Ramazan’a Özel Beslenme Önerisi

Ramazan Beslenme Önerileri

Ramazan Geldi Hoş Geldi…

Gıda Mühendisi Derya Kaya Bulut, iftar ve sahurda yenen bir kase yoğurt ya da içilen bir bardak ayranın hem tok tutar, hem de sağlığı koruduğunu söylüyor. Sahurda süt ve süt ürünleri tüketmenin tokluk süresinin uzattığını savunan Bulut, Ramazan’a özel beslenme önerilerinde de bulundu.

Sahurda ve iftarda çok yağlı ve ağır yiyecekler tüketmenin sindirimi zorlaştıracağını, mide bulantısına ve ağrılarına neden olabilir. Gıda Mühendisi Bulut, “Tuz içeriği yüksek besinler gün içerisinde susamaya neden olacaktır. Sahurda şeker ve şekerli besinlerin aşırı tüketimi ise kan şekerinin hızlı düşmesine neden olarak daha çabuk açlık hissedilmesine yol açabilir” dedi.

AYRAN TOK TUTAR

Ayranın, yapısı gereği kişiyi tok tutma özelliğine sahip olduğunu savunan Bulut, “Bir yandan tok tutarken bir yandan da vitamin, mineral, protein ve diğer besin öğelerinin vücuda dengeli bir şekilde alınmasını sağlıyor. Ayran, süte göre çok daha düşük laktoz miktarı içerdiği için hassas insanlarda şişkinlik sorununa da yol açmıyor” diye konuştu.

Bulut, ayran hazırlanırken içerisine ilave edilen tuzun, oruçluyken terle kaybedilen tuzun yerine konmasını ve vücuttaki elektrolit dengesinin korunmasını sağladığını da sözlerine ekledi.

YOĞURT SİNDİRİMİ KOLAYLAŞTIRIR

“Uzun süreli açlık, bağırsak sisteminde duraksama veya yavaşlamaya sebep olur” diyen Bulut, yoğurdun iftarda tüketilecek yiyecekler sonrasında hazmı kolaylaştırdığını ifade etti. Bulut, iftarda ve sahurda birer kase olmak üzere iki porsiyon yoğurt yenmesini önerdi.

Ramazan ayında tuz ve yağlılık oranı çok yüksek olmayan peynirlerin tercih edilmesini öneren Bulut, tatlı seçimi konusunda ise şunları söyledi.

“İftar saatinin gelmesiyle kan şekerimizde bir düşüş yaşanır ve acıkmaya başlarız. Genellikle bu acıkma hissi tatlı yeme arzusunun artmasına neden olur ve istemeden tatlıya yöneliriz. İftar sofralarınızda şerbetli ve çok şekerli tatlılara yer verirseniz hem kan şekerinizin seviyeleri olumsuz yönde etkilenir. Bu durum hem de kilo alımına neden olur. Bunun yerine güllaç, sütlaç ve dondurma gibi enerji, karbonhidrat ve yağ oranı hafif olan lezzetleri iftar sofralarınızda rahatlıkla yiyebilirsiniz.”

(BSHA) Meral Doğan

Yoruma kapalı.