Sağlıklı Diyet Listeleri İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Fazla kilolarından şikayet edenler kilo vermek için sağlıklı diyet listeleri ile ilgili çeşitli araştırmalar yapmaktadır. Sağlıklı diyet listesi hazırlanırken listenin yağ, mineral, protein, vitamin, karbonhidrat gibi vücudun ihtiyaç duyduğu yapı taşlarını içeriyor olmasına dikkat edilmelidir.

YouTube video

Kilo verdiren diyet listesi hazırlanırken tek besine bel bağlamak doğru olmayacaktır. Diyet programı ne kadar çeşitli olursa o kadar uygulaması kolay hale gelecektir.

sağlıklı diyet listeleri

Diyete başlamadan önce uygulayacak olan kişinin yaşı, cinsiyeti, boyu, kilosu, ekonomik durumu gibi unsurlar da mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır.

sağlıklı diyet listeleri

Liste hazırlanırken dikkat edilmesi gereken başka bir konu ise yemeklerin pratik ve zevkinize uygun olmasıdır. Kolay hazırlanabilen ve sevdiğiniz yemekler diyetin uygulanabilirliği açısından oldukça önemlidir.

sağlıklı diyet listeleri

Sağlıklı Diyet Listeleri Nasıl Olmalıdır?

Kilo verdiren diyet listeleri aynı zamanda sağlığınızı da korumalıdır. Bu yüzden beslenme programı içerisindeki besinler yeterli düzeyde ve dengeli şekilde olmalıdır.

sağlıklı diyet listeleri

Kolay diyet listesi ile kilo vermek istiyorsanız yapmanız gereken en önemli şey, kendinizi sevmediğiniz yiyeceklere zorlamayın. Diyet programı sevdiğiniz yiyeceklerden uzak olup sevmediğiniz yiyecekleri tüketmek zorunda olduğunuz bir program değildir.

sağlıklı diyet listeleri

Kilo verdiren diyet programında her zaman en önemli öğün kahvaltıdır. Kahvaltıyı atladığınız takdirde metabolizmanız yavaşlayarak vücudunuz fazladan yağ üretmeye başlar.

sağlıklı diyet listeleri

Programa uygun bir kahvaltı menüsü kolay ve sağlıklı bir şekilde kilo vermenize yardımcı olacaktır. Ara öğün de diyette önemli bir yere sahiptir. Programınızın içerisinde günde en az bir ara öğün bulunmalıdır.

sağlıklı diyet listeleri

Düzenli kilo verirken psikolojik durumunuz da çok önemlidir. Her şeyden önce Şikayet etmeyi bırakmanız gerekmektedir. Sürekli bir şeylerden şikayet etmeniz motivasyonunuzun da düşmesine sebep olacaktır.

sağlıklı diyet listeleri

Zayıflamak için diyet nasıl yapılır gibi soruları aklınızdan çıkarın. Kilo verme amacı ile uyulan programlar zor olsa da pozitif olun ve hedefinize ulaşacağınıza öncelikle siz inanın.

sağlıklı diyet listeleri

Bir haftada çok fazla kilo vermenizi vadeden şok diyetleri kesinlikle denemeyin. Bu tarz programlar vücudunuzun dengesini bozarak bazı sağlık problemleri ile karşılaşmanıza yol açacaktır.

Sağlıklı Diyet Listeleri İçerisinde Yer Alan Besinler

sağlıklı diyet listeleri

Sağlıklı diyet listesi içerisinde illa tadı tuzu olmayan besinler olacak diye bir kural yok. Birçoğumuzun zihninde zayıflamaya yönelik beslenme programları bu şekilde yer etmiştir. Bu besinler şu şekilde sıralanabilir;

sağlıklı diyet listeleri
 • Tamamen yağsız yiyecekler tüketmeliyim fikri oldukça yanlıştır. Bazı zararlı olmayan, iyi yağ olarak nitelendirdiğimiz yağlara vücudumuzun ihtiyacı vardır. Yağlar aynı zamanda midenin boş kalmasını da engelleyerek gün içerisinde açlık hissinin önüne geçmektedir. Bu nedenle diyet programında yağsız besinlerden ziyade az yağlı besinlerin tercih edilmesi daha mantıklıdır. Yağ çeşidi olarak ise zeytinyağı veya avokado yağı kullanmanız daha sağlıklı olacaktır.
sağlıklı diyet listeleri
 • Eğer sağlıklı bir diyet programı uygulamak istiyorsanız, listeniz içerisinde süt ve süt ürünleri de muhakkak yer almalıdır.
 • Mineral ve vitamin ihtiyacınızı karşılaması açısından meyve ile sebzelere de ağırlık vermelisiniz.
sağlıklı diyet listeleri
 • İçerisinde bol bol protein bulunan tavuk, yumurta ve balık gibi besinler de kaslarımıza oldukça faydalıdır. Ayrıca vücudumuzun bu besinleri sindirmesi biraz zaman aldığı için bizi kolay kolay acıktırmayan besinler arasında yer alırlar.
 • Listenizde bütün besin gruplarına yeterli düzeyde yer vermeniz takdirde, daha sağlıklı ve kilo verdirmesi daha kolay bir programa sahip olursunuz.
sağlıklı diyet listeleri

Sağlıklı Diyet Listeleri Günlük Düzeni

Örnek sağlıklı diyet listesi aşağıdaki gibidir;

Sağlıklı Diyet Listeleri İçin Kahvaltı

sağlıklı diyet listeleri
 • Bir adet haşlanmış yumurta
 • Bir dilim beyaz peynir
 • Beş adet siyah zeytin
 • Bir adet domates
 • Yeşillik

Sağlıklı Diyet Listeleri İçin Ara Öğün

Sağlıklı Diyet Listeleri
 • Bir Kase ev yapımı yoğurt ve 2 kaşık yulaf ezmesi

Sağlıklı Diyet Listeleri İçin Öğle Yemeği

sağlıklı diyet listeleri
 • Izgara balık
 • Mercimek Çorbası (un kullanmayın.)
 • Bir dilim tam buğday ekmeği
 • Mevsim salata

Sağlıklı Diyet Listeleri İçin Ara Öğün

sağlıklı diyet listeleri
 • Tüm armut

Sağlıklı Diyet Listeleri İçin Akşam Yemeği

sağlıklı diyet listeleri
 • Bir porsiyon zeytinyağı ile yapılmış ıspanak yemeği
 • Bir kase ev yapımı yoğurt (kaymaksız yerinden yemeye özen gösterin.)

Yoruma kapalı.