Saç Dökülmesine Karşı Maske Hangileridir? Saç Dökülmesinin 2 Önemli Nedeni

Saç Dökülmesine Karşı Etkili Maskeler

Saç dökülmesine karşı maske son zamanlarda erkek ya da kadın pek çok kişi tarafından kullanılıyor. Dünyadaki pek çok insanın büyük endişe duyduğu saç sökülmesi için pek çok alternatif geliştiriliyor. Bu alternatiflerden olan saç dökülmesine karşı maske gün geçtikçe daha farklı tarifler ile insanların karşısına çıkıyor.

YouTube video

Saç dökülmesi problemi kadın ya da erkek fark etmeksizin herkesin başına gelebiliyor. Herkes hayatının belli döneminde yaşıyor. Saç dökülmesi nedeni ciddi bir hastalığın belirtisi de olabilirken bazen vitamin eksikliğinden de kaynaklanabilir. Bunlara karşılık saç dökülmesine karşı maske yapılabilir; ancak çok sık dökülme gerçekleşiyor ise doktora başvurulması da önem taşır.

Saç Dökülmesine Karşı Etkili Maskeler

sac-dokulmesine-karsi-maske

Saç dökülmesi için evde yapılabilecekler kolay pek çok alternatif vardır. Saç dökülmesine iyi gelen besinler tüketimi de fayda sağlar. Bu besinler arasında ıspanak, pazı, ceviz, fındık, yoğurt, tavuk, fasulye, havuç ve balık bulunur.

Saç dökülmesine karşı maskede en az besin tüketimi kadar doğru bir yol olur.

 

Saç Dökülmesi Nedir

Saç dökülmesi nedir, kişide hormonlar nedeni ile besinsel faktörler vekimyasal maddelere maruz kalmanın yanı sıra genetik yatkınlığa bağlı olarak saç dökülmesi gerçekleşebilir. Kadınlara kıyas ile erkeklerde daha fazla saç dökülmesi görülür özellikle B3 vitamini eksikliği olan kişilerinsaçları güçsüzleşir ve kırılır buna bağlı olarak da dökülme görülür.

sac-dokulmesine-karsi-maske

Saç dökülmesi, senede 3 defa mevsimsel geçişlere ya da tüketilen besinlere bağlantılı olabilir. Saç dökülme süresi sağlıklı bir insanda 2 ay sürebilir; ancak daha uzun sürmesi halinde dikkat edilmesi gerekir.Saç dökülmesine karşı Maske Kadınlar Kulübü forumunda konuşmalar ve yorumlar da bulunabilir.

 

Saç Dökülmesine Karşı Maske

 

Saç dökülmesine karşı bitkisel maske kullanımı son zamanlarda artıyor. Bitkisel maske için tercih edilen ilk şey muz olur. 2 olgunlaşmış muz, zeytinyağı, hindistan cevizi yağı ilebal karıştırılır. Hazırlanan karışımkomple saça ve saç diplerine sürülür. Bunun ardından beş dakika bekleyip ılık su ile durulamak yeterli olur.

Saç dökülmesini durduran maske tarifleri pek çok kişi tarafından araştırılıyor.Saç dökülmesi için maske evde günümüzde sıklık ile kullanılıyor. Kolay şekilde evde hazırlanan bu maskelerden en çok yapılanı saç dökülmesine karşı yumurta maskesi olur. Saç dökülmesine karşı maske çeşitleri ve tarifleri de aşağıda gibidir:

 

1 – Saç Dökülmesine Karşı Maske | Yumurta Maskesi

sac-dokulmesine-karsi-maske

 

İçerdiği protein ile Protein yumurta insan sağlığına faydalı olmasının yanı sıra saç sağlığı için etkili ir besin olur. Yumurta maskesi, tüm saç çeşitleri için uygulanabilir. Yumurta maskesi ile saç dökülmesiazaltılır ve B vitamini içeriği ile saçın daha hızlı uzamasını sağlar.

Malzemeler;

1 yumurta
1 bardak süt
Limon suyu
Zeytinyağı

 

Yapılışı;

Yumurta çırpılır ardından diğer malzemeler ile karıştırılır. Hazırlanışı bu kadar kolay olan yumurta maskesi karışımı saç ve saç derisine uygulanır. Saça sürülmesinin ardından saç, havlu ya da tülbent ile örtülür. Karışımın 20 dakika kadar saçta bekletilmesi gerekir ve ardından soğuk suda saç yıkanır.

2 – Muz Maskesi

Saç dökülmesine karşı maske dendi mi muz maskesi de önemli bir yer tutar. Muz, potasyum ve vitamin açısından en zengin meyvelerden biri olur ve saç dökülmesi konusunda için etkili çözüm sağlar.

Malzemeler;

2 adet muz
Zeytinyağı
Hindistan cevizi yağı
Bal

 

Yapılışı;

Bir kabın içine alınan tüm malzemeler yumuşak bir kıvam alana kadar karıştırılır. Hazırlanan bu karışım saça ve saç diplerinekadar sürülür. 10 dakika kadar saçta kalan maskeılık su ile yıkanarak durulanır.

 

3 – Yoğurt Maskesi

sac-dokulmesine-karsi-maske

Saç dökülmesine karşı maske konusunda yoğurt önemli bir yer tutar. Protein deposu olmasının yanı sıra B ve D vitamini de içeren yoğurt saçların sağlık şekilde uzamasını sağlar

Malzemeler;

1 su bardağı yoğurt
1 çorba kaşığı elma sirkesi
1 çorba kaşığı bal

 

Yapılışı;

Tüm malzemeler bir kap içindekarıştırılır ve ardından saç diplerinden başlayarak saç uçlarına kadar sürülür. 15 dakika saçta beklettikten sonra yıkanır.

4 – Avokado Maskesi

sac-dokulmesine-karsi-maske

Omega-3 bakımından zengin olan avokado son zamanların gözde besinlerinden oluyorayrıca avokado maskesi ile de saçlara bakım yapmak mümkündür. Saçın canlı ve sağlıklı gözükmesi için haftada iki kez yapılan bu maskenin malzemeleri;

1 küçük avokado
1/2 bardak süt
1 yemek kaşığı zeytinyağı
1 yemek kaşığı badem yağı

 

Yapılışı;

Tüm malzemeler karıştırılır. Karışımın pürüzsüz bir hal alması gerekir.Karışım saça sürülür ve 15 dakika saçta bekletilir ardından soğuk su ile yıkanır.

5 – Çilek Maskesi

sac-dokulmesine-karsi-maske

Saçların yağlı olması durumunda bu maske çoğunlukla tercih edilir.

Malzemeler;

3-4 tane çilek
1 çorba kaşığı Hindistan cevizi yağı
1 tatlı kaşığı bal veya badem

 

Yapılışı;

Tüm malzemeler pürüzsüz bir kıvam oluşana kadar karıştırılır. Oluşan kıvam saç deri ve uçlarına sürülür. 20 dakika saçta kalan maske ardından soğuk su ile yıkanır.

İnsanın biraz zaman ayırması ile saç dökülmesine karşı maske rahatlıkla yapılabilir. Saç dökülmesi için maske İbrahim Saraçoğlu sitesinden de farklı maskeler bulunabilir. Bu maskelerde en önemlisi evde olan malzemeler ile kolay şekilde yapılıyor olmaları olur

Saç Dökülmesi Nasıl Durdurulur

sac-dokulmesine-karsi-maske

Saç dökülmesi genetik ya da herhangi bir hastalık sebebi ile olabileceği gibi stres ve kaygıdan da kaynaklanır. Bu neden ile öncelikle stres ve kaygıdan uzak durmak gerekir. Diğer dikkat edilmesi gereken şeyler ise

  1. Kişinin beslenmesine dikkat etmesi
  2. Vitamin içeren yiyecek tüketmesi
  3. Karbonhidratı çok olan besinlerden uzak durması
  4. Sigara ve alkol tüketiminden uzak durulması
  5. Haftada 1 defa balık tüketilmesi
  6. Saç derisine her gün düzenli şekilde makyaj yapılması
  7. Saça uygun doğru şampuan seçiminin yapılması gerekir

Uyku düzeninin de son derece önemli olduğu saç dökülmesinde saç dökülmesine karşı maske uygulaması da sıklıkla kullanılır.

Kadınlar için ayrı bir madde daha bulunur. Kadınlar ne kadar da saçlarının güzel gözükmesi için fön, maşa ya da düzleştirici kullansa da fazla kullanımları doğrultusunda saça zarar verir bu neden ile fazla kullanılmamaları daha doğru olur.

Erkekler için de jöle ya da sprey kullanımın azaltılması önemli ölçüde saç dökülmesinin önüne geçer.

Saç dökülmesine karşı maske Suna Dumankaya ile de pek çok farklı tarif ya da yorum görülebilir.

Eğer yazımızı beğendiyseniz 6 Adımda Modern Kısa Saç Modelleri konulu yazımıza da göz atarak kısa saç modelleri hakkında da daha ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Yoruma kapalı.