Reçel Kilo Aldırır mı? 6 Farklı Reçel Kalori Miktarı Ne Kadar?

Diyette Reçel Tüketilebilir mi ?

Severek tükettiğimiz, kahvaltı sofralarının tatlısı reçel kilo aldırır mı ? Kilo vermek isteyenlerin belki de en sık sordukları soru bu olsa gerek…

YouTube video

Kahvaltılarda vazgeçilmez gıdalardan bir tanesi olarak kabul edilen reçel, lezzetli yiyeceklerden biridir. Birçok kişi diyet uygularken reçel tüketmenin kilo almalarına neden olacağını düşünerek, reçel tüketiminden çekinmektedir. Bu nedenle de çok sevilen bir besin maddesi olmasına rağmen reçel tüketimi yapılamamaktadır. Kahvaltıda reçel yemek kilo aldırır mı sorusuna bağlı olarak, bir reçel yapıldığı meyveye ve içerisine katılan şeker oranına göre kalori açısından farklılık göstermektedir.

Günümüzde reçel denilince birçok farklı meyvenin reçeli aklımıza gelmektedir. Özellikle Anadolu’da reçel yapımı öyle farklı bir hal almıştır ki, bazı reçeller sebzelerden bile yapılabilmektedir. Alışılagelmiş çilek, vişne, portakal, incir, ayva gibi meyvelerden yapılan reçellerin yanı sıra patlıcan, havuç, pancar gibi sebzelerden de reçel elde edilmektedir. Bunun yanı sıra daha çok Orta Doğu’da tüketilen süt reçeli de sofralarımızda yerini almaktadır.

recel-kilo-aldirir-mi
Reçel Kilo Aldırır mı?

Çeşitli seçeneklerde tüketicinin zevkine sunulan reçel çeşitlerinin genel olarak kalori değerleri ise birbirine oldukça yakındır. Bu nedenle ortalama 1 yemek kaşığı reçelde 50-55 kcal kalori bulunmaktadır. Bu da aslında içerisinde meyve şekeri ve glikoz bulunmasına rağmen oldukça düşük bir kaloriye sahip olduğunu göstermektedir. Kahvaltılarda aşırıya kaçılmadığı takdirde reçel tüketiminin herhangi bir kilo almaya neden olmayacağı da açıkça söylenebilir.

Vişne Reçeli Kilo Aldırır mı? Reçel Kilo Aldırır mı ? Reçel Kaç Kalori ?

Her yörede farklı çeşitleri bulunan reçellerin en sık tercih edilenlerinin kalorisi ise şu şekildedir:

  • Kayısı Reçeli (100 g): 287 kcal
  • Portakal Reçeli(100 g): 299 kcal
  • Çilek Reçeli(100 g): 285 kcal
  • Kiraz Reçeli(100 g): 285 kcal
  • Ayva Reçeli(100 g): 206 kcal
  • Vişne Reçeli(100 g): 285 kcal

Reçel Kilo Yapar mı? Reçel Kilo Aldırır mı?

Reçel tüketiminde en çok dikkat edilmesi gereken unsur, reçelin hangi meyve ile yapıldığıdır. Çünkü reçel içerisindeki kalori miktarı, yapıldığı meyvenin şekeri ile doğru orantılı olarak artmaktadır. Bu nedenle düşük şekerli meyvelerin reçel olarak tercih edilmesi doğrultusunda kalori miktarında da düşüş görülmesi mümkün hale gelmektedir.

recel-kilo-aldirir-mi

Yani hangi reçelin daha az kaloriye sahip olacağını anlamak için yapı taşında bulunan meyvenin kalorisine bakılması yeterli olmaktadır. Peki diyabetik reçel kilo yaparmı ?Özellikle diyet uygulayan kişilerin daha düşük kalorisi olan meyvelerden ve sebzelerden yapılan reçelleri tercih etmesi önerilmektedir.

YouTube video

Reçel kalori miktarlarını daha geniş bir şekilde öğrenmek kilo almanız konusunda denetleme aracı oluşturacaktır. Reçel Kaç Kalori yazımıza bakarak bilgi alabilirsiniz.

Yoruma kapalı.