PROTEİN TOZUNUN ZARARLARI

Profesyonel Değilseniz Aman Dikkat

Günümüzde fitness ve diğer spor türleri özellikle genç ve orta yaştaki insanlar arasında oldukça yaygınlaştı. İnsanlar kas gelişimlerini hızlandırmak için spor salonlarına gidip birtakım antrenmanlar yapıyorlar. Tabi kas gelişimini hızlandırmak içi bu antrenmanlar tek başına yeterli olmuyor. Yapılan bu antrenmanların yanı sıra yenilen yiyeceklere dikkat etmek, etkili bir diyet yapmak gerekiyor. Bu noktada ise birçok genç hem protein açığını karşılamak hem de kas gelişimlerini hızlandırmak için protein tozlarına başvuruyorlar.

Protein Tozu Yerine Doğal Yöntemler Kullanın

Protein tozunun kemikleri güçlendirmesi, kas hasarını engellemesi, kas kaybını önleyerek kas kaybını desteklemesi gibi yararları mevcuttur. Fakat bütün bu yararlarının yanında protein tozunun, zararlarının olduğunu da bilmek gerekliliğidir. Protein tozu her şeyden önce doğal bir yiyecek değildir ve sadece vücuttaki protein açığını kapatmak üzere tasarlanmıştır. Dolayısıyla vücut, ihtiyacı olan proteini yiyeceklerden almayı planlarken siz vücuda direkt olarak protein almış oluyorsunuz. Bu durumda doğal ve sağlıklı bir beslenme türü değildir. İhtiyacınız olan bu proteini bu tarz yapay gıdalardan almak yerine kendinize güzel bir beslenme programı hazırlayarak, yumurta, süt, peynir gibi yiyeceklerden bu protein ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Hem vücudunuza yapay bir besin almamış olacak hem sağlıklı beslenerek ihtiyacınız olan proteini bu yiyeceklerden karşılayabilirsiniz.

Protein İhtiyacınız Ne Kadar Biliyor musunuz ?

Protein tozunun bir diğer dezavantajı ise aldığınız miktarın ucunun açık olması. Yani siz vücudunuza alacağınız proteini kendiniz belirliyorsunuz. Burada şöyle bir sorun ortaya çıkıyor. Vücudun ihtiyacı olan protein miktarından çok daha fazlasını alabilirsiniz. Vücudunuzda bir takım yan etkilere sebebiyet vererek zararlı olacaktır.

Profesyonel Yardım Alın

Unutmayın, diyetisyenler bunun için var. Protein tozuna vereceğiniz parayı bir diyetisyene vererek sağlığınız için çok daha yararlı bir karar almış olacaksınız. Böylece hem uzmanından destek almış olacak hem de doğal bir şekilde protein ihtiyacınızı karşılamış olacaksınız. Böylelikle kas gelişiminizi hızlandırmış olacaksınız.

Yoruma kapalı.