış olur ve kilo aldırmaz. 

Hatta protein tozu kullanımı kilo verme sürecinde de kullanılmaktadır. Yani zayıflarken protein tozu kullanmak bile, protein tozunun kilo aldırmayacağını bize göstermektedir. Bu tozlar iştah azaltıcı özelliğine sahip olmasından kaynaklı olarak kilo kaybına yardımcı olmaktadır. Üstelik oldukça da lezzetlidir.  

Protein Tozu Nedir? 

Üç çeşit protein tozu vardır. Bu türleri bilip, özelliklerine göre protein tozu kullanımı yapılırsa, istenilen sonucun elde edilmesi o kadar kolay olur. 

1 – Protein Konsantreleri 

Isı ve asit ya da enzimleri kullanarak, tüm besinlerden protein ekstrakt edilmesi sonucunda üretilir. Bunlar genel olarak %65 oranında protein sağlar, kalan %35’lık kısımı ise yağ ve karbonhidratlar oluşturur. 

2 – Protein izolatları 

Filtreleme işlemiyle, yağ ve karbonhidrat miktarını daha fazla ortadan kaldırarak proteini daha fazla konsantre eder. Bu protein çeşidi, içerisinde %95 oranında protein içermektedir. 

3 – Protein Hidrolizatları 

Isıyla beraber asit veya enzimlerle daha çok bir araya gelerek üretilir. Amino asitlerin arasındaki bağları koparı. Bu protein çeşidi, vücudunuz ve kaslarınız tarafından daha çabuk emilir. 

protein-tozu-nedir-protein-tozu-kullanimi-kilo-aldirir-mi

Protein Tozu Kaç Ölçek Alınmalı? Kiloya Göre Protein Tozu Kullanımı 

En kafa karıştırıcı unsurlardan birisi kaç ölçek protein kullanılacağı yönündedir. Spor yapmayan bireylerin günlük protein ihtiyacı 0.9 gramdır. Eğer düzenli spor yapıyorsanız bu sizin için 1,5 grama tekabül edecektir. 1 kilonuz için 1,5 gram hesaplaması yaparak ayarlama yapmalısınız. Örneğin 100 kilo iseniz sizin günlük protein ihtiyacınız 100-1,5=150 gram şeklinde ortaya çıkacaktır. Daha çabuk vücut şekli alabilmek için fazla kullanılmaması gerekiyor.

Protein Tozu Nasıl Hazırlanır?

Kullanacağınız protein tozuna göre hazırlanma şekli değişiklik gösterebilir. Çünkü içerikleri ve yoğunlukları farklıdır. Genelde protein tozlarının kabında bunları nasıl hazırlamanız gerektiği belirtilmektedir. Çoğu zaman su ile karıştırılarak bir sonuç elde edilmeye çalışılır. Ancak tadını bastırması amacıyla nadir de olsa süt ile yapanlar bulunmaktadır.

Whey Protein Tozu Nedir ? 

Whey proteinleri,  diğer adıyla peynir altı suyu olarak da bilinmektedir. Peynir altı suyu proteini, dünya da üretilen ve üzerinde çalışılmış en etkili takviye ürünleri arasındadır. Whey protein tozu kullanımı, yüksek kaliteli protein içermesinden dolayımükemmel bir protein kaynaktır. Temel amino asitlerin tümünü içeren, yüksek kaliteli bir proteindir. 

Peynir altı suyu proteini, yüksek besin değerine sahip olmakla beraber, aynı zamanda yüksek kaliteli proteinin en iyi kaynaklarından biridir. Peynir altı suyu proteini yüksek oranda sindirilebilir ve diğer proteinlere kıyasla daha hızlı bir şekilde emilir.  

Bu özellikleri nedeniyle en çok tercih edilen ve tüketilen protein tozu çeşidi peynir altı suyu proteinidir. Kullanımı oldukça tercih edilir ancak whey protein tozu kilo aldırır mı? sorusu da merak konusudur. 

protein-tozu-nedir-protein-tozu-kullanimi-kilo-aldirir-mi

Whey Protein Tozu Kilo Adırır mı ? 

Whey protein tozu kullanımı, kilo almak için değil ama kas yapmak için kullanılmaktadır. Peynir altı suyunun kullanılması sonucu tok tutucu, doyurucu özelliğiyle kilo vermeye yardımcı olduğu için, kilo aldırma özelliği geri plandadır. 

Whey protein tozu, iştahı azaltarak yemek isteğini bastırmaktadır. Dolayısıyla kilo aldırmaktan çok kilo verdirme özelliğine sahip bir protein tozu türüdür. 

Whey Protein Tozu Kullanımı Zayıflatır mı ? 

Whey protein tozu tok tutma ve iştah kesme gibi özellikleri nedeniyle zayıflatmaya oldukça uygun bir protein çeşididir. Sorunun detaylı cevabı maddeler halinde şöyledir; 

 • İştahı bastırarak kalori alımının azalmasına yol açar. 
 • Metabolizmayı arttırarak, daha fazla kalori yakmanıza yardımcı olur. 
 • Kilo vermede, kas kaybını engelleyerek kas kütlesini korumaya yardımcı olur. 
 • Peynir altı suyu proteininin özellikle kilo vermede ve kas yapımında etkili olduğu gösterilmiştir ve diğer protein tiplerine kıyasla yağ yakma ve tokluk üzerinde yüksek etkiye sahip olabilir. 

Whey Protein Tozu Ne Zaman Kullanılır ? 

Protein tozu kullanımı bir yana, protein tozunun hangi zaman aralıklarında tüketileceği da oldukça önemlidir. Vücudun ihtiyacı olduğu ya da hazır olduğu zamanlarda değil de, düzensiz ve vücudun ihtiyacının olmadığı zamanlarda kullanılırsa, çok faydası görüleceği söylenemez. Dolayısıyla şu maddelere dikkat edilmelidir; 

1 – Antrenmandan Önce Protein Tozu Kullanımı

protein-tozu-nedir-protein-tozu-kullanimi-kilo-aldirir-mi
Protein Tozu Kullanımı

Antrenmandan önce protein tozu kullanımıbireyler için iyi olabilir ancak egzersize başlamadan kısa bir süre öncesinde alınan proteinin tozunun size egzersiz sırasında bir etkisi olmaz. Çünkü protein çok uzun sürede kana geçer. 

Dolayısıyla egzersizden beş dakika öncesinde içilen protein tozu, size kendinizi güçlü hissettirmeyecektir. Spora başlamadan 45 dakika önce protein almanız size iyi gelecektir. Bu sayede alınan proteinin kana karışması için gerekli süre sağlanmış olacaktır.  

Egzersizden bir süre önce protein tozu kullanımı yaparsanız, onarım sürecini önceden başlatmış olursunuz. Bu sayede egzersiz esnasında hasar gören kasları, tekrar eski şekline getirecek protein vücutta hazır olacaktır. 

Tabi antrenmandan önce protein tozu kullanılınca akla spor yapmadan protein tozu kullanmak kilo aldırır mı, sorusunu getirmektedir. Bu konuda endişe duymaya gerek yoktur, çünkü olması gereken miktar alındığı sürece bu tarz bir sorunla karşı karşıya gelinmeyecektir. 

2 – Antrenman Esnasında  Protein Tozu Kullanımı

Spor yaparken bir şeyler tüketmek, sindirimi başlatacağından dolayı mideye ekstra kan gitmesine neden olacaktır. Mide etrafında toplanan bu kan, spor veya egzersiz yaparken, kaslarını desteklemesi için kanın olması gereken yerde olmaması anlamına gelmektedir. Bu durum kardiyo yapanların çok fazla endişelendiği bir konu değildir. Çünkü kardiyo yapanlar ekstra enerjiye ihtiyaç duymamaktadırlar. Ama daha kısa süren ağırlık çalışmaları esnasında kanınızın başka yerlere gitmesini istemezsiniz. 

3 – Antrenmandan Sonra Protein Tozu Kullanımı

Spor veya antrenmandan sonra protein tozu kullanımı sağlamanız, kas onarımı açısından oldukça gereklidir. Egzersiz bittikten sonra kaybettiğiniz enerji sonrasında vücudunuz enerjiye ihtiyacı duyar ve vücudunuz kaybettiği enerjiyi yerine koymak için en yakın kaynak arayışına girer.  Vücudunuz uzun süreli açlıklardan ya da yoğun egzersizlerden sonra, besinleri normalden daha hızlı ve daha kolay sindirme eğilimindedir. Dolayısıyla egzersiz ya da spordan hemen sonra protein tozu kullanmak, doğru bir tercih olacaktır. 

Egzersizden sonra 40-60 gram arasında protein tozu tüketimi sağlamanız yeterli olacaktır. Tabi aşırıya kaçmamaya lütfen dikkat edin. Çünkü fayda sağlanır düşüncesiyle alınan fazla proteinler, başka sağlık sorunları olarak kendini göstermektedir. Protein tozu nasıl kullanılır, sorusu kadar proteinin ne zaman tüketildiği de önemli bir konudur. Egzersiz bittikten 40 dakika sonrasında protein tozu tüketmek, vücudun proteine en fazla ihtiyaç duyduğu zaman dilimi olması nedeniyle en uygun zamandır. 

Eğer bu süre zarfında vücudunuzda yeterli miktarda protein bulamazsa, kas kaybı gerçekleşecektir. Şu da unutulmamalıdır ki tüketilen bu protein, vücudun spor yaparken tükettiği enerjiyi geri kazandığı manasına gelmez. Vücudun kendini toparlaması için gerekli miktarda ve belirli aralıklarla protein tozu kullanımı yapılmalıdır. 

protein-tozu-nedir-protein-tozu-kullanimi-kilo-aldirir-mi

İzole Protein Tozu Nedir, İzole Protein Tozu Nİşe Yarar ? 

Piyasada birçok farklı çeşitte ve markada protein tozu bulunmaktadır. Bunlardan hangisinin daha iyi ve etkili olduğu, kişiden kişiye değişmektedir. Çünkü her ürünün, her kişide bıraktığı etki birbirinden farklıdır.  Bu nedenle piyasada bilinen izole protein tozlarını bir araya getirdik. İşte en çok merak edilen izole protein tozları: 

 Peynir Altı Suyu Proteini 

Yapılan çalışmalar neticesinde peynir altı suyu proteininin, kas hacım ve kütlesini arttırmada ve bunun korunmasına yardımcı olduğu ortaya konmuştur. Bununla beraber sporcuların ağır egzersizler sonucu oluşan yaralanmalarını iyileşmesine yardımcı olabileceğini ve kuvvet antrenmanı sonuçlarında peynir altı suyu proteinin kas kuvvetini artırdığını ortaya  koyulmuştur. 

2 – Kazein Proteini 

Kazein proteini, kazein sütünden meydana gelir ve peynir altı suyu gibi yüksek protein içermektedir. Ancak kazein sindirimipeynir altı suyu sindirimine göre daha zordur ve çok daha yavaş emilir. Kazein proteini, mide asidi ile etkileşime girdiğinde, mide boşaltımı yavaşladığında ve kan dolaşımındaki amino asitlerin emiliminin geciktirilmesiyle bir jel oluşturur. Bu oluşan jel, kaslarınızın aminoasitlere seviyeli, daha zorlu bir şekilde maruz kalmasıyla yol açar ve kas proteinlerinin bozulma oranını azaltır. 

protein-tozu-nedir-protein-tozu-kullanimi-kilo-aldirir-mi

3 – Yumurta Proteini 

Yumurta, yüksek protein kaynaklarından biridir. Yumurtadan elde edilen protein tozları, bütün yumurtadan ziyade yumurta akılarından yapılır. Protein kalitesi mükemmel ve ne kadar çok olsa da, yüksek yağ içeren yumurta sarısı çıkarıldığı için daha az tokluk yaşayabilirsiniz. 

4 – Bezelye Proteini 

Bezelye proteini tozunun özellikle vejetaryenler, veganlar, et, süt ve yumurta alerjisi veya hassasiyeti olan kişiler arasında oldukça kullanımı yaygındır. Bezelye proteini tozu kullanımı, amino asitlerin hepsinden sadece birine sahip olan yüksek lifli bir baklagil olan sarı split bezelyeden oluşmaktadır. Bezelye proteini, kas gelişimini hayvan bazlı proteinler kadar etkili bir şekilde artırabilir bir güze sahiptir. 

5 – Kenevir Proteini 

Kenevir, omega-3 yağ asitleri ve birkaç temel amino asit açısından oldukça zengindir. Bununla birlikte, tam bir protein olarak kabul edilmemektedir çünkü içerisinde bulundurduğu amino asitler (lisin ve lösin) çok düşük seviyelerdedir. Kenevir proteini hakkında yeterli sayıda araştırma olmasına rağmen, iyi sindirilmiş bir bitkisel protein kaynağıdır. 

6 – Kahverengi Pirinç Proteini 

Kahverengi pirinçten elde edilen protein tozu bir süredir gündemde, fakat Kahverengi pirinç proteini genellikle kas yapmak için kullanılan peynir altı suyu proteini açısından daha düşük sayılırlar. Pirinç proteini tüm gerekli amino asitleri içeriyor olsa da, tam bir protein olmak için lisin seviyesi çok düşüktür.

Protein Tozu Servis Sayısı Nedir ? 

protein-tozu-nedir-protein-tozu-kullanimi-kilo-aldirir-mi

Protein tozu kullanımı konusunda, tüketim miktarı oldukça önemlidir. Bu şekilde protein tozunun faydası görülebilir. Peki yeterince protein alıp almadığınızı nasıl anlayabilirsiniz Bu konuda en doğru yol matematik yapmaktır. Bunu kendiniz bir uzman ile beraber yapmanız, elbette daha sağlıklı olacaktır. Bizim aşağıda vermiş olduğumuz günlük tavsiyelerAmerikan Spor Hekimliği Koleji ve Beslenme ve Diyetetik Akademisi tarafından verilen değerlerdir. 

 • Ortalama yetişkin bir bireyin günde vücut ağırlığı (kilogram) başına 0.8 g protein almasını gerekmektedir. 
 • Atletizmde yer alan bireylerin, günde vücut ağırlığı (kilogram) için 1,1 ile 1,4 gram protein alması gerektirir. 
 • Rekabetçi sporcuların ise günde vücut ağırlığı (kilogram) başına 1.2 gram ile 1.4 gram arasında protein alması gerekir ve ultra dayanıklı sporlarda yer alan bireylerde bu durum kilogram başına 2.0 grama kadar çıkartılır. 
 • Kas kütlesini arttırmak isteyen bireylerin günde kilogram başına yaklaşık 1.5 ya da 2 gram protein alması gerekir.  

Protein Tozu Kilo Verdirir mi ? 

Kilo vermek isteyen bireylergünlük alınan kalori miktarından, bir kalori açığı yaratmaya çalışır ki bu sayede kilo alma durumu ortadan kalksın. Tabi bu kalori açığı, harcadığınız kaloriden daha az kalori tüketirseniz oluşur.  Bunu da günlük alınan kalori miktarından daha az kalori alarak, egzersiz yapıp daha fazla kalori yakarak ya da her ikisinin bir ortaklığıyla gerçekleştirebilirsiniz. Günlük alınan kalori miktarından daha az kalori alarak kalori açığı oluşturduktan sonra protein tozu kullanımı artırılabilir. 

Protein alımınızı arttırmak da, kilo vermenize yardımcı olurÇünkü proteinin şu özellikleri vardır; 

 • Tokluk Hissi Yaratma: Protein, daha uzun süre tok kalmanıza yardımcı olup sizi daha az yiyerek kilo vermenize yardımcı olur. Ayrıca protein tozu kilo aldırır mı yorumlar, konusuna balkırsa, proteinin tokluk hissi yaratarak zayıflamaya yardımcı olduğu şeklindeki yorumlar görülebilir. 
 • Metabolizmayı Hızlandırma: Karbonhidrat, yağ ve proteinin sindirim ve kullanım sıralaması karşılaştırıldığında proteinin diğerlerine kıyasla sindirim ve kullanım sırasında en fazla kalori gerektiren besin kaynağı olması nedeniyle protein alımınızı arttırarak yaktığınız kalori miktarı arttırılabilir.  
 • Kas Kütlesini Koruması: Kilo verdiğinizde, sadece yağ değil kas kaybetme eğiliminiz de bulunmaktadır. Sporun yanında yeterli protein tüketmek kasların korunmasına ve yağ yakmanıza yardımcı olabilir. 

Tabi şunun da altını çizmekte fayda var, protein tozunutek başına kilo verdirme özelliği bulunmamaktadır. Diyet veya sporun yanında protein tozu desteği ile kilo vermeniz kolaylaşacaktır. Protein tozları sizi tok tutup açlığınızı kontrol ederek zayıflama sürecine yardımcı olmaktadır. 

Protein Tozu Nedir Zararları Nelerdir? (Protein tozu nedir? Zararı var mıdır?) 

protein-tozu-nedir-protein-tozu-kullanimi-kilo-aldirir-mi

Protein tozu kullanımı esnasında dikkat edilmesi gerekekurallara( ne zaman, nasıl, ne miktarda tüketileceği) dikkat edilmediği takdirde birçok risk meydana gelebilir. Bu risklerden bazıları şu şekildedir; 

 • Protein tozu, bir besin takviyesidir. FDA, ürünlerin güvenlik ve etkilerini değerlendirilmesini için üreticilere bırakır. 
 • Bir besin takviyesi olduğundan dolayı uzun vadeli protein tozu kullanımı sonucu ortaya çıkacak etkiler bilinmemektedir.  
 • Protein takviyelerinden alınan yüksek protein alımının olası yan etkileri konusunda oldukça az veri mevcuttur. 
 • Alınılması gereken miktardan aşılması sonucunda sindirim sıkıntısına neden olabilir.  
 • Süt alerjisi veya hassasiyeti olan, laktozu sindirmekte zorlanan insanlar süt bazlı bir protein tozu kullanırlarsa gastrointestinal rahatsızlık yaşayabilirler. 
 • Protein tozuna eklenen şekerler ve bunların kalorileri de yüksek olabilir. 
 • Protein tozlarının uzun vadeli etkileri bilinmemektedir.  
 • Protein tozlarının bazıları az miktarda bazıları ise yüksek miktarda şeker içerir. 
protein-tozu-nedir-protein-tozu-kullanimi-kilo-aldirir-mi
Protein Tozu Kullanımı

15 Yaş Protein Tozu Kullanımı Doğru mu?

Yaygın düşülen hatalardan birisi protein tozu kullanımı aşamasında çok erken yaşlarda kullanılmaya çalışılması bulunuyor. Protein tozlarının üretilmesi belirli bir yaş ve kilo içindir. Neredeyse tamamında 15 yaş ve altı için kullanılmasının yasak olduğu paketlerde belirtilmektedir. Yalnız spor ve güzel bir vücut adına heveslenen gençler yasak olmasına rağmen internetten vs. alarak kullanmaktadır. Uzmanlar tarafından bu durumun yanlış olduğu 15 yaş ve altındakilerin asla kullanmaması gerektiği vurgulanmaktadır.

Yoruma kapalı.